سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

با 118 رای موافق؛

ترکیب هیئت نظارت بر نمایندگان تعیین شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب ماده یک طرح نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان ترکیب 7 نفره هیئت نظارت بر نمایندگان را مشخص کردند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی درجلسه امروز سه شنبه خود طرح نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان را در دستور کار خود قرار داشتند.

در بخشی از این جلسه سید حسین نقوی حسینی نماینده ورامین با ارایه پیشنهادی خواستار حذف تبصره 2 این ماده شد. طبق این تبصره در جلسه ای متشکل از رئیس، نواب رئیس، روسای کمیسیون‌ها 8 نفر از نمایندگان متقاضی واجد صلاحیت که عضو هیئت رئیسه مجلس نیستند برای انتخاب افراد هیئت نظارت به صحن علنی مجلس معرفی می‌شوند.

محمد رضا باهنر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که پس از علی لاریجانی ریاست مجلس را برعهده داشت، گفت: کمیسیون مشترک مخالف حذف این تبصره است زیرا ماده یک با حذف این تبصره ناقص می‌شود.

نقوی اعتقاد داشت با وجود این تبصره در ماده یک در واقع هیئت رئیسه بر مجلس نظارت می‌کند نه مجلس بر مجلس.

محمدرضا باهنر تاکید کرد: ‌این شش نفری که به مجلس پیشنهاد داده می‌شوند هر کدام باید نصف به علاوه یک رای نمایندگان مجلس را کسب کنند تا بتوانند عضو هیئت نظارت بر نمایندگان شوند.

در پایان پیشنهاد نقوی در صحن علنی مجلس رای نیاورد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلس هماده یک طرح نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان را بدون تغییر به تصویب رساندند.

طبق این ماده به منظور حفظ شان و منزلت نمایندگان و نظارت بر آنها در ابتدای هر دوره مجلس شورای اسلامی و حداکثر سه ماه پس از انتخاب هیئت رئیسه دایمی هیئت نظارت مرکب از افراد زیر برای همان دوره تشکیل می‌شود:

الف- یکی از نواب رئیس به انتخاب هیئت رئیسه

ب- یک نفر از اعضای ثابت کمیسیون اصل 90 به انتخاب مجلس

پ- یک نفر از اعضای کمیسیون قضائی و حقوقی به انتخاب مجلس

ت-  4 نفر از سایر نمایندگان به انتخاب مجلس

تبصره یک- هیئت رئیسه مکلف است برای ثبت نام متقاضیان عضویت در هیئت یک هفته مهلت تعیین نماید.

تبصره دو- هیئت رئیسه مجلس از بین داوطلبان کمیسیون‌های یاد شده و نمایندگان مجلس به جز اعضای هیئت رئیسه شش نفر را انتخاب و به مجلس معرفی می‌نماید.

ملاک انتخاب در هر صورت رای اکثریت مطلق نمایندگان حاضر در مجلس است و در صورت عدم انتخاب افراد دیگری توسط هیئت رئیسه معرفی می‌شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، تابلوی اعلام رای، رای نمایندگان مجلس به ماده یک را به نمایش نگذاشت اما در گفتگوی نمایندگان با محمد دهقان عضو هیئت رئیسه مجلس مشخص شد نمایندگان با 118 رای موافق از 197 نماینده حاضر در مجلس ماده یک را به تصویب رساندند.


telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠۶-١٣٩٠, ٢٢:١١

   

پر مبحث ترین ها