سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اما و اگرها درباره حضور نماینده رییس دولت دهم در شورای وحدت؛

چراغ سبز به احمدی‌نژادی‎ها؟

محسن کوهکن فعال سیاسی اصولگرا در گفت‌و‌گو با فرارو در این خصوص گفت: خبرهایی که این روز‌ها می‌شنویم حاکی از حضور همکاران سابق احمدی‌نژاد در جمع اصولگرایان است.

احمدی‌نژاد اصولگرا هست یا نیست؟ این سوال مهمی است که اصولگرایان باید پیش از شکل دادن به آرایش انتخاباتی خود به آن پاسخ داده و در مورد آن به اتفاق نظر برسد. به نظر می‌رسد این جریان در شرایطی که اصلاح طلبان با تاکید بر ارایه فهرست واحد شانس پیروزی خود را بسیار می‌دانند؛ برای دستیابی به وحدت حاضر به پذیرش احمدی نژادی‌ها شده‌اند.

اگر چه هنوز عده‎ای از اصولگرایان اما و اگرهایی برای ائتلاف با احمدی‌نژاد و همفکرانش دارند اما برخی خبر‌ها و اظهارنظر‌ها حاکی از چراغ سبز این جریان به رییس جمهور پیشین است.

عبدالرضا داوری، چهره نزدیک به محمود احمدی‌نژاد در گفت‌و‌گویی از حضور چهره‌های نزدیک به احمدی‌نژاد در شورای هماهنگی برای ایجاد وحدت در میان اصولگرایان برای انتخابات پیش رو خبر داده و گفته بود که اگر اصولگرایان ناآگاهانه و با تحلیل غلط بخواهند همچون انتخابات ۹۲وارد فضای دو قطبی سازش و مقاومت شوند و به حذف جریان آقای احمدی‌نژاد رضایت دهند در انتخابات مجلس توفیق چندانی به دست نمی‌آورند.

وی همچنین با اذعان به اینکه حاضر شدن این افراد در جلسات به نمایندگی از آقای احمدی‌نژاد نیست، گفته است: جریان اصولگرایی هنوز به جمع بندی درخصوص انتخابات بعدی نرسیده‌اند و فعلا شرایط و فضای انتخابات ۹۴خیلی روشن نیست.

به اعتقاد او اگر اصولگرایان با تدبیر وارد انتخابات شوند و به یک اجماع حداکثری بین نیرو‌هایشان برسند و در محاسباتشان موقعیت اجتماعی آقای احمدی‌نژاد را لحاظ کنند می‌توانند به طور نسبی در انتخابات ۹۴توفیق حاصل کنند.

تایید حضور احمدی‎نژادی‎ها در جمع اصولگرایان
عده دیگر از اصولگرایان نیز حضور چهره‌های نزدیک به احمدی‌نژاد را در جلسات وحدت گرایانه این جریان تایید کرده‌اند. محسن کوهکن فعال سیاسی اصولگرا در گفت‌و‌گو با فرارو در این خصوص گفت: خبرهایی که این روز‌ها می‌شنویم حاکی از حضور همکاران سابق احمدی‌نژاد در جمع اصولگرایان است.

وی افزود: در نظام جمهوری اسلامی ایران افراد زیادی در مسئولیت‌های مختلف – رییس جمهور، وزیر، وکیل و... – قرار گرفته و به نسبت گرایش سیاسی و توان فردی خود اثرگذار بوده‌اند لذا نگاه جامع و مانع ما این است که هیچ فردی را از جریان فعالیت‌های سیاسی حذف نکرده و از همه ظرفیت‌های موجود در نظام زیر یک سقف استفاده کنیم.

نماینده پیشین مجلس تاکید کرد: اینکه حضور هر فردی که در دولتهای نهم و دهم مسئولیتی داشته را به معنی حضور احمدی‌نژاد بدانیم صحیح نیست زیرا همه افراد نگاه‌ها، ایده‌ها و نظرات خود را دارند و نباید آن‌ها در قالب یک دولت یا جریان تعریف کرد.

