سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ظریف و تیم هسته‌ای راهی وین شدند

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به همراه تیم مذاکره کننده هسته‌ای به منظور شرکت در سومین دور مذاکرات ایران و 1+5 درباره راه‌حل جامع برنامه هسته‌ای ایران، تهران را به مقصد وین محل برگزاری این دور از مذاکرات ترک کرد.
به گزارش خبرگزاری فارس، وزیر امور خارجه کشورمان به همراه تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به منظور شرکت در مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ راهی اتریش محل برگزاری این دور از مذاکرات شدند.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به همراه تیم مذاکره کننده هسته‌ای به منظور شرکت در سومین دور مذاکرات ایران و 1+5 درباره راه‌حل جامع برنامه هسته‌ای ایران، تهران را به مقصد وین محل برگزاری این دور از مذاکرات ترک کرد.

سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه،‌ مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه، حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل امور سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه، داود محمدنیا مشاور حقوقی وزیر امور خارجه، محمد امیری مدیرکل امور پادمان‌های سازمان انرژی اتمی و پژمان رحیمیان مدیرکل حوزه ریاست سازمان انرژی اتمی ترکیب تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران را تشکیل می‌دهند.

یک تیم مشاور حقوقی شامل امیرحسین زمانی‌نیا، جمشید ممتاز و چند نفر دیگر تیم مذاکرات کننده را در این سفر همراهی می‌کنند.
نشست وین 3 قرار است از روز سه‌شنبه 19 فروردین ماه به مدت 2 روز در شهر وین برگزار شود.
امشب نیز ظریف و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر سر میز شام به رایزنی درباره این دور از گفت‌وگوها خواهند پرداخت.

دسترسی ایران به فناوری، بازار تجارت و منابع بانکی، نحوه نظارت و بازرسی و زمان دوره نهایی در دستورکار این دور از مذاکرات قرار دارد.
مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 درباره گام پایانی توافقنامه ژنو نیز روز پنجشنبه 14 فروردین ماه به مدت سه روز در شهر وین برگزار و به این مباحث و مباحث باقیمانده از وین 2 پرداخته شد.

مذاکرات وین 2 روزهای 27 و 28 اسفندماه 1392 در شهر وین برگزار و به مباحثی چون غنی سازی، رآکتور آب سنگین اراک، تحریم‌ها و همکاری‌های بین‌المللی در زمینه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای پرداخته شد.
ظریف در خصوص مذاکرات بعدی درباره راه‌حل جامع نیز عنوان کرد: قرار است در جلسه اردیبهشت کار مذاکره را شروع کنیم و اگر امکان باشد وارد تدوین سند نهایی شویم. یعنی سه ماه اول مذاکرات جامع را به بحث و سه ماه دوم را به مذاکره و تدوین بگذرانیم و در صورت وجود حسن نیت و اراده سیاسی، بتوانیم این موضوع را حل و فصل کرده و به نتیجه برسانیم و بعد وارد اجرای این تفاهم شویم.

ایران و 1+5 در نشست وین یک توافق کردند که تا تیرماه (پایان دوره زمانی گام اول توافق ژنو) پنج تا شش جلسه برگزار کنند که دور اول و دوم آن در وین برگزار شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠١-١٣٩٣, ١١:٢۶

   

پر مبحث ترین ها