سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چرایی اقبال عربستان برای ارتباط با روسیه

صدها میلیارد دلاری که در سفر ترامپ به ریاض نصیب واشنگتن شد، حاکی از این است که سعودی مجبور به تبعیت از آمریکا خواهد بود اما در این میان از روسیه برای تحقق منافع استراتژیک خود به نحوی که در تعارض با سیاست عمومی آمریکا در سوریه و منطقه نباشد، استفاده می کند.

فاطمه محمدی

عربستان که تاکنون همواره دوستی خود را با آمریکا تقویت می کرد چند ماهی است که به فکر تعامل با روسیه افتاده است.

سفر ملک سلمان به روسیه این سوال را در ذهن می آورد که دلیل تغییر رویکرد عربستان در تعامل با روسیه چیست و آیا از همپیمانان خود مانند آمریکا ناامید شده است؟

اما بررسی روابط دو کشور نشان می‌دهد که عربستان در چند سال اخیر از همه ابزارهای ممکن از جمله تروریسم تکفیری و ارزان فروشی نفت برای به چالش کشیدن سیاست‌های روسیه در منطقه بخصوص در سوریه استفاده کرده و دلیل تمایل به روسیه این است که هدف‌گذاری‌های عربستان در منطقه و بخصوص در سوریه به شکست انجامید و برخی از ابزارهایی که عربستان در این مسیر بکار گرفت از جمله ارزان‌فروشی نفت چالش‌های اقتصادی زیادی را برای آن پدید آورد.

این اقدامات عربستان را مجبور کرد تا از چند ماه پیش سیاست همکاری با روسیه را به عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده غیراوپک برای بازگرداندن ثبات نسبی به بازار نفت در پیش گیرد زیرا سیاست اتحاد عربستان با غرب و در رأس آن آمریکا و حتی رژیم صهیونیستی نیز حاصلی جز تحمیل هزینه‌های سنگین به همراه نداشت.

 ائتلاف عربستان با غرب و آمریکا در مبارزه با تروریسم به نتیجه نرسید و در سفر دونالد ترامپ به عربستان حدود ۵۰۰ میلیارد دلار قرارداد در زمینه‌های مختلف به امضا رساند، اما دولت ترامپ در خصوص بحران قطر اقدامی نکرد و در مواردی حتی جانب قطر را گرفت.

اما ارزش قراردادهای امضا شده بین روسیه و عربستان در مجموع از ده میلیارد دلار تجاوز نمی کند و به این دلیل عربستان هنوز نمی‌تواند رویکرد مستقل از غرب و آمریکا در سیاست خارجی اتخاذ کند.

 درخواست سعودی ها از پوتین مبنی بر این که در برابر شهرک های موشکی ایران از ما حمایت هوایی کنید و برخی نشانه‌های دیگر حاکی از این است که عربستان همچنان برای ایجاد تفرقه تلاش می کند و از این که ایران قدرت اول خاورمیانه باشد می هراسد و حتی در تلاش است روسیه و عراق را از ایران جدا سازد.

همان گونه که به نوشته العالم، دیروز «المعلمی» نماینده دائم عربستان در سازمان ملل متحد دیروز اذعان کرد هرکشوری که به مقابله با ایران بپردازد دستش را به گرمی می فشاریم.

صدها میلیارد دلاری که در سفر ترامپ به ریاض نصیب واشنگتن شد، حاکی از این است که سعودی مجبور به تبعیت از آمریکا خواهد بود اما در این میان از روسیه برای تحقق منافع استراتژیک خود به نحوی که در تعارض با سیاست عمومی آمریکا در سوریه و منطقه نباشد، استفاده می کند.

در نتیجه عربستان با این قراردادها موفق نخواهد شد که تعامل ایران و روسیه را محدود کند چه بسا انگیزه اصلی سعودی ها از نزدیکی به روسیه ایجاد راه حلی برای جنگ یمن، کسب حداقل دستاوردها در سوریه و حفظ نقش منطقه ای عربستان در موازات ایران و ترکیه باشد؛ اما تمام این اهداف در یک سفر به مسکو حاصل نخواهد شد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠٧-١٣٩۶, ١١:٣۶

   

پر مبحث ترین ها