سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

از کین توزی، خشم، تعصب نابجا و ظاهرگرایی ها پرهیز کنیم

در جنگ صفین به امام علی(ع) پیشنهاد دادند که آب را به روی دشمن ببندد اما امام علی(ع) نپذیرفت که شهریار در شعر خود، اخلاق مداری، انسان دوستی و رفتار با مخالفان به ویژه در جنگ را به زیبایی نشان می دهد.
بزرگداشت آغاز هفتاد و دومین سال تولد سیدمحمد خاتمی به رسم هر ساله، توسط حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمود دعایی، مدیر مسوول روزنامه اطلاعات با حضور جمعی از چهره های فرهنگی کشور در دفتر وی برگزار شد.

به گزارش «تیک» Tik.ir، در این جلسه که در فضایی صمیمی برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین دعایی، کیک و سبدگلی با 72 شاخه گل سرخ را به همراه هدایایی از جمله کتاب خطبه حضرت زهرا (س) و ضامن آهوی استاد فرشچیان را تقدیم خاتمی کرد و برخی حاضران نیز آثار هنری خود را تقدیم وی کردند.


سید محمد خاتمی با تشکر از حاضران بیان کرد: من چون خودم را انسان کوچکی می دانم و معتقد نیستم که عمر با برکتی در بندگی خدا و خدمت به خلق خدا داشتم، خیلی ارزش برای عمر خود قائل نیستم و امیدوارم خداوند نظر لطف خود را شامل حال من کند.

وی با بیان اینکه سالروز بزرگداشت تولد را برای خودم مناسب نمی دانم، گفت: ولی عنایت ویژه جناب آقای دعایی این فرصت را ایجاد می کند که در خدمت دوستان و عزیزانی که محبت و عنایت دارند و انسان های شایسته ای هستند، باشیم و این خیلی لذت بخش است.

باید عید غدیر را مبنای همدلی، همراهی، پایبندی به اخلاق و عدالت قرار دهیم

خاتمی با تشکر ویژه از حجت الاسلام و المسلمین دعایی، عید سعید غدیر را تبریک گفت و یادآور شد: عید سعید غدیر را باید مبنای همدلی، همراهی، پایبندی به اخلاق و عدالت قرار دهیم و در شرایطی که اختلافات نظری و عملی در جامعه ما وجود دارد به ویژه در دورانی که چهره زشتی از اسلام در منطقه نشان داده می شود، این عید را منشا زیبایی، همدلی، همراهی، انسان دوستی و احترام به حق و حرمت انسان قرار دهیم.

وی در ادامه تاکید کرد: در کشوری که دین ها و مذاهب مختلف وجود دارند، ما نیازمندیم که علی ابن ابیطالب را مبنا و معیار قرار دهیم و دلهایمان را بهم نزدیک کنیم و از کین توزی، خشم، تعصب نابجا و ظاهرگرایی ها و خشونت ورزی که اوجش در داعش تجلی می کند، پرهیز کنیم.

سید محمد خاتمی در ادامه با تاکید بر ضرورت رعایت اخلاق، گفت: باید اخلاق را در زمینه رفتار فردی، روابط با یکدیگر و به ویژه در شکل دادن نظام خود، مورد توجه قرار دهیم که از برجسته ترین ویژگی امام علی نیز همین رعایت اخلاق بود با موافق و مخالف.

رییس بنیاد باران در ادامه به ویژگی های امام علی(ع) در رفتار با مخالف اشاره کرد و با اشاره به شعر شهریار که نشان دهنده رفتار مهربانانه امام علی(ع) است، گفت: در جنگ صفین به امام علی(ع) پیشنهاد دادند که آب را به روی دشمن ببندد اما امام علی(ع) نپذیرفت که شهریار در شعر خود، اخلاق مداری، انسان دوستی و رفتار با مخالفان به ویژه در جنگ را به زیبایی نشان می دهد.

