سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چرا اعضای شورای شهر قم از اتوبوس بهارستان جا ماندند؟

خبر شرکت هفت نفر از اعضای شورای شهر قم در انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی، برای بسیاری هم متعجب کننده بود و هم ناراحت کننده.

 

خبر شرکت هفت نفر از اعضای شورای شهر قم در انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی، برای بسیاری هم متعجب کننده بود و هم ناراحت کننده. شورایی بیست و یک نفره که تقریبا نیمی از اعضای آن چندان در جریان امور شهری نیستند و فقط با نگاه به صحبت‌ها و اشارات دیگران رای مثبت و منفی به لوایح می‌دهند... شورایی که چرت زدن برخی اعضا یا بازی با گوشی های هوشمندشان در هنگام قرائت لوایح و بحث بر آنها‌ به یکی از طنزهای همیشگی‌اش تبدیل شده...شورایی که بی‌علاقگی نسبت به پیگیری امور مردم در برخی از اعضای آن مشهود است... شورایی که اصلاحیه بودجه سال جاری را با وجود عدم تحقق بخش قابل توجهی از درآمدها با چند جمله خنثی به تصویب رساند... شورایی که ضعف در نظارت را به جایی رساند که پای مدیران قبلی شهرداری به سازمان بازرسی باز شد... و خلاصه شورایی که وارث حجم انبوهی پروژه نیمه تمام در شهر قم و بدهی‌های کمرشکن بانکی شهرداری است، به جای بیشتر متمرکز شدن بر مشکلات شهر قم، به فکر تصدی کرسی‌های بهارستان افتاده بود تا تعهدی را که به مردم قم داشت نیمه کاره رها کند.  

هر چند شورای چهارم اقدامات مثبتی هم در حوزه‌های مختلف داشت که از آن جمله می‌توان به کارگیری سید مرتضی سقائیان‌نژاد، شهردار سابق اصفهان در قم نام برد. با این حال نگاه کلی به کارنامه شورای شهر چهارم نشان می‌دهد نقایص عملکردی این شورا کم نیستند و در چنین شرایطی مردم وقتی خبر تصمیم هفت عضو از این شورا برای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و رها کردن امور شهری برای تبلیغات و کارهای مرتبط با انتخابات را می‌شنوند، بدیهی است که این سوال برایشان پیش می آید که کسانی که در شورای شهر خودشان چندان کاری از پیش نبرده‌اند مگر در مجلس می‌خواهند چه کنند که با چنین اشتیاقی دنبال ثبت نام در انتخابات مجلس رفته‌اند؟

نکته دیگر اینکه بر اساس قانون اعضای شورا نمی‌توانستند در حوزه انتخابیه‌ای که مشغول خدمت هستند در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کنند و به همین خاطر این هفت عضو هر کدام عزم خدمت! در شهرهای دیگری کردند و با ثبت نام برای انتخابات مجلس از شهرهای مختلف، مردم قم را با این سوال تنها گذاشتند که اینها بالاخره اهل کدام شهرها هستند؟

البته بومی نبودن بخش قابل توجهی از شورای شهر قم موضوعی است که در شهرداری و دیگر ارگان‌ها هم مشکلاتی ایجاد کرده است. معمولا افراد به تصدی پست در شهر قم چه به صورت انتخابی و چه به صورت انتصابی به عنوان یک سکوی پرواز نگاه می‌کنند و همین است که بسیاری از امور سال‌های سال حل نشده باقی می‌ماند.

جدا از تمام سوالاتی که شرکت این هفت نفر در انتخابات مجلس شورای اسلامی به وجود آورده، نگاهی به نتایج به دست آمده هم نشان از خام بودن این تصمیم دارد. رئیس شورای شهر قم که در گذشته هم سابقه فعالیت انتخاباتی در حوزه انتخابیه تفرش و آشتیان را داشت، با 10 هزار و 350 رای از رقیبش باز ماند. صلاحیت یکی از اعضای شورا برای حوزه انتخابیه محلات هم پذیرفته نشد و عباس ذاکریان که در حوزه انتخابیه نطنز و بادرود ثبت نام کرده بود، وقتی مطمئن شد در مقابل رقیب نطنزی‌اش شانسی ندارد از ادامه رقابت انصراف داد. در این میان چهار نفری هم که برای رقابت انتخاباتی به تهران رفته بودند حتی نتوانستند در میان 60 نفر نخست آرا قرار بگیرند. این اتفاق در شرایطی صورت گرفت که نام برخی مانند محسن عابدینی‌پور، در فهرست انتخاباتی خوبی ثبت شده بود.

مجموع این اتفاقات نشان می‌دهد فکر نیمه کاره رها کردن خدمت در شهر قم توسط اعضای شورا و گذاشتن وقتی که در قبال آن از مردم رای گرفته بودند، با سودای صندلی‌های سبز بهارستان، از ابتدا هم فکر خوبی نبود. مردمی که به این 21 نفر در قم رای دادند امانت سنگینی را به دوششان گذاشته‌اند و انتظار دارند نمایندگانشان با تمرکز بیشتر و روحیه قوی‌تر، به جای تلاش برای تصدی پست‌های بالاتر به خدمت بیشتر به شهر کریمه اهل بیت(س) فکر کنند.

........................

محمد صدرایی

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-١٢-١٣٩۴, ١١:۵٣

   

پر مبحث ترین ها