سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب:

اصلاح‌طلبان درگیر رودربایستی‌های نابجا

بروز شده : ۶-٠٨-١٣٩٧, ١٣:٢١    نسخه چاپی    
زنگ خطر بی اعتمادی به جناح اصولگرا و اصلاح طلب به صدا درآمده و برخی دوستان اصلاح طلب همچنان درگیر رودربایستی های نابجا هستند.

19دی: سعید رضوی فقیه گفت: در جریان اعتراضات دی ماه با شعارهایی علیه هر دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب مواجه شدیم. برخی ممکن است به جای شناخت واقعیات، همه‌ انتقادات را به توطئۀ دیگران نسبت ‌دهند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: به هر حال زنگ خطر افزایش نارضایتی و بی‌اعتمادی بخش‌هایی از مردم نسبت به هر دو جناح به صدا درآمده که بی‌توجهی به آنها در حکم سر فروبردن زیر برف است.

اصلاح‌طلبان درگیر رودربایستی‌های نابجا

وی اظهارداشت: متاسفانه در چنین شرایطی هستۀ اصلی و ستون فقرات جنبش اصلاحات که پاکدست و خوشنامند، برای تعدادی از اصلاح طلبکاران که آلوده به ویژه خواری هستند هزینه می‎پردازد. چرایش را هم ما نمی‌دانیم. ولی به هر حال از سوی اصلاح‌طلبان برخورد جدی و قاطعی در این زمینه نمی‌بینیم و همین امر هم سوء ظن و بی‌اعتمادی عمومی به همۀ اصلاح‌طلبان را افزایش می‌دهد.

وی تصریح کرد: اعتبار و سرمایۀ یک جنبش بزرگ سیاسی و رهبران آن فدای منافع چند شبه اصلاح‌طلب رانت‌خوار می‌شود و دوستان اصلاح‌طلب همچنان درگیر رودربایستی‌های نابجا هستند؛ در همه‌ جریان‌ها ممکن است افراد سودجو و مستعد فساد یافت شوند اما طبیعی است که افراد یا جذب باندهای موجود شوند و یا خودشان راسا یک باند تشکیل دهند. چراکه برای بهره‌مندی از امتیازات کلان نامشروع به همدست نیاز است و هر چه امتیازات کلان‌تر و نامشروع‌تر، تعداد همدستان مورد نیاز احتمالا بیشتر.

وی ادامه داد: بنابراین اصلاح‌طلبکارانی هم که در جستجوی منافع شخصی نامشروع هستند احتمالا باند تشکیل می‌دهند و منافع فردی خود را در چارچوب منافع باندی پی می‌گیرند که مطمئن‌تر است و متاسفانه با آنان یا برخورد نمی شود یا برخوردها ملایم و بدون پیگیری و ابتر است.

وزیرند اما مشغول بیزینس‌های کلان‌اند

رضوی فقیه گفت: برای مثال می‌توانیم اشاره کنیم به وضعیت وزیر اسبق صنعت یا وزیر کنونی بهداشت. کسانی که از یک طرف وزیراند و باید مجری امور ملی باشند و از طرف دیگر مشغول بیزینس‌های کلان و غول‌آسای خصوصی در زمینۀ مرتبط با مسئولیتشان هستند؛ یا مسالۀ واردات پوشاک توسط خانوادۀ وزیر پیشین آموزش وپرورش و یا حقوق نجومی یک وزیر دورۀ اصلاحات و ماست‌مالی‌های بعدی خود و اطرافیانشان.

اگر عارف اصلاح‌طلب واقعی بود باید پیش از همه با فرزندش برخورد می‌کرد

وی بیان کرد, اگر آقای دکتر محمدرضا عارف یک اصلاح طلب واقعی بود می‌بایست خودش پیش از همه در برخورد با فرزندش پیش قدم شود. حتی اگر یک مسلمان متشرع باشند آنگونه که همیشه اظهار می‌دارند باید پیش از هجوم انتقادی افکار عمومی خود ایشان با زیاده‌خواهی و زیاده‌گویی فرزندشان برخورد کنند.

وی گفت: کاملا مشخص است که فرزند آقای عارف از پلکان موقعیت پدر بالا می‌رود و خود آقای عارف هم از پلکان جنبش مردمی اصلاحات بالا رفته اما متاسفانه می‌بینیم آقای عارف نه تنها برخورد انتقادی با فرزندش ندارد بلکه حتی از او دفاع هم می‌کند و برای ارتقایش زمینه سازی هم می‌کند.

