سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ایران و عراق اجازه تصمیم گیری به دشمنان ندهند

بروز شده : ۶-٠٨-١٣٩٧, ١۵:٠۶    نسخه چاپی    
با نزدیک شدن به اربعین حسینی چه بسیار پیام ها و خبرها که مخابره می شود که عرب ها نمک نشناس هستند و اگر مصلحت حکم کند ایرانی ها را نابود می کنند و صحبت های بدون منبع از مقامات عربی را پخش می کنند.

فاطمه محمدی

19دی: دست های پشت پرده پی به لزوم و راهگشا بودن وحدت میان دو کشور ایران و عراق برده است و به عنوان مثال مطرح می کنند که عراقی ها برای مسائل غیراخلاقی به قم و مشهد سفر می کنند درصورتی که در کشورهای دیگر به صورت علنی این مسائل دنبال می شود و می توانند به آن کشورها بروند.

با نزدیک شدن به اربعین حسینی چه بسیار پیام ها و خبرها که مخابره می شود که عرب ها نمک نشناس هستند و اگر مصلحت حکم کند ایرانی ها را نابود می کنند و صحبت های بدون منبع از مقامات عربی را پخش می کنند.

این موضوع ها در فضای مجازی و رسانه هایی تعمدی یا غیرتعمدی انتشار می یابد و رسانه های خارجی نیز از آن به عنوان دستاویزی استفاده کردند تا برادری میان این دو کشور شیعه را کمرنگ کنند.

با توجه به اینکه متحد اصلی ایران در منطقه عراق است، رابطه مذهبی، همسایگی، امنیتی و اقتصادی ایران با عراق نیاز به همدلی مردمان این دو کشور دارد.

در این خصوص با نائب رئیس دوم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به گفت وگو پرداختیم.

 وی اظهارداشت: روابط بین ایران و عراق از یک سابقه تاریخی طولانی و گسترده و گهگاهی تنش زا برخوردار بوده و پس از سقوط حزب بعث ایران بهترین رابطه را با عراق داشته است.

اصغر مسعودی افزود: از سوی دیگر حرم ائمه شیعه و مکان های مقدسی مانند کربلا، نجف، کاظمین و سامرا  در عراق هست که برای شیعیان جهان بویژه ایرانیان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی تصریح کرد: نگاه ایران به کشورهای همسایه به دلیل مجاورت واشتراکات فرهنگی و مذهبی، دوستانه است؛ هرچند دولتمردان عربستان با همدستی با رژیم اشغالگر و استکبار جهانی اهداف دیگری را دنبال می کنند؛ اما وحدت و دوستی با همسایگان به نفع تمام کشورهای منطقه و مسلمانان است. آنان  با انسجام و هم افزایی می توانند نقش موثر و سازنده در منطقه و دنیا ایفا کنند.

وی یادآور شد: دشمنان توطئه های مختلف علیه ایران برپا کردند از کودتا گرفته تا قائله های مختلف مذهبی و قومی و تجزیه طلبانه در استان های مختلف کشور و جنگ هشت ساله؛ ولی تاکنون به اهدافشان دست نیافتند، تا اینکه برای جلوگیری از موج اسلام خواهی و ضربه زدن به اسلام و ایران پروژه اسلام هراسی و ایران هراسی را رقم زدند. گروهی از میان مسلمانان پرورش دادند و مدیریت و هدایت نمودند که جنایت های زیادی مرتکب شدند. رفتارهای آنان هیچ سنخیتی با اسلام و سیره پیامبر(ص) و ائمه(س) ندارد.

نماینده مردم نی‌ریز و استهبان ادامه داد: اینکه یک اسیر را در قفس آتش بزنند، به راحتی انسان ها را  بکشند و سر ببرند، زنان را اسیر و به آنان تجاوز شود و دختران را در بازار برده فروشی به فروش برسانند، مغایر با اسلام و سنت نبوی و انسانیت است. پیامبر بنا بر نص قرآن کریم رحمت للعالمین است پیامبر مهربانی و اخلاق است و افزون بر منطقش با اخلاقش جاهلیت عرب را به برنامه های نورانی اسلام جذب نمود.

وی گفت: این گروه تکفیری و افراطی اسلام را خشن معرفی کردند تا به هدف خود که ضربه زدن به  اسلام اصیل و ناب است، برسند و هویت واقعی مسلمانان را مخدوش نموده، از نفوذ ایران اسلامی جلوگیری کنند و به وحدت و انسجام ملت های مسلمان ضربه بزنند اما به دلیل جایگاه و توانمندی های داخلی و وجود رهبری آگاه و مردمی در صحنه توطئه های آنان در داخل کشور نتیجه بخش نبود. استکبار طالبان و القاعده را مدیریت و مساعدت کرد که آن ها هم ناکام ماند.

وی با بیان اینکه اقدام دیگر پدیدآوردن داعش و گروه های تکفیری بود که اهل سنت واقعی با آنان مخالف هستند، گفت: با تصرف موصل توسط داعش زنگ خطر برای همه کسانی که توجهی به این گروه ها نداشتند به صدا درآمد که ایران با کمک های مستشاری و حمایت های معنوی به گروه های مقاومت، جلوی توطئه دشمنان علیه ایران اسلامی و مسلمانان و عراق و سوریه را گرفت و علیرغم هزینه های گسترده و توطئه های پیچیده؛ آمریکا، اسرائیل و عربستان ناکام  ماندند.

مسعودی تاکید کرد: ایران جلوی این توطئه ها جانانه مقاومت کرد و اهداف آنان را خنثی کرد؛ بنابراین  طبیعی است که هجمه گسترده علیه ما و جریان های مقاومت و روابط صمیمی ما شکل بگیرد.

وی در مورد عملیات روانی علیه دوستی ایران و عراق نیز گفت: اربعین برای مسلمانان و بویژه شیعیان بسیار بااهمیت است وترویج اسلام ناب، مقطع پایان یافتن اسارت اهل بیت(س) و نماد شور و شعور شیعه است و متعلق به تمام مسلمانان است.

وی اظهارداشت: تلاش های زیادی صورت گرفته و عملیات روانی علیه روابط ایران و عراق به راه انداختند و رسانه های خارجی هم به آن دامن می زنند که همه به این دلیل است که مردم ولایی و عاشقان اهل بیت ارتباطشان با عراق سرد و کمرنگ شود و اخباری را جعل کردند تا چهره عراقی ها که به قصد زیارت به ایران می آیند را تخریب کنند و چهره دولت ایران را در عراق خراب کنند.

نائب رئیس کمیسون فرهنگی مجلس افزود: از سوی دیگر به کنسولگری ایران در بصره حمله کردند که پشت همه این جریان ها، دست استکباری است که انسجام و صمیمیت دو ملت را نمی خواهد و دو ملت و دولت شیعه ایران و عراق باید هوشیارانه این توطئه ها را خنثی کنند و اجازه ندهند دشمنان و بدخواهان برای آنان تصمیم گیری کنند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠٨-١٣٩٧, ١۵:٠۶

   

پر مبحث ترین ها