سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روحاني: همکاري کشورهاي منطقه براي حل بحران سوريه به نفع همه ملت‌هاست

بروز شده : ٢-٠٧-١٣٩٢, ٢٣:٣٣    نسخه چاپی    
منافع هيچ‌کس در مسأله سوريه نزديک‌تر از همسايگان آن در منطقه نيست و ما بايد در اين رابطه به راه حل مشترک براي بحران سوريه برسيم.
دكتر روحاني رئيس جمهور در ديدار همتاي ترك خود همكاري کشورهاي منطقه براي حل بحران سوريه را به نفع همه ملت‌ها دانست.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رئيس جمهوري،‌ روساي جمهوري اسلامي ايران و ترکيه امروز چهارشنبه در حاشيه نشست مجمع عمومي سازمان ملل در مقر اين سازمان با يکديگر ديدار و در خصوص روابط دوجانبه و مسايل مهم منطقه‌اي و بين‌المللي بحث و تبادل نظر کردند.

رييس جمهوري اسلامي ايران در اين ديدار با اشاره به روابط خوب ايران و ترکيه گفت: ايران و ترکيه با سابقه طولاني فرهنگي و تاريخي، منافع مشترک فراواني دارند و بايد از اين سوابق در جهت توسعه روابط استفاده شود.

دکتر روحاني گفت: ترکيه کشور دوست، برادر و همسايه جمهوري اسلامي ايران است.

رييس جمهور با اشاره به همکاري گسترده تجاري و اقتصادي تهران – آنکارا، تأکيد کرد: ارقامي براي توسعه روابط تجاري و اقتصادي خود تا سال 2015 پيش‌بيني کرده‌ايم، بايد با تلاش يکديگر بتوانيم هر چه زودتر به اين رقم دست پيدا کنيم.

دکتر روحاني همکاري کشورهاي منطقه بويژه ايران و ترکيه را در حل و فصل مشکلات منطقه مهم ارزيابي کرد و گفت: اولين قدم مشترک دو کشور اين است که تلاش کنيم اوضاع سوريه بدتر از اين نشود و مشکلات اين کشور هر چه زودتر حل شود.

رييس جمهور تروريسم را براي کل منطقه خطرناک توصيف کرد و گفت: در اين زمينه همه بايد تلاش کنيم که گروه‌هاي تروريستي از سوريه خارج شده و نگذاريم اين گروه‌ها به هم نزديک‌تر شوند.

دکتر روحاني همکاري کشورهاي منطقه براي حل بحران سوريه را به نفع همه ملت‌ها دانست و گفت: ما در منطقه منافع و اهداف مشترک فراواني داريم و بايد آن را در جهت توسعه روابط خود بکار گيريم.

رييس جمهور گفت: منافع هيچ‌کس در مسأله سوريه نزديک‌تر از همسايگان آن در منطقه نيست و ما بايد در اين رابطه به راه حل مشترک براي بحران سوريه برسيم.

عبدالله گل رييس‌جمهور ترکيه نيز در اين ديدار با تبريک مجدد انتخاب دکتر روحاني گفت: پيروزي شما در انتخابات نه تنها براي ايران اهميت دارد، بلکه در کل منطقه تاثيرگذار است.

رييس‌جمهور ترکيه با تأکيد بر اهميت روابط دو کشور اظهار اميدواري کرد که همکاري‌هاي متقابل در راستاي منافع دو دولت و دو ملت بيش از گذشته توسعه يابد.

وي با اشاره به نقش سازنده جمهوري اسلامي ايران در حل و فصل مشکلات منطقه، بر ضرورت همکاري هر چه بيشتر کشورهاي منطقه براي حل بحران سوريه تأکيد کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠٧-١٣٩٢, ٢٣:٣٣

   

پر مبحث ترین ها