سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بررسی سوالات از وزیر خارجه به صحن علنی کشیده شد؛

ظریف نتوانست نمایندگان مجلس را قانع کند

بروز شده : ۶-١٢-١٣٩٢, ١٧:۵١    نسخه چاپی    
سبحانی‌نیا اضافه کرد: کریمی قدوسی (نماینده مشهد) نیز سوالی از وزیر خارجه درباره مواضع وی در دانشگاه تهران پیرامون ضعف توان دفاعی و از بین رفتن این توان به شلیک یک موشک از سوی آمریکا، پرسیده بود که ظریف هم در این باره توضیحاتی داد اما این توضیحات، نماینده مشهد را قانع نکرد.
وزیر امور خارجه با حضور در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی، به ۵ سوال نمایندگان پاسخ داد اما این پاسخ‌ها نتوانست نمایندگان سوال کننده را قانع کند.

حجت‌الاسلام حسین سبحانی‌نیا عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم به اشاره به جلسه عصر امروز کمیسیون متبوعش اظهار داشت: این جلسه به بررسی 9 سوال تعدادی از نمایندگان مجلس از محمد جواد ظریف، اختصاص یافت.

وی در تشریح این جلسه با بیان اینکه ایرج ندیمی، حسینعلی شهریاری، علی‌اکبر آقایی و امیرحسین قاضی‌زاده نیز سوالاتی از ظریف طرح کرده بودند اما نتوانستند در این جلسه حضور یافته و این سوالات را طرح کنند، گفت: اما، ابراهیم آقامحمدی (نماینده خرم آباد) درباره دیدار هیئت پارلمانی اروپا با فتنه‌گران و محکومان فتنه 88 و اعطای جایزه ساخاروف به آنها از وزیر خارجه سوال کرده بود، که ظریف در این باره توضیحاتی ارائه کرد، اما نهایتا آقامحمدی از پاسخ‌های ظریف قانع نشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: سوال فرهاد بشیری (نماینده مردم پاکدشت) نیز در جلسه امروز مطرح و وزیر امور خارجه به این سوال که درباره عدم اتخاذ تدابیر لازم وزارت خارجه که باعث به‌وجود آمدن مخاطراتی برای سفارتخانه‌ها و اتباع ایرانی در برخی کشورها به‌وجود آمده است، پاسخ داد اما فرهاد بشیری در پایان اعلام کرد که از پاسخ‌های ظریف قانع نشده است.

سبحانی‌نیا اضافه کرد: کریمی قدوسی (نماینده مشهد) نیز سوالی از وزیر خارجه درباره مواضع وی در دانشگاه تهران پیرامون ضعف توان دفاعی و از بین رفتن این توان به شلیک یک موشک از سوی آمریکا، پرسیده بود که ظریف هم در این باره توضیحاتی داد اما این توضیحات، نماینده مشهد را قانع نکرد.

وی افزود: همچنین کریمی قدوسی 2 سوال دیگر در رابطه با مواضع ظریف پیرامون رژیم صهیونیستی و هولوکاست و علت عدم حمایت از پیشرفت‌های موشکی و جلوگیری از سفر هیئت موشکی یک کشور خارجی به ایران، پرسید که وزیر خارجه در این باره هم توضیحاتی داد اما توضیحات وی در مورد این 2 سوال هم نتوانست نماینده مشهد را قانع کند.

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه با قانع نشدن این نمایندگان از پاسخ‌های ظریف، این سوالات به صحن ارجاع شد تا وکلای ملت در این باره تصمیم بگیرند، تأکید کرد: با توجه به پایان رسیدن بررسی لایحه بودجه در صحن، هیئت رئیسه مجلس این سوالات را به نوبت در دستورکار قرار داده و به احتمال زیاد، هفته‌ای یک سوال از وزرا از جمله وزیر امور خارجه در صحن علنی بررسی خواهد شد.

متن سوالات مطرح شده در جلسه امروز کمیسیون امنیت

سوال نخست که توسط ابراهیم آقا محمدی طرح شد. "ملاقات هیئت پارلمانی اروپا با مجرمان فتنه 88 و تقدیم جایزه 50 میلیون یورویی به هر یک از آنان به پاس معارضه با جمهوری اسلامی ایران"

سوال دوم که توسط فرهاد بشیری طرح شد. "پس از شکست‌های القاعده در سوریه و تهدیدهایی مبنی بر حمله به منابع جمهوری اسلامی ایران، چرا وزارتخانه در این باره از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران تدابیر لازم اتخاذ نشده و جمعی از اتباع ایرانی به شهادت رسیدند؟"

سوال سوم که توسط جواد کریمی قدوسی طرح شد. "ظریف که در دانشگاه اعلام کرده است که آمریکایی که می تواند با یک بمب سیستم دفاعی کشور ما را از کار بیاندازد، آیا از توان نظامی ما می‌ترسد؟"

سوال چهارم که توسط جواد کریمی قدوسی به نمایندگی از سوی 54 نماینده امضا کننده طرح شد. "علت مواضع انفعالی وزیر امور خارجه در موضوع رژیم حرام‌زاده صهیونیستی و هولوکاست؟"

سوال پنجم که توسط جواد کریمی قدوسی طرح شد. "علت عدم حمایت از پیشرفت‌های موشکی و جلوگیری از سفر هیئت موشکی یک کشور خارجی به ایران چیست؟"
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-١٢-١٣٩٢, ١٧:۵١

   

پر مبحث ترین ها