سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

برژينسکي در گفتگو با نيوزويک:

مصر آتشفشاني است که منطقه را مي‌سوزاند

مصر در حال خروش است. خروش و فوران مصر هم تنها منطقه را بي ثبات نمي کند. اين فوران مي تواند نوع منش رهبران اين کشور با اسرائيل را تغيير دهد. مي تواند عربستان سعودي را تحت تاثير قرار دهد چرا که در حال حاضر لايه هاي سطحي اين آتشقشان لايه هاي عميق و خفته درعمق را هم بيدار کرده اند.
مترجم : سارا قاسمي
پس از حوادثي که در تونس و به تبع آن در مصر رخ داد، نيوزويک با برژينسکي که سال هاست جامه استادي دانشگاه را بر تن دارد گفتگويي انجام داد که متن آن را در ادامه مى‌خوانيد.

 زيبگنيو برژينسکي که در سال 1979 مشاور امنيت ملي رئيس جمهوري وقت جيمي کارتر بود سال هاست در خصوص انقلاب ها در سطح جهاني و چرايي و چگونگي آنها تحقيق مي کند. پس از حوادثي که در تونس و به تبع آن در مصر رخ داد، نيوزويک با برژينسکي که سال هاست جامه استادي دانشگاه را بر تن دارد گفتگويي انجام داد که متن آن را در زير مي خوانيد:

چند سال پيش بود که شما از انقلابي در خاورميانه سخن گفتيد که مي تواند مانند يک بمب ساعتي سياسي عمل کند. آيا اين تحولاتي که امروز شاهد آن هستيم همان انقلابي هستند که شما پيش بيني کرده بوديد ؟

ما اين روزها جمعيت جواني حدود 80 تا 130 ميليون در سرتاسر جهان داريم که از طبقه متوسط رو به پايين جوامع برخواسته اند و جامعه اي را تشکيل داده اند مملو از مطالبات و فرياد بر سر بي عدالتي و  حس برابري خواهي. اين دانش آموزان، اين دانشجويان در حقيقت انقلابيوني ايستاده در صف هستند. زماني که اين آتشفشان سر باز مي کند، اين جوانان هم به خروش مي آيند. درست مانند طرفداران مارکس که قريب به يک سال پيش از تجمعات کوچک محلي متوجه وجود وي شدند و جامعه اي اعتراضي را تشکيل دادند، اين جوانان هم با دستيابي به اينترنت و شبکه هاي اجتماعي مجازي برنامه ريزي کردند و تحولي را رقم زدند.

سايت هايي مانند فيسبوک بيش از انچه که انتظار مي رفت در اين انقلاب ها نقش داشتند؟

اين سايت ها در حقيقت منتقل کننده تکنيک هاي متفاوت هستند. مي توانيد خيزش جوانان در اروپا در يک نسل گذشته تاريخي را به ياد آوريد. آنها از شعارها و رنگ ها براي جلب حمايت استفاده مي کردند. در خيزش هاي اخير در اروپاي شرقي هم ما شاهد انقلاب هاي رنگين بوديم. انقلاب نارنجي در اوکراين بهترين نمونه است. همه از هم تقليد کردند. اين روزها هم جوانان مصري را در قاهره مي بينيم که حوادث تونس را نگاه مي کنند و آن را تبديل به الگويي براي خود مي کنند.

آيا آنچه که در تونس رخ داد هم در حقيقت قيام جوانان بود؟

بله. تمام انقلاب ها را جوان ها هدايت مي کنند. آنچه که جديد بود حجم معترضان و ميزان آگاهي آنها به امور سياسي بود. علاوه بر شعارهاي يکسان و واحد، ايدئولوژي بسياري هم در پس اين ابراز احساسات انقلابي نهفته بود. هم ايدئولوژي،هم نفرتي يکسان و هم حس ميهن پرستي مشترک.

چه عواملي جهان عرب را دچار انشقاق مي کند؟

اين خروش و جنبش سياسي يک بعد و ويژگي ديگر هم داشت که همانا تعصب مذهبي بود. نگاهي به متوسط سن افرادي بيندازيد که دست به عمليات هاي انتحاري مي زنند. آنها بسيار جوان هستند. ميل به تغيير و اصلاحات مي تواند در چشم بر هم زدني تبديل به تعصب مذهبي و تندروي شود. زماني که ميل به تغيير جاي خود را به تندروي مي دهد، نوعي قساوت عجيب و حس خود تخريبي هم به سراغ فرد مي آيد. کسي که خود را مي کشد تا ديگراني را که مقصر مي داند را به کشتن دهد.

بنابراين انقلاب هايي که جوانان آن را هدايت مي کنند الزاما به دموکراسي به عنوان هدف نهايي نمي انديشد؟


جوانان به دنبال شان و منزلت سياسي هستند. دموکراسي شايد بتواند اين حس را درون انها تقويت کند. اما شان و منزلت سياسي در خود مولفه هايي مانند اعتماد به نفس ملي، اعتماد به نفس مذهبي و برخورداري از حقوق بشر و حقوق مدني را جا داده است. تمام اين اتفاق ها امروزه روز در جهاني رخ مي دهد که جوانان پرشور آن تمامي نابرابري هاي اقتصادي و اجتماعي و نژادي را احساس مي کنند.

و اعتراض ها در مصر از اين دست بودند؟

مصر در حال خروش است. خروش و فوران مصر هم تنها منطقه را بي ثبات نمي کند. اين فوران مي تواند نوع منش رهبران اين کشور با اسرائيل را تغيير دهد. مي تواند عربستان سعودي را تحت تاثير قرار دهد چرا که در حال حاضر لايه هاي سطحي اين آتشقشان لايه هاي عميق و خفته درعمق را هم بيدار کرده اند.

و رسالت غرب در اين فضاي ملتهب چيست؟

غرب بايد تا آنجا که مي تواند اين جوش و خروش را کنترل کرده و البته به آن مسير دهد. اين بدان معناست که ما بايد مشکلاتي را که به آنها آگاهي داريم برطرف کنيم. بايد آنچه را که اين حس نابرابري و مورد ظلم واقع شدن را به سيل جوانان عرب بخشيده است، اصلاح کنيم. يکي از اين کارها طبيعت و ذات رژيم هاي موجود در منطقه خاورميانه است. تنها با خاک انداز زير فرش کردن اين گرد و غبارها نمي تواند بهترين راهکار و البته بادوام ترين آنها باشد. باراک اوباما رئيس جمهوري ايالات متحده در قاهره در سال 2009 ميلادي سخنان به جايي را بر زبان راند اما ما در عمل دريافت هاي چنداني نداشتيم
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-١١-١٣٨٩, ٢٠:۵٧

   

پر مبحث ترین ها