سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تیم مذاکره کننده ایران وارد ژنو شد

در مذاکرات ایران و 1+5 در ژنو کاترین اشتون ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ریاست تیم مقابل را بر عهده دارد و 6 کشور نیز در سطح معاونین وزرای خارجه در این نشست حاضر خواهند شد.
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان دقایقی پیش به منظور برگزاری مذاکرات ایران و 1+5 وارد ژنو سوئیس شد.

به گزارش مهر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دقایقی پیش در رأس هیأتی وارد سوئیس شد.

بر اساس این گزارش ، مذاکرات ایران و 1+5 قرار است در روزهای سه شنبه و چهارشنبه (23 و 24 مهر ماه) در ژنو سوئیس برگزار شود.

محمد جواد ظریف ریاست تیم ایرانی را در مذاکرات ایران و 1+5 برعهده دارد. در این سفر سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی، مجید تخت‌روانچی معاون اروپا و آمریکا، حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل امور اقتصادی و تخصصی بین‌المللی وزارت خارجه، داوود محمدنیا، مشاور حقوقی وزیر امور خارجه و محمد امیری از سازمان انرژی اتمی ظریف را همراهی می‌کنند.

این دور از مذاکرات ایران و 1+5 دومین دور مذاکرات در دولت یازدهم است. اولین دور از این مذاکرات نیز پس از دیدار ظریف و کاترین اشتون در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل و در نیویورک برگزار شد. در دیدار کاترین اشتون و ظریف بر برگزاری مذاکرات ایران و 1+5 در نیمه اکتبر در سوئیس نیز توافق شد.

اما در مذاکرات نیویورک ایران و 1+5 نیز ظریف ریاست هیأت ایرانی را به عهده داشت و مذاکرات در سطح وزرای امور خارجه برگزار شد.

در حاشیه مذاکرات نیویوک محمد جواد ظریف و جان کری ، وزیر امور خارجه آمریکا ملاقات کوتاهی را با یکدیگر داشتند . در این ملاقات دو طرف بر حل مسئله هسته ای ایران در کوتاه ترین زمان ممکن اذعان داشتند.

در مذاکرات ایران و 1+5 در ژنو کاترین اشتون ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ریاست تیم مقابل را بر عهده دارد و 6 کشور نیز در سطح معاونین وزرای خارجه در این نشست حاضر خواهند شد.

ایران قرار است در ژنو بسته پیشنهادی جدیدی را به 1+5 ارائه دهد.پیشنهاد جدید ایران که مشتمل بر سه بخش است .بر اساس اظهارات یکی از منابع نزدیک به مذاکرات هسته ای ،ایران در مذاکرات پیش رو پیشنهاد جدید خود را به صورت مکتوب ارائه می دهد اما خبرنگار مهر کسب اطلاع کرده است که پیشنهاد ایران به شکلی نوین تنظیم شده به شکلی که اهداف نهایی مذاکره را ترسیم کرده و در گام نخست نیز گام های هر طرف برای دستیابی به توافق نهایی را مشخص کرده اما در قیاس با مذاکرات قبلی این گام ها متوازن و با در نظر گرفتن نگرانی های گروه 1+5 است که قابلیت عملیاتی شدن دارد و به عبارت دیگر در دور آتی مذاکرات با توجه به پیشنهاد ایران که فقط مشتمل بر موضوعات هسته ای است فضای گفتگو های دو طرف از تقابل به سمت تعامل سازنده سوق خواهد یافت.

ظریف امشب در ضیافت شام با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شرکت می کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٧-١٣٩٢, ١٨:۵٨

   

پر مبحث ترین ها