سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سعید مرتضوی: پرونده کهریزک سیاسی است/ به خاطر پرونده فاضل لاریجانی بازداشت شدم

بروز شده : ۶-٠٣-١٣٩٢, ١٢:٣٣    نسخه چاپی    
اگر دادگاه حکمی علیه من صادر کند حتماً اعتراض می‌کنم و تمکینی به آن حکم نمی‌کنم به خصوص اگر حکم با حق و عدالت همخوانی نداشته باشد/در کشوری که نظام جمهوری اسلامی وجود دارد این عدالت نیست که این گونه قضاوت کنیم.
متهم ردیف اول پرونده کهریزک گفت: من ۱۰۰درصد معتقدم که این پرونده سیاسی است و به رأی دادگاه اعتراض می‌کنم.

به گزارش فارس، سعید مرتضوی پس از ارائه لایحه دفاعیه خود به دادگاه با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: صحبت‌هایی مبنی بر اینکه دادستان دقت نظارتی بر زندان‌ها نداشته، مطرح شده که از جهت قانونی ترک فعل مصداق معاونت در جرم نیست اما اتهام من بر این اساس مطرح شده است.

وی افزود: در بحث معاونت گزارش خلاف واقع خانواده جوادی‌فر دفاعیات من را گوش کردند و پس از اینکه اطمینان حاصل شد که من دخالتی در این موضوع نداشته‌ام رضایت کامل خود را هم به صورت کتبی در دادگاه ثبت کردم و هم به صورت شفاهی اعلام کردم.

وی در خصوص مرحوم جوادی‌فر گفت: جوادی‌فر در محل حادثه با مأموران درگیر ‌شده بود به طوری که بینی وی ‌شکست، مردمک چشمش پاره ‌شد و از ناحیه گردن و کتف به شدت آسیب دید.

وی افزود: مرحوم جوادی‌فر ابتدا به بیمارستان فیروزگر و سپس به بیمارستان لاله منتقل ‌شد و پس از طی مراحل درمانی بازداشت صورت گرفت بنابراین ضرب و جرحی در کهریزک صورت نگرفته است.

وی گفت: همچنین مرحوم روح‌الامینی نیز به دلیل عدم توجه به تذکرات پلیس ابتدا در خیابان با باتوم مورد ضرب و جرح قرار گرفت و سپس در محل بازجویی به دلیل مخالفت با بازجو در پارکینگ پلیس امنیت کتک خورد که البته اینها اظهارات دوستان وی بوده و من آن را تأیید و تکذیب نمی‌کنم. در خصوص وی هم ضرب و جرحی در کهریزک صورت نگرفته است.

وی افزود: اگر دادگاه حکمی علیه من صادر کند حتماً اعتراض می‌کنم و تمکینی به آن حکم نمی‌کنم به خصوص اگر حکم با حق و عدالت همخوانی نداشته باشد.

متهم ردیف اول پرونده کهریزک افزود: من در آخرین جلسه دادگاه دلایل موثقی را آوردم که نشان می‌داد این پرونده سیاسی است و من حتی به قاضی گفتم شما که تفهیم اتهام می‌کنید باید دلایل اتهام را نیز ذکر کنید چرا که من اگر مشارکتی در بازداشت داشتم یا باید خودم قرار بازداشت را صادر می‌کردم یا به عنوان دادستان قرار بازداشت موقت را امضا می‌کردم.

وی افزود: ما تا آخرین مرحله جلو می‌رویم هر چند به شیوه رسیدگی دادگاه از همان ابتدا اعتراض داشتیم.

مرتضوی تأکید کرد: درست است که نحوه رضایت شاکیان از دادگاه سیر صعودی دارد و آن هم به این دلیل است که دادگاه در اختیارشان بوده و شهود آنها که متهمان کهریزک و بازداشت‌شدگان بودند به راحتی میدانی برای اظهارنظرهای گوناگون داشتند اما روند رضایت ما از دادگاه سیر نزولی دارد و ما این دادگاه را عادلانه نمی‌دانیم.

مرتضوی خاطر نشان کرد: در کشوری که نظام جمهوری اسلامی وجود دارد این عدالت نیست که این گونه قضاوت کنیم.

وی افزود: ما شاهدانی از مسئولان قوه قضائیه، قضات امنیت اجتماعی و مسئولان نیروی انتظامی داشتیم که هم معتبر بودند و هم صحبت‌هایشان موثق بود.

وی در خصوص اعلام رضایت خانواده جوادی‌فر گفت: پدر مرحوم جوادی‌فر در شرح رضایت خود اعلام کرد که در 7 جلسه دادگاه توضیحات ما را شنیده‌ است و با توجه به استماع دفاعیات و اقناع وجدانی به این نتیجه رسید که من در کهریزک کوچکترین نقشی نداشته‌ام و بر همین اساس رضایت خود را اعلام کرد.

وی برگزاری جلسه خصوصی با پدر جوادی‌فر را تکذیب کرد و گفت: تمام جلسات ما در دادگاه برگزار شد و ما جلسه خصوصی نداشتیم.

وی در خصوص دستگیری مرحوم کامرانی گفت: من در 19 تیر دستور‌العملی داده بودم مبنی بر اینکه اگر در بین بازداشت‌شدگان افرادی دانشجو یا تحصیلکرده دانشگاهی بودند به کهریزک منتقل نشوند و در همین رابطه حیدری‌فر را مورد سرزنش قرار دادم.

وی افزود: جوادی‌فر در معرفی خود را دیپلم و شغل را آزاد عنوان کرده بود. روح‌الامینی هم در معرفی خود نوشته بود که بیکار است و دیپلم دارد بنابراین قاضی در این خصوص تقصیری نداشته اما کامرانی نوشته بود دیپلم است اما دانش‌آموزی است که در مرحله شرکت در کنکور است و من و آقای حیدری‌فر فقط به همین دلیل از آنها عذرخواهی کردیم. اصل بازداشت کار اشتباهی نبوده و حیدری‌فر اظهار داشته که بر اساس گزارش پلیس و نتیجه تحقیقات پلیس امنیت قرار را صادر کرده است.

مرتضوی خاطر نشان کرد: هیچ اتهامی در این پرونده متوجه من نیست و اعتقاد ۱۰۰درصد دارم که پرونده کهریزک سیاسی است و شما هم می‌توانید دلایل سیاسی بودن آن را از رئیس دادگاه بپرسید.

متهم ردیف اول پرونده کهریزک در خصوص عدم حضور در دادگاه مربوط به پرونده پالیزدار گفت: ممکن است دعوت آنها مصادف با حضور من در جلسه کیفری استان بوده باشد من به یاد نمی‌آورم که مرجع قضایی از من دعوت کرده باشد و من حضور پیدا نکرده باشم. همچنین در مورد پرونده فاضل لاریجانی هم نه تنها احضار شدم بلکه بازداشت هم صورت گرفت.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠٣-١٣٩٢, ١٢:٣٣

   

پر مبحث ترین ها