سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پایان نشست سه‌جانبه ظریف، اشتون و برنز

قرار است نشست آغازین ششمین دور مذاکرات ایران و گروه 1+5 درباره راه‌حل جامع هسته‌ای فردا صبح در مقر سازمان ملل در شهر وین آغاز شود.
دیدار دو جانبه محمد جواد ظریف و کاترین اشتون در هتل کوبورگ لحظاتی قبل پایان یافت و بلافاصله دیدار سه جانبه ای با حضور ظریف ،اشتون و ویلیام برنز معاون وزیر امو خارجه آمریکا در هتل کوبورگ اغاز شد.

نشست افتتاحیه رسمی مذاکرات وین ٦ صبح فردا (پنج شنبه) با حضور هیات های مذاکره کننده ایران و 1+5 در مقر سازمان ملل متحد برگزار خواهد شد.

وزیر امور خارجه کشورمان امروز در بدو ورود به وین گفت: این دور از مذاکرات، آخرین مرحله تا 20 جولای (29 تیر) خواهد بود و تلاش می کنیم در این مرحله به توافق دست یابیم.

در پنجمین دور از مذاکرات ایران و گروه 1+5 که از26 تا 30 خرداد ماه در وین برگزار شد، دو طرف وارد نگارش متن توافق نهایی شدند که نام آن را «برنامه اقدام مشترک جامع» گذاشته اند.

به گزارش ایرنا، مذاکرات وین 6 سخت ترین، فنی ترین و پیچیده ترین مرحله گفت و گو ها میان ایران و1+5 و در عین حال طولانی ترین دوره مذاکراتی خواهد بود که طرفین مصمم هستند تا در این مرحله، مذاکرات هسته ای را به نتیجه برسانند.

براساس توافق موقت ژنو، ایران و گروه 1+5 تا 20 جولای (29تیرماه) برای دستیابی به توافق نهایی فرصت دارند و چنانچه در فرصت باقی
مانده این اتفاق رخ ندهد، احتمال تمدید توافق ژنو به مدت شش ماه دیگر وجود دارد.

وزیر امور خارجه ایران و معاونش در روزهای گذشته تاکید کرده اند که زیاده خواهی طرف مقابل مانع از رسیدن به توافق در مذاکرات هسته ای خواهد شد.

به گفته معاونان وزیر امور خارجه ایران، میزان،سطح و اندازه غنی سازی، جدول زمان بندی لغو تحریم ها و طول مدت زمان توافق از موارد اختلافی است که در مذاکرات وین 6 باید درمورد آنها گفت و گو شود.

آخرین دور مذاکرات هسته ای قبل از پایان مهلت توافق موقت ژنو(20 جولای) امروز با دیدار ظریف و اشتون آغاز شد.

پایان نشست سه‌جانبه
نشست سه جانبه وزیر امور خارجه ایران، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و قائم مقام وزیر خارجه آمریکا در وین پایان یافت.
به گزارش فارس، نشست سه جانبه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و ویلیام برنز قائم مقام وزیر خارجه آمریکا پایان یافت.

قرار است نشست آغازین ششمین دور مذاکرات ایران و گروه 1+5 درباره راه‌حل جامع هسته‌ای فردا صبح در مقر سازمان ملل در شهر وین آغاز شود.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در رأس تیم مذاکره کننده ایرانی به منظور شرکت در این دور از مذاکرات صبح امروز وارد شهر وین شد و ساعت 14:30 به وقت وین با نمایندگان روسیه و چین در گروه 1+5 در محل اقامتش دیدار و گفت‌وگو کرد.

پس از آن ظریف و اشتون در محل هتل پله کوبورگ شهر وین به رایزنی پرداختند که حدود یک ساعت به طول انجامید و پس از آن نشست سه جانبه ایران، آمریکا و اشتون برگزار شد.

در ششمین دور از مذاکرات ایران و 1+5 قرار است متن پیش نویس توافقنامه جامع هسته‌ای تدوین شود.
در پنجمین دور مذاکرات که 27 تا 30 خرداد ماه در شهر وین برگزار شد نگارش متن پیش نویس توافقنامه جامع هسته‌ای (برنامه اقدام مشترک جامع) آغاز شد.

وزرای خارجه ایران و گروه 1+5 (آلمان، انگلستان، فرانسه، روسیه، چین و آمریکا) به همراه کاترین اشتون سوم آذرماه سال گذشته (1392) در خصوص برنامه هسته‌ای ایران به توافقی تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» دست یافتند که از 30 دی ماه وارد مرحله اجرا شد و 29 تیرماه زمان پایان شش ماهه گام اول توافقنامه ژنو است. طرفین پس از آن برای دستیابی به توافقنامه جامع هسته‌ای پنج دور در وین به گفت‌وگو نشستند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠۴-١٣٩٣, ٢٢:٢۴

   

پر مبحث ترین ها