این فعال اصلاح طلب بیان کرد: مساله این است که پسر آقای عارف قطعا بخاطر تخصص و توانمندی به سمت فعلی و امکانات قبلی‌اش نرسیده واینها یعنی رانت، تبعیض و فساد؛ در کشور ما افراد زیادی در همین حوزه‌ که فرزند آقای عارف مدعی تخصص است فوق تخصص اما بیکار هستند. به علاوه تا به حال کدام مقاله یا اظهار نظر از پسر آقای عارف در زمینه‌ی علوم سیاسی و روابط بین‌الملل شنیده‌ایم که حکایت از آشنایی ابتدایی ایشان با این رشته داشته باشد؟

حقوق نگرفتن آقازاده‌ عارف یک شوخی است مثل شوخی ژن خوب

وی با بیان اینکه آقای حمیدرضا عارف گفته اند که بابت سمت فعلی در کمیته المپیک هیچ حقوقی نمی‌گیرند گفت: بسیاری از سمت‌ها هست که حقوقش ارزش ندارد بلکه تمام جذابیتش به مزایای جانبی است. مگر معاون عمرانی شهرداری چقدر حقوق می‌گیرد؟ اما یک امضایش ممکن است صدها میلیارد تومان ارزش اقتصادی داشته باشد.

وی گفت: اگر در شرایطی بتوانیم از یک انتخابات آزاد، رقابتی و عادلانه بهره بگیریم برای اینکه پروژه‌ اصلاحی خود را پیش ببریم عقل حکم می‌کند از این مساله به عنوان یک فرصت استفاده کنیم؛ پس ورود به نهادهای حکومت به قصد پیگیری پروژه‌ اصلاحات یعنی یک حرکت تحول‌طلبانه‌ مسالمت‌آمیز در قالب مبارزات پارلمانتاریستی هیچ اشکالی ندارد.

وی اادامه داد: اما مشکل از آنجا آغاز می‌شود که اصلاح‌طلبان یا اصلاح‌طلب‌کارهایی که هدف آنها قدرت و ثروت و منزلت نامشروع است در پوشش جنبش اصلاحات و با بهره‌مندی از سرمایه‌ی اجتماعی و سیاسی اصلاحات و محبوبیت آن  این اقدامات فرصت‌طلبانه و منفعت‌جویانه را انجام می‌دهند.

رضوی فقیه گفت: همین مساله سبب می‌شود جرم آنها مضاعف شود و این جرم مضاعف را باید با مجازات شدیدتر جبران کرد. چراکه اینها از عنوان اصلاح طلبی برای سوء استفاده‌ها استفاده می‌کنند و اصلاح‌طلبان نیز نه تنها نباید نسبت به اینها اغماضی داشته باشند بلکه باید شدیدتر برخورد کنند.

فرزندان عارف، موسوی لاری و صفدرحسینی به حیثیت اصلاحات لطمه زده‌اند

وی تصریح کرد: پسر آقای عارف، پسر آقای موسوی لاری و دختر آقای صفدر حسینی وقتی طلبکاری می‌کنند یا با مردم و منتقدان خود و پدرانشان بد برخورد می‌کنند باید شدیدتر از اصولگراها و باند آقای احمدی نژاد مورد انتقاد اصلاح طلبان قرار بگیرند نه اینکه با رافت و اغماض بخشیده شوند چون اینها علاوه بر تخلف به حیثیت اصلاحات هم لطمه زده‌اند.

وی افزود: اگر دختر آقای صفدرحسینی از تریبون مجلس برای مطرح کردن مسایل شخصی و دفاع از خانواده‌اش استفاده می‌کند اصلاح طلبان باید با شدت بیشتری او را مورد انتقاد و سرزنش قرار دهند نه اینکه کارش را توجیه کنند یا از این موضوع به سادگی عبور کنند.

این فعال سیاسی گفت: برای پیشگیری و مبارزه با فساد باید دستگاه‌های کنترل‎کننده‌ای وجود داشته باشد که بتوانند جلوی فساد را بگیرند یا اگر فسادی رخ می‌دهد سریعا شناسایی و با آن مقابله کنند. وقوع مکرر فساد در این ابعاد وحشتناک حکایت از این دارد که ما فاقد چنین ساختاری هستیم.

ساختار ما مستعد فسادهای بزرگی است

وی اظهارداشت: ما با ساختاری مواجهیم که به اندازه کافی در برابر آسیب‌های خارجی مصونیت ندارد و قابل نفوذ است و در عین حال وقتی میکروبی هم وارد آن می‌شود سریعا نمی‌تواند آن را تشخیص دهد و دفع کند.

وی گفت: اخبار رسمی مفاسد اقتصادی در بانک‌ها و موسسات مالی و دستگاه‌های دولتی نشان می‌دهد که ساختار ما مستعد فساد است و از قضا مستعد فسادهای بزرگی هم هست و اگر این ساختار درمان نشود باید همچنان شاهد تخلفات و نابسامانی‌ها باشیم و تداوم این وضعیت می‌تواند خطرناک باشد.

 

منبع: پایگاه خبری تحلیلی انصاف

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠٨-١٣٩٧, ١٣:٢١

   

پر مبحث ترین ها