سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ادعای تابناك مبنی بر انتشار هدفمند ویكی لیكس توسط آمریكا

لیست اتهامات درشت ایران در اسناد جدید آمریكا

بروز شده : ٣-٠٨-١٣٨٩, ١۶:٠٩    نسخه چاپی    
نماينده مردم قم در مجلس آبرساني به شهر مقدس قم را دغدغه مسئولان نظام به ويژه مقام معظم رهبري دانست و گفت: به حمدالله قم طي 10 سال گذشته در بحث آبرساني و ايجاد شبکه‌هاي آب وفاضلاب از رشد چشمگيري برخوردار بوده است.
انتشار اسناد محرمانه آمریكا درباره جنگ عراق در پایگاه اینترنتی «ویكی‌لیكس»، واكنش های بسیاری را در پی داشت، ولی در این میان، فرایند انتشار این اسناد و محتوای آنها حكایت از واقعیتی عمیق تر دارد.

بنابر ادعای تابناك؛ پس از آنكه پایگاه اینترنتی «ویكی لیكس» چند ماه پیش هزاران سند ـ به گفته این سایت ـ محرمانه را درباره جنگ در افغانستان منتشر كرد، سخن های بسیاری درباره درستی یا نادرستی این اسناد و یا اهداف پشت پرده انتشار آنها مطرح شد؛ موضوعی كه اكنون نیز پس از انتشار اسناد این سایت اینترنتی درباره جنگ عراق، مورد پرسش است.

آنچه مورد تردید تحلیلگران مستقل قرار گرفته، چگونگی درز حجم عظیم اطلاعات محرمانه ارتش آمریكا در فاصله ای كمتر از چند ماه است. انتشار حدود پانصد هزار سند محرمانه آن هم مربوط به كشوری كه دارای سیستم پیچیده اطلاعاتی است، این تردیدها را بیشتر می كند، ولی توجه به اینكه چنین افشاگری چه نتایجی خواهد داشت تا اندازه ای این موضوع را روشن می سازد كه به یقین، «ویكی لیكس» اسناد یاد شده را ـ چه در موضوع افغانستان و چه عراق ـ در فرایندی هماهنگ شده با دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی آمریكایی منتشر كرده است.

بر پایه این گزارش، بازخورد حاصل از انتشار اسناد حمله آمریكا به افغانستان نشان داد كه به رغم ادعای آمریكایی ها، این اسناد پیامدهای منفی چندانی برای نظامیان این كشور و همچنین ناتو در افغانستان نداشته است، ولی در مقابل، وارد ساختن اتهاماتی به ایران، پاكستان و همچنین دستگاه های اطلاعات و امنیت افغانستان از بخش های پررنگ این اسناد بود.

اكنون نیز انتشار اسناد جدید درباره جنگ عراق، سوای از ارایه اطلاعات كلی درباره اقدامات آمریكایی ها در عراق ـ اطلاعاتی كه پیش از این نیز پراكنده منتشر شده بود ـ اتهام های اساسی را متوجه ایران و دولت مالكی در عراق می كند؛ اتهاماتی چون طرح ترور شخصیت های عراقی گرفته تا دستگیری غیرقانونی سه شهروند آمریكایی توسط ایران.

آنچه مسلم است، طرح ادعای جدید علیه آمریكا، مبنی بر كشتار بیشتر و یا زیان های اقتصادی حاصل از حمله به عراق برای مردم این كشور، خیلی برای كاخ سفید توفیری ندارد، چه بسا این اسناد از رخدادهایی می گوید كه بیشتر آنها در زمان زمامداری بوش پسر روی داده و به طور طبیعی، آثار منفی آن برای دولت كنونی آمریكا جدی نیست، ولی طرح ادعاهایی علیه ایران و دولت مالكی در عراق، می تواند پیامدهای منفی بسیاری داشته باشد.

در همین باره، «نوری المالكی»، نخست‌وزیر عراق، هدف فاش شدن اسناد محرمانه درباره جنگ عراق را ضربه به خود و تلاش‌های انجام گرفته برای تشكیل دولت جدید عراق خواند.

