سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تركیه:احمدی‌نژاد دنبال دادن اورانیوم بود،تندروها نگذاشتند

«ویكی‌لیكس» مدعی شد: رییس جمهور احمدی‌نژاد بیش از یك سال پیش درصدد نوعی معامله‌ برای تبادل سوخت هسته‌ای بود، اما با فشار داخلی از سوی تندروهایی مواجه شده كه به چنین توافقی به مثابۀ «شكستی واقعی» می‌نگریستند
به گزارش خبرآنلاین «آسوشییتدپرس» منبع این خبر را پیام‌ دیپلماتیكی ذكر كرد كه روز سه‌شنبه در وب‌سایت «ویكی‌لیكس» منتشر شده است.

نمایندگان ایران در سال 1388 در دو نشست جداگانه در اوائل و اواخر مهرماه در ژنو و وین شركت كردند. در پایان این نشست‌ها «محمّد البرادعی» رییس پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشنهادی را ارائه كرد كه بر اساس آن ایران می‌بایست بخش عمدۀ ذخیرۀ اورانیوم رقیق خود را به روسیه دهد تا این كشور پس از افزایش غنای اورانیوم، آن را برای تبدیل به میل سوختی به فرانسه بفرستد.

ایران پس از حدود 4 ماه مخالفت خود با این طرح را اعلام كرد و رییس جمهور در 18 بهمن 1388 دستور غنی‌سازی 20 درصدی را به رییس وقت سازمان انرژی اتمی ایران اعلام كرد.  

سند «ویكی‌لیكس» مدعی است ایران در پیگیری طرح پیشنهادی سازمان ملل [مبادلۀ سوخت]، به دشمن اصلی‌اش یعنی ایالات متحده بیش از متحدش روسیه اعتماد كرده است. وزیر خارجۀ تركیه این ارزیابی را به فرستادۀ ارشد آمریكا ارائه نموده است.  

در اواخر سال سال 2009 [پس مذاكرات ژنو و وین] داوداغلو به «فلیپ گردون» دستیار وزیر خارجۀ آمریكا گفته كه حكومت ایران تمایل داشت تا دربارۀ توافق تبادل سوخت تأمل كند، اما احمدی‌نژاد در داخل با «فشارهای شدیدی» مواجه شد.  

از وزیر خارجۀ تركیه نقل شده كه توافق پیشنهادی از سوی بعضی محافل به عنوان «شكستی واقعی» در اثر فشار غرب تفسیر شده است.

این پیام دیپلماتیك اظهار داشت كه مقامات ترك از احمدی‌نژاد پرسیده‌اند «آیا مسألۀ اصلی در این موضوع بیش از آن‌كه واقعی باشد، روانی نیست؟».

این پیام دیپلماتیك مدعی است احمدی‌نژاد پاسخ داده «بله، ایرانی‌ها با توافق پیشنهادی موافق هستند اما باید تصوّر عمومی را مدیریت كرد» و می‌افزاید مقامات تركیه، احمدی‌نژاد را «انعطاف‌پذیرتر از سایرین در حكومت ایران» در نظر می‌گیرند.  

در این پیام خاطر نشان شده كه به نظر می‌رسد ایرانی‌ها «اعتماد بیشتری» به فرستادگان ایالات متحده دارند تا مذاكره‌كنندگان بریتانیایی و «ایرانی‌ها ترجیح می‌دهند سوخت را از ایالات متحده دریافت كنند تا روس‌ها».  

این پیام منتشر شده اظهار می‌دارد كه دیپلمات آمریكایی «گردون» یادآوری كرده كه واشنگتن بر این باور است كه تركیه می‌تواند به عنوان یك میانجی با ایران «مفید» باشد، اما باید موضع قوی‌تری در مورد تلاش‌های هسته‌ای ایران داشته باشد.

پاسخ وزیر خارجۀ تركیه در مقابل این بوده كه «تنها تركیه می‌تواند بی‌پرده و انتقادآمیز با ایرانی‌ها صحبت كند... صرفاً به این علت كه آنكارا پیام‌های دوستی آشكار نشان می‌دهد».  
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-١٠-١٣٨٩, ١۶:٠٠

   

پر مبحث ترین ها