سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

كیسينجر: سپر موشكي، ايران را مجبور به نشستن پاي ميز مذاكره مي كند

معروف ترین تحلیلگر آمریکایی، نقش تركيه در افغانستان، عراق، سوريه و ليبي را مهم ارزيابي كرده و اين كشور را متحدي مهم براي ايالات متحده و ناتو دانسته است

 

هنري كیسينجر وزير خارجه اسبق آمريكا اعلام كرد كه استقرار سيستم سپر دفاع ضد موشكي ناتو در تركيه و روماني ايران را مجبور به نشستن پاي ميز مذاكره با غرب بر سر موضوع هسته اي خواهد كرد .

 

به گزارش عصر ايران اين ديپلمات 88 ساله آمريكايي كه در كابينه ريچارد نيكسون و جرالد فورد وزير خارجه بوده است، در مصاحبه با روزنامه حريت تركيه در اين باره گفت:‌ "‌طرح استقرار سپر دفاع ضد موشكي در خاك تركيه ايران را مجبور خواهد كرد كه در مورد برنامه هسته اي اش به پاي ميز مذاكره برگردد."

 

كیسينجر افزود:‌ "هدف استقرار سيستم راداري سپر دفاع ضدموشكي ناتو در خاك تركيه براي مقابله با تهديد اتمي ايران است، اما اين اقدام مي تواند به عنوان يك ابزار براي آغاز مذاكرات سازنده غرب با ايران بر سر بحث هسته اي مورد استفاده قرار گيرد."

 

كیسينجر همچنين در اين مصاحبه نقش تركيه در افغانستان، عراق، سوريه و ليبي را مهم ارزيابي كرده و اين كشور را متحدي مهم براي ايالات متحده و ناتو دانسته است.

 

تركيه و آمريكا اخيرا توافق كردند كه سيستم راداري سپر دفاع ضد موشكي ناتو در خاك تركيه مستقر شود. اين سيستم راداري مكمل 24 "موشك رهياب"ي خواهد بود كه قرار است در خاك روماني مستقر شود.

 

ايران نسبت به استقرار اين سيستم ضدموشكي به ناتو و تركيه هشدار داده است اما مقامات تركيه مي گويند كه اين سيستم عليه كشور خاصي نيست و تنها براي دفاع از تهديدات احتمالي عليه اعضاي ناتو مستقر مي شود.

 

دولت ايالات متحده پس از توافق با تركيه در اين زمينه، استقرار اين سيستم راداري در تركيه را به عنوان مهم ترين توافق استراتژيك با آنكارا در دو دهه اخير ارزيابي كرده است

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٧-١٣٩٠, ٢٠:١١

   

پر مبحث ترین ها