سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نگرانی آمریكا از باختن قافیه تجاری به چین

بروز شده : ٣-٠٨-١٣٨٩, ١٣:۵٩    نسخه چاپی    
رئيس فراكسيون روحانيون مجلس هشتم بر اين باور است كه احمدي‌نژاد با حمايت اصولگرايان توانست خود را در رأس دولت ببيند و اينكه عده‌اي از دولتي‌ها او را منتخب اصولگرايي نمي‌دانند، نمي‌تواند در دايره انصاف جايي داشته باشد.
تعیین سقفی معین برای مازاد یا کسری تراز تجاری ،ایجاد اصلاحات در صندوق بین المللی پول از جمله تغییر ترکیب اعضای هیئت مدیره و افزایش حق عضویت کشورها و دادن حق رای بیشتر به قدرت های جدید ، تمدید نظارت بر بانک ها و موسسات بزرگ مالی با عنوان "بازل-3 " ، از جمله تدابیری هستند که وزیران دارایی و روسای بانک های مرکزی بیست اقتصاد عمده جهان در نشست خود در شهر " گیونگجو " کره جنوبی درباره آنها توافق کردند .
شبکه تلویزیونی ان اچ کی ژاپن گزارش داد ، نشست وزرای دارایی و روسای کل بانک های مرکزی بیست کشور صنعتی جهان موسوم به گروه بیست در سئول در حالی به کار خود پایان داد که شرکت کنندگان در این نشست بر سر نحوه تعیین نقشه راه مطمئن برای مواجهه با چالش جهانی عدم توازن اقتصادی ، با اختلاف نظر مواجه شدند.

اعضای گروه بیست که متشکل از قدرت های اقتصادی پیشرفته و در حال توسعه است در این نشست ضمن تاکید بر تعیین سقف معین برای مازاد یا کسری تراز مبادلات جاری بر لزوم واگذاری تعیین نرخ ارز به بازار و مداخله نکردن دولت ها در تعیین نرخ ارز تاکید کردند .

پیشنهاد تعیین سقف معین برای تراز مبادلات كه واشنگتن ان را مطرح كرده قدرت های اقتصادی با مازاد تجاری بالا مثل چین و روسیه و آلمان و عربستان را هدف قرار داده است.

نگرانی امریكا از انجا نشات میگیرد كه تراز تجاری واشنگتن پكن هم اكنون به 270 میلیارد دلار به نفع چین تغییر كرده است.

گروه بیست اعلام کرد : مرجع رسیدگی به مسئله نبود توازن عظیم در تراز بازرگانی کشورها ، صندوق بین المللی پول خواهد بود .

بر این اساس وزیران دارایی گروه بیست همچنین توافق کردند برای افزایش توان صادراتی ارزش پول خود را کاهش ندهند و در مقابل اجازه دهند نظام بازار بهای ارزها را تعیین کند .

با این حال در این توافق هیچ جدول زمانی برای تغییر بهای ارزها تعیین نشد و به این ترتیب چین توانست همچنان بر موضع همیشگی افزایش تدریجی و دراز مدت ارزش یوان تاکید کند .

از سوی دیگر واشنگتن هم مجبور به دادن امتیاز به قدرتهای نوظهور اقتصادی شد و به اصلاح ساختار نظام مالی جهان تن داد.

پیرو این عقب نشینی ، اعضای گروه 20 درباره اصلاحاتی در صندوق بین المللی پول شامل افزایش حق رای و تعداد کرسی های کشورهای در حال توسعه توافق کردند .

این اقدام بخشی از یک طرح گسترده تر برای واگذاری شصت درصد حق رای در صندوق بین المللی پول به اقتصادهای نوظهور مثل هند و چین و برزیل و ترکیه است.

بر اساس این توافق ، حدود ۵ درصد حق رای صندوق بین المللی پول منتقل خواهد شد و کشورهایی مانند چین و هند در میان ده سهامدار ارشد قرار خواهند گرفت .

کشورهای در حال توسعه همچنین کرسی های بیشتری در هیئت مدیره صندوق بین المللی پول خواهند داشت.

کشورهای غربی دو کرسی خود را در هینت مدیره 24 نفره از دست می دهند اما آمریکا در تصمیم های کلیدی همچنان حق وتو خواهد داشت.

به گفته وزیر دارایی هند اصلاحات در صندوق بین المللی پول از سال 2013 آغاز خواهد شد .

