سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آغاز دور دوم مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا/دور اول مذاکرات مثبت بود

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفت: در حال تنظیم دیدارهای دوجانبه با هیات‌های دیگر نیز هستیم و احتمالاً با هیات‌های فرانسوی و آلمانی هم تا قبل از دور بعدی مذاکرات دیدار دوجانبه انجام خواهیم داد.
دور دوم گفت‌وگوهای دوجانبه هیات‌های ایرانی و آمریکایی، صبح امروز در ژنو آغاز شد.

به گزارش ایسنا، هیات سیاسی مذاکره کننده ایران و آمریکا، روز گذشته(دوشنبه)، گفت وگوهای خود را آغاز و مذاکرات پنج ساعته ای را برای اجرای گام نهایی توافق ژنو دنبال کردند.

سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه پس از پایان دور اول مذاکرات با اشاره به برگزاری این نشست گفت: گفت‌وگو با هیات آمریکایی در فضایی مثبت و سازنده برگزار شد.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران، پیش از این تاکید کرده بود که موضوع مذاکره با آمریکا بحث هسته‌ای است و از جمله موضوعاتی که درباره آن صحبت می‌شود بحث تحریم‌ها است که باید برداشته شود.

این گفت‌وگوها با حضور هلگا اشمید، معاون کاترین اشتون و در چارچوب مذاکرات 1+5 و برای اجرای گام نهایی توافق ژنو انجام می‌شود.
عراقچی، مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه، حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه، داود محمدنیا مشاور وزیر خارجه و پژمان رحیمیان مدیرکل حوزه ریاست سازمان انرژی اتمی از اعضای تیم مذاکره کننده ایران در این دور از گفت‌وگوها هستند.

هم‌چنین اعضای تیم مذاکره‌کننده آمریکا را ویلیام برنز، معاون وزیر خارجه آمریکا، وندی شرمن، معاون وزیر خارجه‌، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی معاون رییس‌جمهور، بروک امدرسون، معاون نماینده‌ پیشین آمریکا در سازمان ملل، جیم تیم بی، مشاور ارشد کنترل سلاح و رابرت مالی، مشاور ارشد خاورمیانه در شورای امنیت ملی آمریکا تشکیل می‌دهند.

سیدعباس عراقچی پیش از این گفته بود که در حاشیه این اجلاس، هیات ایرانی با سایر معاونان سیاسی اعضای 1+5 نیز دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد و در صورت انجام نشدن این دیدارها، معاونان وزیر خارجه این کشورها برای ادامه گفت‌وگوها به تهران سفر خواهند کرد.

وی افزود: پس از دیدار سه جانبه، احتمالاً با خود آمریکایی‌ها نیز دیدار دوجانبه انجام خواهیم داد و چهارشنبه و پنج‌شنبه هم به رم می رویم و آن‌جا با هیات روسیه نشست دوجانبه برگزار می‌شود.
این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفت: در حال تنظیم دیدارهای دوجانبه با هیات‌های دیگر نیز هستیم و احتمالاً با هیات‌های فرانسوی و آلمانی هم تا قبل از دور بعدی مذاکرات دیدار دوجانبه انجام خواهیم داد.

عراقچی هدف از برگزاری این دیدارها را رایزنی های جزئی‌تر و مفصل‌تر برای بررسی بیش‌تر گزینه‌ها و حالات مختلف دانست تا دو طرف بتوانند دیدگاه‌هایشان را به هم نزدیک‌تر کنند.

او با بیان این که هنوز فاصله‌ها میان دو طرف در موضوعات مختلف وجود دارد تأکید کرد: برای نزدیک شدن دیدگاه‌ها باید تلاش بسیاری شود و طرف‌های ما باید تصمیمات سختی بگیرند تا بتوانند دیدگاه‌های ما را تأمین و با پذیرش حقوق ملت ایران آن را تثبیت کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که نشست روز دوشنبه مقامات ایران و آمریکا در ژنو جنبه رایزنی در مورد طیف وسیع‌تر مسائل و تبادل دیدگاه‌ها پیش از مذاکرات هفته آینده وین را داشته است.

ماری هارف گفت: ما در بعضی از نشست‌ها پیشرفت داشته‌ایم اما همان‌طور که پس از دور اخیر مذاکرات 1+5 گفتیم به اندازه کافی پیشرفت نکرده‌ایم.
به گزارش ایسنا، هیات‌های مذاکره کننده هسته‌یی ایران و فرانسه فردا(چهارشنبه)، در ژنو با یکدیگر دیدار می‌کنند.
نیکلاس دور یویر، نماینده‌ جدید فرانسه در گروه 1+5 است که جایگزین ژاک اودیبر شده است.

دیدار دو جانبه‌ای با نماینده‌ی آلمان در گروه 1+5 روز یک شنبه هفته آینده در تهران خواهم داشت.
لوکاس نماینده‌ آلمان در گروه 1+5 برای شرکت در سمیناری که قرار است در دفتر مطالعات وزارت خارجه در نیاوران برگزار شود به تهران سفر می‌کند.

گفتنی است گفتگوهاي دو جانبه هيات هاي ايراني و آمريكايي دیروز بعد از ظهر به مدت پنج ساعت در ژنو برگزار شد.
سید عباس عراقچی عضور ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان با اشاره به اینکه در اين گفتگوها خانم هلگا اشميد معاون سياسي خانم اشتون نيز حضور داشت، گفت: موضوعات مطروحه در مذاكرات هسته اي مورد مشورت و رايزني واقع گرديد.
وی افزود: گفتگوها در فضایی مثبت و سازنده انجام شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠٣-١٣٩٣, ١۴:٠۴

   

پر مبحث ترین ها