سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روایت هاشمی رفسنجانی از عزل آیت ‌الله منتظری

روایت دست اول آیت‌الله‌ هاشمی‌ رفسنجانی و دست‌نوشته‌های آن زمان مطلبی است كه محققین و مورخین در پی آن بوده‌اند.
 برنا: کتاب کارنامه و خاطرات ۱۳۶۸ آقای‌ هاشمی‌رفسنجانی در نیمه دوم امسال به بازار کتاب عرضه خواهد شد. این کتاب جدید که در ادامه سلسله خاطرات رونوشت آیت‌الله‌ هاشمی‌ رفسنجانی انتشار می‌یابد، به اهتمام علی لاهوتی (فرزند فاطمه‌ هاشمی) ‌تدوین و آماده انتشار شده است. 
علی لاهوتی درباره این کتاب گفت: مهم‌ترین فراز دست‌نوشته‌های سال ۶۸ ایشان، مسایل مربوط به عزل آیت‌الله منتظری از قائم مقام رهبری، ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ‌و همچنین جلسه تاریخ‌ساز نیمه خرداد و انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای است. 
وی ادامه داد: تاکنون روایت‌های بسیاری از جلسه مهم و سرنوشت‌ساز چهاردهم خرداد ۱۳۶۸ و انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به‌ عنوان رهبر جمهوری اسلامی ‌انتشار یافته ‌است، اما روایت دست اول آیت‌الله‌ هاشمی‌ رفسنجانی و دست‌نوشته‌های آن زمان مطلبی است که محققین و مورخین در پی آن بوده‌اند. 
وی افزود: در این کتاب سفر ایشان به مسکو و دیدار با گورباچف (آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی) و بازتاب‌های بین‌المللی آن، انتخاب ریاست جمهوری، شورای بازنگری قانون اساسی و تمرکز در قوای سه گانه و حذف پست نخست‌وزیری، انتخاب و معرفی کابینه سازندگی به مجلس و گرفتن رأی اعتماد، نحوه تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌های کلان کشوری پس از رحلت امام خمینی (ره)، آرایش نیروهای سیاسی و نحوه تعامل آنان با دولت سازندگی و بسیاری مطالب مهم دیگر ذکر شده است. 
لاهوتی ادامه داد:‌‌ همان گونه که می‌دانید، آیت‌الله ‌هاشمی‌رفسنجانی در سال ۶۸ جانشین فرمانده کل قوا باحکم امام خمینی (ره)، نایب رییس مجلس خبرگان رهبری، رییس قدرتمند مجلس شورای اسلامی ‌و سپس رییس جمهور مقتدر دولت سازندگی بود. 
نوه آیت‌الله ‌هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به برنامه دفتر نشر معارف انقلاب برای انتشار هر سال یک مجموعه خاطرات گفت: تاکنون کتاب‌های دوران مبارزه، انقلاب و پیروزی، انقلاب در بحران، عبور از بحران، پس از بحران، آرامش و چالش، امید و دلواپسی، اوج دفاع، دفاع و سیاست و کتاب پایان دفاع و آغاز سازندگی به چاپ رسیده است. کتاب اخیر که در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران رونمایی شد؛ اکنون به چاپ پنجم رسیده‌ است. 
وی علت استقبال پژوهشگران و علاقه‌مندان تاریخ معاصر به کتاب‌های کارنامه و خاطرات آیت‌الله ‌هاشمی ‌رفنسجانی را موقعیت منحصر به فرد و خاص سیاسی ایشان و نگاشته شدن یادداشت‌ها در زمان گذشته و لحن صمیمی‌ و خودمانی و بدون سوگیری و تکلف یادداشت‌ها و نقش موثر ایشان در رویدادهای کشور دانست. 
کتاب کارنامه و خاطرات ۱۳۶۸ از طرف دفتر نشر معارف انقلاب دی ماه امسال به بازار نشر عرضه می‌شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠۵-١٣٩٠, ٠٠:٢٣

   

پر مبحث ترین ها