یک مسئول کره ای نیز اعلام کرد وزیران دارایی و روسای بانک های مرکزی کشورهای عضو گروه بیست در خصوص تمدید نظارت بر بانکها و موسسات بزرگ مالی توافق کردند .

شمار زیادی از این بانک ها و موسسات مالی به عنوان عامل ایجاد کننده بحران مالی جهانی شناخته شده اند .

به گفته این منبع ، هدف از این اصلاحات که با عنوان "بازل-3" صورت می گیرد تقویت ذخایر مالی بانک های بزرگ و محدود کردن ورود این موسسات به فعالیت های بانکی با ریسک بالاست.

نشست وزیران دارایی و روسای بانک های کشورهای عضو گروه بیست سه هفته پیش از اجلاس سران گروه بیست که قرار است در سئول ، پایتخت کره جنوبی برگزار شود تشکیل شد .

به گفته " تیموتی گایتنر" ، وزیر خزانه داری آمریکا این توافقات باید در اجلاس سران در سئول تایید شود .

پس از جلسه ، یک مقام وزارت خزانه داری آمریکا هم گفت : " گایتنر " روز یکشنبه برای گفتگوهای اقتصادی بیشتر با " وانگ خیشان " ، معاون نخست وزیر چین به آن کشور خواهد رفت .

آمریکا برای کمک به کاهش کسری عظیم موازنه بازرگانی آمریکا با چین به چین برای بالا بردن ارزش برابری یوآن - واحد پول چین -
فشار آورده است .

بسیاری از تحلیلگران، چین و آمریکا را عامل کشمکش های مالی كنونی جهان می دانند .

به اعتقاد این تحلیلگران روشن نیست که این توافقات چقدر برای این کشورها محدودیت ایجاد کند .

چین متهم است که ارزش واحد پول خود، یوان، را پایین نگهداشته تا کالاهایش در بازارهای جهانی بهتر رقابت کند.

آمریکا هم متهم است با پایین نگه داشتن نرخ پایین بهره موجب شده بسیاری از سرمایه گذاران برای کسب سود بیشتر به کشورهای در حال توسعه متمایل شوند که این موجب پایین ماندن ارزش دلار می شود .

مقام های آمریکایی می گویند : هیچ سیاستی برای پایین نگه داشتن ارزش دلار ندارند ، بلکه این تنها جزء تبعات برنامه مشوق های اقتصادی است .

با این حال " رینر برودرلی " وزیر اقتصاد آلمان گفت : اگر آمریکا سیاست خود را عوض نکند متهم خواهد شد که به طور غیرمستقیم بهای دلار را تنظیم می کند.

با این حال آمریکا در نشست گروه بیست محدود کردن موازنه بازرگانی کشورها به حداکثر چهار درصد تولید ناخالص ملی را خواستار شد .

این پیشنهاد آمریکا نه تنها با استقبال روبرو نشد که مخالفت برخی کشورهای صادرکننده را که موازنه بازرگانی مثبتی دارند در پی داشت. آلمان، ژاپن، کره جنوبی، روسیه و عربستان سعودی از جمله‌ی این کشورها هستند .

به رغم این مخالفت ، بیشتر اعضای گروه ۲۰ با جلوگیری از کاهش مصنوعی ارزش پول ملی در برابر ارزهای خارجی موافق هستند.

ناظران همچنین تغییرات مورد توافق در ترکیب صندوق بین‌المللی پول را نشانه پذیرش واقعیت‌های اقتصاد جهانی ارزیابی می‌کنند.

با این تحول شماری از غول‌های نوپای اقتصاد جهان در ارگان‌های تصمیم‌گیری این صندوق جایگاهی متناسب با موقعیت‌شان به دست می‌آورند .

۱۸۷ کشور عضو صندوق بین‌المللی پول هستند که میزان نفوذشان به توان اقتصادی آنها بستگی دارد .

هشتاد درصد از آرای اعضای این صندوق در اختیار کشورهای گروه بیست قرار دارد .

به گفته کارشناسان با اصلاحاتی که مورد توافق قرار گرفت صندوق بین‌المللی پول نقش فعال‌تر و موثرتری در نظارت بر سیاست‌های مالی کشورهای جهان خواهد داشت.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٨-١٣٨٩, ١٣:۵٩

   

پر مبحث ترین ها