سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

5 نکته درباره عملیات نظامی سعودی در یمن

بروز شده : ٣-٠٢-١٣٩۴, ٢٠:٠٠    نسخه چاپی    
وزارت دفاع عربستان سعودی در آخرین ساعت های سه شنبه از پایان عملیات نظامی علیه یمن با نام "طوفان قاطعیت" و ازسرگیری عملیات دیگری با عنوان "بازگرداندن امید " خبر داد.

وزارت دفاع عربستان سعودی در آخرین ساعت های سه شنبه از پایان عملیات نظامی علیه یمن با نام "طوفان قاطعیت" و ازسرگیری عملیات دیگری با عنوان "بازگرداندن امید " خبر داد.

براین اساس، از شدت حملات به یمن کاسته خواهد شد اما همچنان عملیات های نظامی و محاصره هوایی - دریایی یمن توسط ارتش عربستان سعودی ادامه خواهد یافت.

عربستان سعودی در راس ائتلاف نظامی شامل 8 کشور عربستان سعودی، سودان، مصر، قطر، کویت، بحرین، امارات و اردن در روز 6 فروردین 94 (25 مارس 2015) حملات هوایی، زمینی و دریایی را به یمن آغاز کرد. این ائتلاف اعلام کرده بود مواضع حوثی ها و نظامیان حامی علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق یمن را مورد هدف قرار می دهد و به دنبال حمایت از دولت قانونی یمن به ریاست عبدربه منصور هادی رئیس جمهور فراری یمن است.

حملات هوایی عربستان سعودی به شهر صنعا پایتخت یمن

5 نکته درباره عملیات نظامی سعودی در یمن

در مقابل حوثی ها می گویند منصور هادی در پی انقلاب مردمی از قدرت برکنار و از کشور فرار کرد و پایتخت نیز به تصرف انقلابیون درآمد. عربستان سعودی نیز به دنبال حفظ منافعش و بازگرداندن هادی به قدرت، به یمن حمله نظامی کرده است.

در این باره می توان به چند نکته اشاره کرد:

1- عملیات توفان قاطعیت در یمن با شکست عربستان سعودی به پایان رسید. در پایان این عملیات، شهر صنعا همچنان در کنترل حوثی هاست. پایگاه های ارتش و گارد یمن به طور کامل به حوثی ها و هم پیمانانشان پیوسته اند و تقریبا کل یمن تحت اختیار حوثی ها و هم پیمانان آنها یعنی حزب کنگره ملی به رهبری علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق یمن است.

بندر عدن به عنوان پایتخت موقت یمن و محل استقرار قبلی عبدربه منصور هادی رئیس جمهور فراری نیز همچنان در آستانه سقوط قرار دارد و هر لحظه امکان سقوط آن وجود دارد.
عملیات توفان قاطعیت نتوانست حوثی ها را از قدرت در یمن کنار بزند و عبدربه منصور هادی رئیس جمهور فراری یمن همچنان مجبور است در خارج از این کشور و در ریاض مستقر باشد.
هم اکنون و پس از سه هفته حملات مستمر نظامی سعودی علیه یمن، منصور هادی در این کشور از حمایت هیچ حزب یا مجموعه سیاسی مهم یا بخشی از ارتش و نیروهای مسلح برخوردار نیست. او پایگاه مردمی هم ندارد.

تنها نقطه موفقیت این عملیات را باید در جلوگیری از سقوط کامل بندر عدن و قطع موقت ارتباط فیزیکی حوثی ها با تهران دانست.

2- حملات گسترده هوایی، زمینی و دریایی عربستان سعودی به حوثی ها باعث می شود مرحله جدیدی از برخوردها میان این دو طرف شکل بگیرد و قطعا در این برخورد جدید، سعودی ها بازنده خواهند بود. حوثی ها به سرعت تلاش خواهند کرد با الگوگیری از حزب الله لبنان در جنوب این کشور و حماس در منطقه غزه، از قدرت موشکی برخوردار شوند و در نتیجه در آینده ای نزدیک شاهد خواهیم بود در صورت بروز تنش، حوثی ها بتوانند با استفاده از موشک مناطق جنوبی عربستان سعودی را مورد هدف قرار بدهند.

محاصره زمینی - دریایی و هوایی حوثی ها در منطقه صعده در شمال یمن نیز نمی تواند مانعی در برابر مسلح شدن آنها به قدرت موشکی شود همانگونه که محاصره منطقه غزه و اعمال محدودیت های بین المللی برای حزب الله لبنان نتوانست مانع از تسلیح این دو گروه به قدرت موشکی شود.
در چنین وضعیتی عربستان سعودی هم نخواهد توانست با استفاده از حملات هوایی یا زمینی قدرت موشکی حوثی ها را نابود کند.

3- حمله عربستان سعودی به یمن و تشکیل ائتلاف نظامی 8 کشور عربی تحت نام "توفان قاطعیت" نشان دهنده یک تغییر بزرگ در خاورمیانه است. این جنگ، هم خود نشانه یک تغییر است و هم عامل تغییرات بزرگ خواهد شد. از نظر سطح تغییرات، می توان جنگ یمن را با جنگ عراق در سال 2003 مقایسه کرد.
علاوه بر این، حمله عربستان سعودی به یمن نشانه واضحی از تغییر بزرگ در نگاه و فعالیت های دولت جدید عربستان سعودی در عصر پادشاه جدید یعنی ملک سلمان است.

دولت جدید عربستان سعودی به دنبال دور شدن از وابستگی به آمریکا در تصمیم گیری ها و اجرای طرح های سیاسی - امنیتی خود در منطقه و تغییر جهت گیری های سیاسی امنیتی ریاض از تماشاچی/ دفاعی به تهاجمی است.

4- به نظر می رسد دولت عربستان سعودی به دنبال ناامیدی از بیرون راندن حوثی ها از صنعا، تلاش می کند از طریق ادامه محاصره زمینی، دریایی و هوایی یمن، قطع ارتباط فیزیکی دولت حوثی ها با ایران و تضعیف شان، آنها را به شکست بکشاند اما آنهایی که از نزدیک با تحولات خاورمیانه و ایران آشنایند می دانند چنین تجربه ای قبلا از سوی اسرائیل درباره حماس و غزه هم تکرار شد اما به نتیجه نرسید.

5- پیش بینی می شود در آینده حوثی ها تحت هیچ شرایطی از کنترل بر صنعا عقب نشینی نکنند.

عصر ایران

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٢-١٣٩۴, ٢٠:٠٠

   

پر مبحث ترین ها