خاتمی در پایان شعر شهریار را قرائت کرد:

شنیدم آب به جنگ اندرون معاویه بست/ بروی شاه ولایت، چرا که بود خسی

علی به حمله گرفت آب و باز کرد سبیل/ چرا که او کس هر بی کس است و دادرسی

سه بار دست به دست آمد آب و در هر بار/ علی چنین هنری کرد و او چنین هوسی

فضول گفت که ارفاق تا بدین حد بس / که بی حیایی دشمن ز حد گذشت بسی

جواب داد که ما جنگ بهر آن داریم/ که نان و آب نبندد کسی به روی کسی

در این جلسه حجت الاسلام و المسلمین دعایی نیز بیان کرد: در سورۀ مباركة مائده می‌بینیم، پیامبر رحمتی كه 23 سال همه رنجها و مرارتها را بر خود هموار كرده است، و مردمی را كه بر لبۀ پرتگاه دوزخ بوده‌اند، به بهشت برین رهنمون شده و آن‌همه دشمنی و عداوت را به دوستی و برادری تبدیل كرده است، و افراد پراكنده‌ای را كه از هرگونه نظم اجتماعی و انتظام سیاسی و ملی بی‌بهره بوده‌اند، به امتی واحده با بهترین شریعت و آیین تبدیل كرده است، آری همین پیامبر، به رساندنِ پیغامی ملزم می‌شود كه به پایان بردنِ وظیفۀ سنگینِ رسالت الهی، درگرو ابلاغ آن است: «یا ایها الرسول بلّغ ما اُنزل الیك من ربك و ان لَم تفعل، فما بلّغت رسالته». اینجاست كه پیامبر(ص) پس از انجام آخرین حج (حجۀ‌الوداع)، در صحرایی كنار بركه یا همان غدیر خم، انبوه مسلمانان را جمع می‌كند و در ضمن خطبه‌ای مفصل می‌فرماید: «من كنتُ مولاه، فعلیٌ مولاه».

وی ادامه داد: شادباش و گرامیداشتِ این روز پرشكوه تاریخی، تنها به معنای بزرگداشتِ شخصِ امیر مؤمنان علی(ع) با همه شایستگی‌‌ها و عظمت‌های خیره‌كننده‌اش نیست، بلكه به اصل اساسی‌تری رجوع پیدا می‌كند كه بزرگداشتِ تعیین و تشخیصِ سرمشق و نمونۀ كاملی برای پیشوایی و امامت است، تا مردم در طول زندگی خود به او اقتدا كنند و از این طریق در پرتو تربیت صحیح و پرورش مطلوب، حقایقِ دین و باطن احكام را دریابند و جنبه‌های گوناگون عبادی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی اسلام را به‌درستی بشناسند و آن‌را عملی سازند و استعدادهای نهفتة خود را شكوفا نمایند. و البته كدام اُسوه بهتر از امام علی(ع) كه سرچشمۀ فضایل بود و دست‌پروردۀ پیامبر(ص) و آموزگار مفسران و فقیهان، زیور عابدان، در رأس زاهدان و پرهیزگاران، طلایه‌دار سلحشوران،‌پیشوای جوانمردان، قطب عارفان و سرحلقۀ رندان و به فرمودۀ پیغمبر اكرم (چنان‌كه در متون و منابع برادران اهل سنّت هم آمده است): «خزانۀ دانشِ پیامبر» و «دروازۀ شهر علم و حكمت»، كه «همواره با حق است و حق با اوست»، «با قرآن است و قرآن با اوست»، «از پیامبر است و پیامبر از اوست»، «پیراسته از هر گونه آلودگی است»، «بندۀ خداست و خدا دوستدار او و دوستان اوست»، «نسبت به پیامبر، جایگاه هارون به موسی را دارد»، و «برادر او در دنیا و آخرت است»، «پیشوای نكوكاران و دشمن تبهكاران»، كه «بر سر تأویل قرآن جنگید، همچنان كه بر سر تنزیلش‌» و «یادكردن و نگریستن به او عبادت است» و «بهشت مشتاق اوست» و «سرلوحۀ كارنامۀ مومن، محبت به اوست: عنوان صحیفۀ المؤمن، حبّ علی بن‌ابی‌طالب».