وزیر كشور عراق نیز گفت: كمیته‌ای برای بررسی اهداف انتشار این اسناد تشكیل می‌شود.

در اسناد منتشره از سوی «ویكی‌لیكس»، آمده است كه نیروهای عراقی در شكنجه زندانیان دست داشته‌اند. در میان این اسناد، جزییات بسیاری در گزارش‌های روزانه افسران آمریكایی درباره هتك حرمت زندانیان دیده می‌شود كه ارتش آمریكا از آنها خبر داشته، ولی برای توقف آن كاری انجام نداده است.

«نوری المالكی»، همچنین از زمان‌بندی انتشار این گزارش‌ها در سایه مذاكرات جاری برای تشكیل دولت جدید در عراق به شدت انتقاد كرده است.

در بیانیه دفتر نخست‌وزیر آمده است: «انتشار این اسناد محرمانه در شرایطی كه مذاكرات درباره تشكیل دولت جدید هنوز به نتیجه نرسیده، در زمان‌بندی بسیار بد صورت گرفته و رسانه‌ها از این اسناد بهره می برند تا دولت «نوری المالكی» را مورد حمله قرار دهند.»

در اسناد محرمانه منتشره آمده است، شبه‌نظامیان شیعه به شكل گسترده در وزارت كشور نفوذ كرده و با بهره از لباس رسمی نیروهای وابسته به وزارت كشور، گروه‌های مرگ تشكیل داده و در درگیری‌های طایفه‌ای میان شیعیان و اهل سنت پس از سقوط «صدام حسین» فعالیت می‌كردند.

«جواد البولانی»، وزیر كشور عراق، گفت: وزارت كشور از برخی اسناد منتشره به شدت نگران است و كمیته‌ای برای بررسی اهداف انتشار این اسناد تشكیل خواهد داد؛ هر چند بسیاری از مطالب منتشره، قدیمی هستند.
این گزارش می افزاید، جدای از پیامدهای انتشار این اسناد برای دولت «مالكی» و دامن زدن به اختلافات مذهبی و سیاسی در عراق، بخش هایی از این گزارش، ایران را مستقیم آماج قرار داده است.

در اسناد ادعایی منتشره، اتهامی به ایران وارد شده كه مهمترین بخش های آنها عبارتند از اینكه؛ «ایران قصد حمله به «منطقه سبز» بغداد را داشته است... نیروهای ایرانی قصد داشته اند با شلیك راكت و همچنین خودرو های حامل سلاح های شیمیایی، به این منطقه حمله كنند. ایران در پی به كارگیری راكت های دارای مواد فلج كننده دستگاه عصبی بوده است!.... جمهوری اسلامی ایران در آموزش عراقی ها و تشكیل «جوخه های مرگ»، فعال بوده و آنها را به حمله به نیروهای غربی ترغیب می كرده است... ایران برای حذف برخی شخصیت های سیاسی عراقی مانند ایاد علاوی برنامه ترور داشته است...سه شهروند آمریكایی دستگیر شده در خاك عراق دستگیر شده اند و...».

نگاهی به اتهام های مطرح در بالا، نشان می دهد انتشار این اسناد بیش از آنكه آمریكا ـ عامل اصلی جنگ در عراق ـ را هدف قرار دهد، مستقیم متوجه ایران و سپس دولت شیعی عراق است. با همه این اوصاف، همه صحنه گردانی ها، به ویژه درز حدود پانصد هزار سند محرمانه نظامی ارتش آمریكا كه در تاریخ ایالات متحده بی سابقه بوده، در كنار طرح ادعاهای تخیلی علیه ایران و دولت مالكی، همه نشان از این دارد كه «ویكی لیكس»، تنها ابزاری بوده است برای تحقق اهداف اطلاعاتی آمریكا با افشای هدایت شده اسنادی كه ادعا می شود محرمانه است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٨-١٣٨٩, ١۶:٠٩

   

پر مبحث ترین ها