کوهکن همچنین از طرح نام احمدی‌نژاد در فضای رسانه‎ای کشور انتقاد کرد و گفت: نباید با تاکید بر یک فرد او را به سوژه سال تبدیل کرد.

با این حال هنوز نمی‌توان با قطعیت از ائتلاف اصولگرایان و احمدی نژادی‌ها خبر داد زیرا برخی دیگر از چهره‌های اصولگرا حساب این جریان و طیف تندرو حامی احمدی‌نژاد را جدا می‌دانند. به عنوان نمونه مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در گفت‌و‌گویی با اشاره به اینکه برای جریان اصولگرایی احمدی‌نژاد قبل از خانه نشینی با احمدی‌نژاد بعد از خانه نشینی متفاوت است، گفت: این نقطه از تاریخ موجب شده است تا جبهه پایداری شکل بگیرد تا طرفداران احمدی‌نژاد که بر اساس موضوعات حامی او بودند، با‌‌ رها کردن و عدول مواضع احمدی‌نژاد سرگردان نباشند و به سمت جبهه پایداری بیایند.

وی با تاکید بر اینکه اصل گفتمان اصل و نه شخص، گفت: مبنای جبهه پایداری نیز این است که با حفظ گفتمان از آقای احمدی‌نژاد فاصله بگیرد و آقای احمدی‌نژاد امروز یک لیدر جریان اصولگرا نیست.

اصولگرایان دو گروه از احمدی نژادی ها را می پذیرند
کریمی اصفهانی دبیرکل جامعه اصناف نیز در گفت‌و‌گو با فرارو ضمن تقسیم بندی طیف احمدی‌نژاد به چهار بخش، گفت: احمدی‌نژاد و مشایی که صدمات غیر قابل انکاری به کشور وارد کرده‌اند به هیچ وجه در جریان اصولگرا جایی ندارند.

وی در تشریح چهار گروه زیر مجموعه طیف احمدی‌نژاد گفت: گروه اول کسانی هستند که در دوران قدرت او به خاطر اختلاف سلیقه‌ها از کابینه جدا شدند. گروه دوم کسانی هستند که پایان دولت در دستگاه احمدی‌نژاد ماندند اما با بسیاری از تخلفات و اقدامات دولت مخالف بودند. گروه سوم کسانی هستند که حساب احمدی‌نژاد را از مشایی جدا کرده و هنوز به او وفادار هستند. گروه چهارم نیز کسانی هستند که در همه حیف و میل‎های دولت نهم و دهم دست داشته و هنوز هم کنار احمدی‌نژاد هستند.

این فعال سیاسی اصولگرا افزود: گروه اول و دوم را می‌توان در میان جریان اصولگرا تعریف کرد. در مورد گروه سوم نیز جای تامل است اما گروه چهارم به هیچ وجه اصولگرا نیستند.

کریمی اصفهانی در پاسخ به این پرسش که آیا عدم هماهنگی میان اصولگرایان و همفکران احمدی‌نژاد به کاهش رای اصولگرایان در انتخابات آتی می‌انجامد؟ گفت: این توهمی است که از سوی هواداران احمدی‌نژاد به جامعه تزریق می‌شود.

وی افزود: به هر حال او در میان سیاسیون هنوز همراهانی دارد و طبیعی است که در میان مردم نیز جایگاهی دارد اما به اعتقاد ما هواداران او در اشتباه هستند و بعد‌ها متوجه لطماتی که به کشور وارد کرد خواهند شد.

به این ترتیب جریان اصولگرا که می‌داند برای موفقیت در انتخابات پیش رو هیچ راهی غیر از وحدت درون گروهی ندارد راه مدارا با احمدی‌نژاد را در پیش گرفته است و باید دید که نتیجه این مدارا در ماه‌های آینده چه خواهد بود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠١-١٣٩۴, ١٣:١١

   

پر مبحث ترین ها