سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو کمیسیون سیاست خارجه مجلس نهم در گفت وگو با ۱۹دی:

آیت الله هاشمی عجین با انقلاب بودند

با زبان توده مردم سخن گفتن از ویژگی های فوق العاده و از دلایل موفقیت ایشان بود.

19دی: عباسعلی منصوری آرانی در خصوص آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در گفت وگویی با خبرنگار ۱۹دی به ویژگی های شخصیتی ایشان پرداخت که در ادامه خواهید خواند:

با توجه به این که آیت الله هاشمی در چهار شاخه بحث های راهبردی اعم از سیاسی، اقتصادی، نظامی و امنیتی، فرهنگی - اجتماعی نقش داشتند؛ ارزیابی شما در خصوص این چهار بعد زندگی ایشان چیست؟

آیت الله هاشمی رفسنجانی عجین با انقلاب بودند فردی که همراه و همگام با امام و از تئوریسین های جمهوری اسلامی بود و مسئولیت های مختلفی را بر دوش کشید و جزء کسانی بود که به علت هوش بالا، انگیزه، جسارت و اعتقاد به اصل انقلاب و جمهوری اسلامی همیشه موفق بود و توانستند از پس مسئولیت ها برآید.

در بعد دفاعی و نظامی فرماندهی جنگ را به عهده داشتند.

به دلیل اینکه مباحث نظامی تخصصی و ظریف است، فرماندهان نظامی زیر بار حرف هر کسی نمی روند اما ایشان توانستند فرماندهی جنگ را به عهده گیرند و به حق و انصاف در برابر مسئولیت ها موفق بودند.

در هر مقطعی از دوران انقلاب در نوک پیکان بود.

در پیش از انقلاب و دوران مبارزات و هم پس از انقلاب در عهده داری مسئولیت ها فرد پیشاهنگ و جلودار بود.

خاطره ای از زمان فرماندهی جنگ ایشان دارید؟

مهم ترین خاطره من از فرماندهی ایشان به سال پایانی جنگ برمی گردد که ارتش و سپاه قرار بود در منطقه عمومی مریوان به طور جداگانه عملیات انجام دهند و هرکدام قصد داشتند شروع کننده باشند و از اصل غافلگیری استفاده کنند که آیت الله هاشمی به قرارگاه عملیلاتی ارتش آمدند و هماهنگی لازم را انجام دادند.

ایشان آن زمان نگران حلبچه و فاو بود و اظهارداشتند باید به این منطقه رسیدگی کنیم زیرا هرآن ممکن است دچار مشکل شویم؛ این پیش بینی شاید سه ماه پیش از اتفاقاتی بود که در این دو منطقه رخ داد که برای ما خیلی قابل تامل بود.

برخی به آقای رفسنجانی نقد دارند زیرا ایشان به امام گفتند جنگ را ادامه دهیم بعد از این که تعداد زیادی از مردم شهید و جانباز شدند خودشان گفتند که قطعنامه را امضا و جنگ را تمام کنیم؛ نظر شما به عنوان کارشناس نظامی چیست؟

شرایط نظامی نبرد گاهی ممکن است حتی با چند ساعت دگرگون شود و صحنه نبرد می تواند با چند ساعت کاملا تغییر پیدا کند آن زمان که آقای هاشمی نظراتی داشتند باید شرایط آن زمان را سنجید.

ایشان در مقاطع مختلف در مناطق عملیاتی تا بعد از قطعنامه حضور داشتند.

در دو زمان باید دید که شرایط حاکم بر میدان نبرد چگونه بوده و نسبت به شرایط باید نظر داد زیرا شرایط نظامی، سیاسی و امنیتی در تصمیم گیری ها تاثیرگذار است.

در پایان جنگ که قطعنامه را پذیرفتیم شرایط خاص و ویژه بود ارتش و سپاه باید شرایط آن زمان را ترسیم کنند.

شروع کننده جنگ، بحث پایان جنگ و شرایطی که بر مناطق عملیاتی حاکم بود توسط این دو نهاد باید ترسیم شود تا آیندگان بر شرایط حاکم بر میدان نبرد مشرف شوند.

 تصمیم هوشمندانه و هوشیارانه حضرت امام را زمانی می توان درک کرد که اشراف به صحنه های نبرد پیدا شود.

در این جا آقای رفسنجانی جسارت تصمیم سازی برای امام را داشتند و پیشنهاداتی را ارائه دادند که فوق العاده سخت است و کار هر فرمانده نظامی نیست که بتواند تصمیم سازی در این شرایط بکند و تصمیم عظمیم مانند قطعنامه 598 بگیرد.

درباره بعد فرهنگی - اجتماعی ایشان بفرمایید؟

در توضیح این بعد که موضوعات اعتقادی را نیز در برمی گیرد آیت الله هاشمی از دوران نوجوانی در حوزه های علمیه حضور داشتند و به عنوان مفسر و مانوس با قرآن و موضوعات مذهبی متخصص و مجتهد بودند و تا مجلس خبرگان پیش رفتند و حضرت امام خمینی هم بحث اعتقادی و اجتهاد ایشان را امضا کردند.

در بعد سیاسی و مبارزاتی، آیت الله هاشمی را چگونه دیدید؟

به عنوان فردی که در عرصه سیاست در داخل و خارج از کشور ورود پیدا کرد و در این راستا پخته شده بود موضوعات را دنبال می کرد.

بعد از انقلاب هم با ورود به مجلس و کارهای اجرایی سیاستمدار کارکشته ای شد که در مقاطع مختلف تصمیمات ویژه را می گرفت که نشانگر قابلیت های سیاسی ایشان بود.

شهرت ایشان در بعد اقتصادی به چه دلیل بود؟

به این دلیل بود که در شرایطی روی کار آمد که به دلیل خرابی های برجای مانده از دوران جنگ، شرایط کشور بسیار خاص بود و باید از آن شرایط که پس از جنگ بر کشورها حاکم می شود عبور می کردیم که آیت الله هاشمی با سیاست گذاری های خود دولتی با آمار قابل قبول را تحویل رئیس جمهور بعد از خود داد.

 درمجموع ایشان یکی از رهبران راهبردی و استراتژیک بودند که در همه مقوله ها ورود و حضور و تخصص داشتند.

کدام بعد از ابعاد چهارگانه در ایشان پررنگ تر بود؟

بحث فرهنگی - اجتماعی که شامل مسائل اعتقادی است در ایشان پررنگ تر بود زیرا از دوران نوجوانی تا پایان عمر در این حوزه حضور داشتند.

بحث های اجتماعی که ارتباط با همه مردم دارد تخصص داشتند و با زبان توده مردم سخن گفتن از ویژگی های فوق العاده و از دلایل موفقیت ایشان بود.

حساس ترین تصمیم ایشان چه بود؟

به علت شرایطی که حاکم بر کشور، منطقه و میدان های نبرد تصمیم سازی قطنامه 598 حساس ترین تصمیم ایشان بود همین تصمیم سازی بسیار برای مملکت ما مهم بود و شاید 50 سال دیگر این تصمیم سازی مهم ایشان به عنوان پررنگ ترین نقطه زندگی آیت الله هاشمی معرفی شود.

 فاطمه محمدی

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-١١-١٣٩۵, ١٣:٣١

   

پر مبحث ترین ها