دعایی:خاتمی تلاش كرد تا غبار زمان را از چهرۀ تابناك اسلام بزداید

مدیرمسوول روزنامه اطلاعات بیان کرد: ما امروز اینجا آمده‌ایم تا نخست، غدیرِ دیانت‌مان و آنگاه، مهرگانِ ملیّت‌مان را جشن بگیریم. و پس از آن، تولد مردی را نیز كه فرزند جسمانی و روحانی پیامبر(ص) و علی(ع) است، شادباش بگوییم؛ سیّدْمَردی كه با تأسّی به اجدادِ طاهرینش و با لبّیك‌گفتن به ندای حضرت امام رضوان‌الله علیه و مقام معظّم رهبری حفظه‌الله تعالی به سهم خود، تلاش كرد تا غبار زمان را از چهرۀ تابناك اسلام بزداید و كژفهمی‌‌ها و بداندیشی‌‌ها را كنار زده و نمادِ وجه رحمانی دینِ رحمت و عدالت باشد شد.

تو خاتمی عزیز، از آغازِ انقلاب تا امروز، در جهت برپاییِ حكومتِ مردمسالاریِ دینی، بازوی ولایت و یاور رهبری شده‌ای. و همواره بر عهدت با امام و رهبریِ پس از امام و همه آنان كه نظام مردمسالاری دینی را پذیرفته‌اند، استوار و وفادار مانده‌ای. و دغدغه و اندوهِ مردم و امام و رهبرشان، غم و دغدغة تو نیز بوده است. در بیماری‌شان رنجور شدی و در تندرستی و سلامتشان شاكر و شادمان و امیدوار گشتی. تو با تأسّی به آنان، نمونه‌ای از وِداد و مردمداری نبوی و صبر و شكیبایی علوی و حلم و بردباری حسنی و حسینی را برای ما ترسیم كردی. تو نشان دادی كه می‌شود مسلمان بود و ایران را دوست داشت؛ نواندیش و پویا بود و سنّت را گرامی داشت؛ سیاست ورزید و پاك و راستگو بود. می‌توان بر مسند قدرت نشست و خدمتگزاری فروتن بود. می‌توان از مردم بود و با مردم ماند. می‌توان با مخالف خود مهر ورزید.

خاتمی به رغم بی‌اخلاقی‌ها و تهمت‌ها از استواری بر جاده اخلاق و فتوّت و مروّت و مردانگی بازنمی‌گردد

وی گفت: كاكای عزیز، تو را دوست داریم و حرمت می‌نهیم، زیرا علم و تعهد را ارج می‌نهی و با چراغ دانش و احساسِ مسئولیت به پیش می‌روی و به رغم بی‌اخلاقی‌ها و تهمت‌ها از راه روشن اجداد طاهرینت كه استواری بر جاده اخلاق و فتوّت و مروّت و مردانگی است، بازنمی‌گردی. تو را دوست داریم، چون قدرتِ دولت، تو را نیاراست، بلكه تو زیور و پیرایة دولت شدی. تو مسئولیت را طعمه نینگاشتی، بلكه امانتی دانستی كه بر دوش باید‌كشید و ادای وظیفه كرد. تو با تأسّی به سنّت پیامبر(ص) و علی(ع) و با وفاداری به امام و رهبر انقلاب، هیچ‌گاه نخواستی آن‌گونه كه با جبّاران و ستمگران سخن می‌گویند، با تو سخن گویند و برتر از آنت پندارند که ممكن است خطا ‌كنی و گمان کنند که اگر حقی به تو گفته شود، تو را سنگین و درشت می‌نماید. تو در آبادی ایران كوشیدی؛ همچنان كه در گسترش آزادی و سرفرازی مردم تلاش كردی. ما تو را همان ‌گونه یافتیم كه جد بزرگوارت در توصیف اهل تقوی فرمود: «در دینداری، نیرومند و در عین نرمی،‌هوشمند و در كنار بردباری، دانشمند. در سختی، شكیبا و در راه رستگاری، پویا». عمرت دراز باد و سرت سبز و تنت درست و دلت شاد.

در این جلسه یکی از هنرمندان تابلوی فرش چهره سیدمحمد خاتمی را تقدیم وی کرد و برخی عکاسان تصاویری که از وی به چاپ رسانده بودند، هدیه دادند و هادی حیدری، کارتونیست نیز کاریکاتور سیدمحمدخاتمی با عنوان دیالوگ را تقدیم وی کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٧-١٣٩٣, ٢٢:٢٣

   

پر مبحث ترین ها