سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دوستان سابق «شیخ دیپلمات» به صحنه می‌آیند

بروز شده : ۶-٠۵-١٣٩۵, ١٣:٢٩    نسخه چاپی    
در کنار روحانیون اصول‌گرا بخشی از مکلاهای این جریان نیز از حامیان جدی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری آینده هستند.

مصطفی داننده-

اصلاح طلبان تکلیف خود را با رییس دولت یازدهم روشن کرده‌اند. قرار است همچون خرداد 92 از روحانی حمایت کنند. اصلاح طلبان به شدت دوست دارند دوران روحانی 8 ساله باشد. اصول‌گرایان اما به شدت دچار تشتت آرا هستند. بخشی می‌خواهند از روحانی حمایت کنند و عده‌ای دیگر به دنبال معرفی رقیبی در برابر روحانی هستند.حسن روحانی برخلاف چهار سال گذشته امروز حامیان جدی در جریان اصول‌گرایی دارد. حامیانی که می‌شود آنها را به چند دسته تقسیم کرد.

اولین گروه اختصاص به روحانیون تهران نشین دارد. کسانی که در سال‌های نه چندان دور با روحانی دور یک میز می‌نشستند و در مورد مسائل کشور و بستن لیست‌های انتخاباتی برای انتخابات‌های مختلف گفت‌وگو می‌کردند. بخش مهمی از جامعه روحانیت مبارز تهران امروز از حامیان جدی حسن روحانی هستند. کسانی که بر ابن باوراند دولت روحانی موفق بوده است و باید مسیر خود را ادامه دهد. آیت‌الله امامی کاشانی، مصطفی پورمحمدی، سید مهدی طباطبایی و سید رضا اکرمی اشاره کرد. در این میان هاشمی و ناطق نوری که در سال‌هاست در جلسات این نهاد شرکت نمی‌کنند نیز از حامیان جدی روحانی هستند.

این روحانیون در این سه سال از حامیان جدی برنامه‌های روحانی به ویژه در برجام و دوران پسا برجام بوده‌اند. بسیاری از سخنرانی‌ها و گفت‌وگوهای این افراد در حمایت از روحانی در برابر دلواپس‌ها بوده است. از سوی دیگر این روحانیون شناخته شده که نسبت به بقیه اعضای جامعه روحانیت سابقه اجرایی بیشتری دارند، بر این باور هستند که روحانی عضو موسس جامعه روحانیت است پس تا وقتی او در کارزار انتخابات هست چه نیازی به امثال قالیباف، جلیلی، ولایتی.یکی از آخرین حمایت‌های این طیف از جامعه روحانیت سخنان سید مهدی طباطبایی در حمایت حسن روحانی بود. این روحانی که در جامعه معروف به استاد اخلاق می‎‌گوید:«به نظر بنده دولت يازدهم تا به امروز خوب كار ‏كرده و اقداماتش زيربنايي بوده و احساسي كار ‏نشده است. هرچند ممكن است خيلي‌ها ‏نپسندند. چون يك مشكلي كه داريم هوچي‌گران ‏جامعه هستند، يعني كساني كه احساسات‌شان بر ‏عقل‌شان غالب است و ممكن است به ايشان راي ‏ندهند و اين از شعارهايي كه مي‌دهند مشخص ‏مي‌شود، چون هوچي‌گران نمي‌توانند اين نكته را ‏بفهمند كه زيربنا چيست. آنها مي‌گويند دولت بايد ‏پول بدهد تا ما بخوريم! اما نخبگان اين گونه ‏نيستند و نخبگان جامعه قطعا به آقاي روحاني ‏راي خواهند داد و من شكي در اين مساله ندارم و ‏اميدوارم كه مردم هوشيارانه و متفكرانه و بدون ‏توجه به هياهوهاي تند كارخود را با پختگي و ‏درستي انجام بدهند. ‏»

دومین گروه روحانیون مقیم قم هستند. اعضای جامعه مدرسین این روزها به شدت در حمایت از روحانی دچار دو دستگی شده‌اند. در این نهاد مذهبی مهم شهر قم برخی روحانیون مانند آیت‌الله یزدی به عنوان رییس جامعه مدرسین و آیت‌الله مصباح یزدی از مخالفین جدی حسن روحانی هستند اما از سوی دیگر مراجع تقلید و برخی از اعضای مهم جامعه مدرسین مانند آیت‌الله غروی از حامیان حسن روحانی هستند. آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید ساکن قم در دیدار با حسن روحانی می‌گوید:« شما رییس جمهور خوبی هستید»

آیت‌الله غروی از اساتید حوزه علمیه و از اعضای جامعه مدرسین نیز معتقد است که گزینه اصولگریان در سال 96 کسی نیست جز آقای روحانی.

در کنار روحانیون اصولگرا بخشی از مکلاهای این جریان نیز از حامیان جدی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری آینده هستند. این جریان که توسط علی لاریجانی هدایت می‌شود در انتخابات مجلس دهم در کنار اصلاح طلبان قرار گرفتند و فهرست امید را تشکیل دادند.

این جریان در ماجرای برجام به ویژه در مجلس نهم از جدی ترین حامیان دولت بودند و تلاش کردند با کم ترین هزینه توافق هسته‌ای را در مجلس گذشته تصویب کنند. آنها دل آرام‌های مجلس نهم در برابر دلواپسان برجام بودند. آنها هم به دلیل اختلاف‌های جدی که با جریان رادیکال اصول‌گرا یعنی جبهه پایداری و بخشی از جریان اصول‌گرایی که ریاست آنها را حداد به عهده دارد، روحانی را نامزد مطلوب خود در انتخابات آینده می‌دانند.

بدین ترتیب می‌توان گفت برخلاف انتخابات گذشته که روحانی حامیان اصول‌گرا نداشت یا اگر هم داشت تعداد آنها انگشت شمار بود در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده حامیان جدی از دوستان سابق خود دارد.

 

 

منبع: عصرایران

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠۵-١٣٩۵, ١٣:٢٩

   

پر مبحث ترین ها