سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کشتار مردم سوریه نگران کننده است

روحاني: مشكلات منطقه ناشي از مداخلات خارجي است

روحاني با بيان اينكه سوريه در يك منطقه بسيار حساس قرار گرفته و ادامه بحران در اين كشور براي كل منطقه خطرناك است، نسبت به پيامدهاي هرگونه مداخله نظامي خارجي هشدار داد و ابراز اميدواري كرد كه تلاش ها براي جلوگيري از وقوع جنگ در منطقه ادامه پيدا كند.
دكتر «حسن روحاني» رييس جمهوري اسلامي ايران با اشاره به سال ها جنگ، افراطي‌گرايي، فرقه‌گرايي، خشونت و تروريزم در منطقه گفت: ريشه بسياري از مشكلات منطقه ناشي از مداخلات خارجي است.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين دكتر روحاني امروز سه شنبه در ديدار «اسامه النجيفي» رييس مجلس عراق با بيان اينكه قدرت هاي سلطه گر براي حفظ سلطه خود در منطقه همواره به اختلافات دامن مي‌زنند، افزود: اين قدرت ها مدام درصدد ايجاد اختلاف بين شيعه و سني هستند در حالي كه در اين منطقه ساليان مديدي است كه مذاهب گوناگون در كنار هم برادرانه زندگي مي كنند.

رييس جمهوري اظهار داشت: دشمن درصدد است از اسلام تفسيري جديد و تندگرايانه و افراط گرايانه ارائه و شيعه و سني را رو در روي هم قرار دهد.
وي با تاكيد بر اينكه فرقه‌گرايي و تفكرات خشونت‌آميز با قرآن، روايات نبي اكرم(ص) و اهل بيت(ع) سازگار نيست، گفت: اقدامات القاعده در منطقه تحت عنوان اسلام متاسفانه هيچ شباهتي با منطق اسلام و زندگي پيامبر اسلام (ص) ندارد.

دكتر روحاني تصريح كرد: ما در برابر توطئه‌هاي بزرگ در منطقه راهي جز همبستگي، همفكري و همكاري نداريم، مخصوصا بين كشورهايي مثل ايران و عراق كه از لحاظ تاريخي و فرهنگي بسيار به هم نزديك هستند.

رييس جمهوري با بيان اينكه بايد به دنبال راه حل‌هاي عملي براي همكاري يكديگر باشيم، گفت: افراطي‌گرايي و خشونت تنها در جهان اسلام نيست و بخش بزرگي از جهان را در نگراني فرو برده است.

دكتر روحاني به ترورهاي كور و بمب‌گذاري در عراق و سوريه اشاره كرد و افزود: براي جمهوري اسلامي ايران هر انسان بي‌گناهي كه كشته مي‌شود، ناگوار است.

رييس جمهوري گفت: ما به عنوان كشوري كه خود قرباني سلاح شيميايي هستيم و نيز شما در حلبچه قرباني سلاح شيميايي صدام شده ايد، از اينكه عده اي از مردم در سوريه كشته مي شوند براي همه ما نگران كننده است.

روحاني با بيان اينكه سوريه در يك منطقه بسيار حساس قرار گرفته و ادامه بحران در اين كشور براي كل منطقه خطرناك است، نسبت به پيامدهاي هرگونه مداخله نظامي خارجي هشدار داد و ابراز اميدواري كرد كه تلاش ها براي جلوگيري از وقوع جنگ در منطقه ادامه پيدا كند.

رييس جمهوري در اين ديدار همچنين به اهميت توسعه همكاري پارلمان هاي ايران و عراق در تحكيم هر چه بيشتر روابط دو ملت و دو كشور اشاره و بر گسترش و تعميق روابط تهران و بغداد در تمام زمينه‌ها تاكيد كرد.

دكتر روحاني با بيان اينكه ظرفيت هاي بسيار خوبي براي گسترش روابط دوجانبه ايران و عراق وجود دارد، افزود: جمهوري اسلامي ايران براي توسعه روابط در عرصه‌هاي فرهنگي، امنيتي و همچنين تبادل زوار آمادگي دارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-٠۶-١٣٩٢, ١٨:١٨

   

پر مبحث ترین ها