سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

انزوای جهانی برای آمریکا؛ اتحاد داخلی در ایران

بعد از سخنان ترامپ، مردم و مسئولین کشور یکدل و یکپارچه به آن واکنش نشان دادند و به طور قطع با توجه به صحبت‌هایی که ترامپ مطرح کرد، انسجام و وحدت ملی ما افزایش خواهد یافت.

«قدرت جهانی آمریکا در دوران رئیس جمهوری جدید رو به زوال خواهد رفت». این پیش بینی پروفسور «یوهان گالتونگ» جامعه شناس نروژی است که رخدادهای مهمی چون سقوط شوروی، حادثه میدان «تیان من» و حملات ۱۱ سپتامبر را پیش بینی کرده بود.

سخنرانی روز جمعه دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده آمریکا که البته از قبل قابل پیش‌بینی بود، تاییدی بر پیش بینی «یوهان گالتونگ» نظریه‌پرداز امپریالیسم فرهنگی بود.

سخنان ترامپ واکنش‌هایی را در پی داشت که آن را از نظر نوع موضع گیری و سرعت آن می‌توان بی سابقه توصیف کرد. این واکنش‌ها را از چند منظر می‌توان بررسی کرد؛

1- واکنش یکپارچه اعضای 1+5 منهای آمریکا: از کنفرانس خبری فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که بلافاصله بعد از سخنرانی ترامپ، برجام را توافقی چند جانبه توصیف کرد که هیچ رئیس جمهوری آن را نمی‌تواند لغو کند تا رهبران تروئیکای اروپایی (فرانسه، آلمان و انگلیس) که در بیانیه‌ای نگرانی خود را از تبعات احتمالی تصمیم رئیس جمهور آمریکا ابراز کردند. روسیه و چین نیز که پیشتر به این موضوع واکنش نشان داده بودند، بعد از سخنان ترامپ بازهم از پایبندی ایران به برجام گفتند و درباره پیامدهای خروج آمریکا از برجام هشدار دادند.

مقامات و شخصیت‌های مهم بین‌المللی نیز به سرعت به سخنان دور از شان رئیس جمهور آمریکا واکنش نشان دادند. محمد البرادعی دبیرکل پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی با انتقاد از رد پایبندی ایران به برجام از سوی ترامپ به رغم گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، وی را به عبرت گرفتن از جنگ عراق دعوت کرد. جک استراو وزیر خارجه سابق انگلیس و یکی از مذاکره کنندگان سابق هسته‌ای، تصمیم ترامپ مبنی بر عدم تائید برجام را هولناک خواند و گفت: او به عمد خود را نسبت به واقعیت‌های ایران و اینکه ایران به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند بوده، به حماقت زده است.

2- واکنش‌ها در آمریکا: ترامپ در خود آمریکا نیز تنها به نظر می‌رسد. جان کری وزیر خارجه سابق آمریکا و از امضا کنندگان برجام در بیانیه‌ای در توئیتر خود هشدار داد که استراتژی «خطرناک» ترامپ در قبال ایران منجر به بحران بین‌المللی می‌شود. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه سابق آمریکا به شبکه خبری سی ان ان گفت: بی اعتمادی دونالد ترامپ به توافق هسته‌ای ایران مخرب و پایان اعتماد و اعتبار آمریکا در نزد جهانیان بود. برنی سندر سناتور دموکرات آمریکا هم در بیانیه‌ای گفت: پرزیدنت با امتناع از تأیید توافق هسته‌ای اظهارات علنی مقامات امنیت ملی خود را نادیده گرفت. مادلین آلبرایت، وزیرخارجه اسبق آمریکا هم سخنرانی ترامپ را عصبی‌و خطرناک توصیف کرد وگفت: تضعیف توافق هسته‌ای، امنیت ما را به خطر می‌اندازد و ما را در میان همپیمانانمان منزوی می‌کند. بسیاری از دموکرات‌ها و حتی برخی سناتورها و نمایندگان کنگره نیز به سخنان ترامپ واکنش منفی نشان دادند.

3- اتحاد و همدلی داخلی در برابر ترامپ: «عدو شود سبب خیر اگر خواهد». سخنان روز جمعه ترامپ مصداقی برای این ضرب المثل بود. در روزهایی که در داخل کشور،‌ وضعیت ناآرام و به نوعی فضای دور از همدلی بین مسئولین را شاهد بودیم، بعد از سخنان ترامپ، مردم و مسئولین کشور یکدل و یکپارچه به آن واکنش نشان دادند و به طور قطع با توجه به صحبت‌هایی که ترامپ مطرح کرد، انسجام و وحدت ملی ما افزایش خواهد یافت.

اگر از حمایت رژیم صهونیستی، مسئولین عربستان سعودی و برخی کشورهای همپیمانش و سرکرده گروهک تروریستی منافقین از سخنان ترامپ در خارج کشور و اندک سازهای ناکوک در داخل کشور که به کرار نشان داده‌اند منافع ملی برایشان اهمیتی ندارد، بگذریم،‌ سخنان ترامپ قطعاً به انزوای بین‌المللی آمریکا و همدلی بیشتر در داخل کشور کمک خواهد کرد.

در پایان باید دوباره بر این موضوع اذعان داشت که حقانیت برجام امروز بیش از هر زمان دیگری عیان شده است. سخنرانی ترامپ که در آن هیچ تصمیمی از نظر اجرایی مطرح نشد و تنها موضوعات به مجلس نمایندگان آمریکا ارجاع داده شد، نشان داد مذاکره کنندگان کشورمان با هوشمندی قراردادی را به امضاء رساندند که امروز با حضور یک رئیس‌جمهور تندرو مانند ترامپ، آمریکا و هیچ کشور دیگری بدون هزینه‌های سنگین و خرج کردن آبرو و اعتبارش نمی‌تواند از برجام خارج شود. امروز تقریباً همه دنیا کنار ایران ایستاده که این همراهی بی‌سابقه بزرگترین دستاورد برجام است.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠٧-١٣٩۶, ٠٩:۵٩

   

پر مبحث ترین ها