سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس شورای اسلامی شهر قم خبر داد:

فروش 12 هزار قبر در یکی از آرامستانهای قم به صورت غیرقانونی

در منطقه جمکران و در کنار بقعه متبرکه امامزاده علیرضا(ع) آرامستانی ایجاد خواهد شد که در آن بوستان‌های ویژه و همچنین سالن‌های مخصوص عزاداری نیز طراحی خواهد شد.
رئیس شورای اسلامی شهر قم با بیان اینکه دفن اموات در داخل شهر قم مشکلات بسیاری برای شهروندان ایجاد کرده است، گفت: یکی از قبرستان‌های داخل شهر 12 هزار قبر را پیش فروش کرده که این مغایر قانون است.

اعضای شورای اسلامی شهر قم به منظور بررسی عملکرد سازمان بهشت معصومه در سال جاری و آشنایی با برنامه ریزی صورت گرفته جهت بودجه سال آینده از این سازمان بازدید کردند.

رئیس شورای اسلامی شهر قم در این دیدار با تأکید بر توسعه و گسترش سازمان بهشت معصومه(س) به منظور ارائه خدمات مطلوب‌تر به شهروندان قمی و ایجاد قبرستان در مجاورت آستان امامزاده علیرضا گفت:‌ در منطقه جمکران و در کنار بقعه متبرکه امامزاده علیرضا(ع) آرامستانی ایجاد خواهد شد که در آن بوستان‌های ویژه و همچنین سالن‌های مخصوص عزاداری نیز طراحی خواهد شد.

حجت الاسلام سیدمحمد آتش‌زر در بازدید اعضای شورای اسلامی شهر از سازمان بهشت معصومه(س) گفت: شورای شهر در آستانه تدوین بودجه سازمان‌های شهرداری برای سال 92 است و از این رو باید شورا از وضعیت سازمان‌ها بازدید کرده تا بتوانند به راحتی تصمیم گیری کند.

وی بیان داشت:‌ به همین منظور هر هفته اعضای شورای شهر به یکی از سازمان‌های شهرداری رفته تا ضمن بازدید و گزارش نحوه عملکرد با مشکلات آنجا نیز آشنا شوند.

رئیس شورای اسلامی شهر قم در ادامه گفت: یکی از مشکلات مردم زمانی است که عزیز خود را از دست داده و دغدغه برای دفن دارند که این سازمان خوشبختانه توانسته این دغدغه را رفع کند.

حجت الاسلام آتش‌زر بیان داشت:‌ در آرمستان بهشت معصومه(س) تمامی امکانات از جمله صدور گواهی فوت، پزشکی قانونی و... وجود دارد و مردم بدون مشکل به دفن می‌پردازند.

وی با اشاره به دفن اموات در برخی قبرستان‌های داخل شهر اذعان داشت:‌ خوشبختانه چند قبرستان داخل شهر از دایره دفن جدا شدند اما هنوز چند قبرستان دیگر در درون شهر وجود دارند که دفن در آنها صورت می‌پذیرد و مشکلات بسیاری را به بار آورده‌اند.

باید قبرستان‌ها در حاشیه شهر‌ها باشد

رئیس شورای اسلامی شهر قم تصریح کرد:‌ باید قبرستان‌ها در حاشیه شهر‌ها باشد تا هم مردم بتوانند به راحتی به زیارت اهل قبور رفته و هم مشکلات ترافیکی و زیست محیطی به بار نیاورد.

حجت‌الاسلام آتش‌زر افزود: در قبرستان‌های داخل شهر که هنوز دفن صورت می‌گیرد شاهد اعتراض همسایگان آن قبرستان هستیم که حق با آنها بوده و نباید دفن انجام شود.

وی تصریح کرد:‌ شورا به دنبال این است که در قسمت شرقی شهر نیز آرامستانی احداث کند تا مردم به راحتی به دفن اموات خود بپردازند.

رئیس شورای اسلامی شهر قم بیان داشت: یکی از قبرستان‌های داخل شهر 12 هزار قبر را پیش فروش کرده که این مغایر قانون است و هیچ عوارضی نیز به شهرداری پرداخت نمی‌کند.

حجت‌الاسلام آتش زر عنوان داشت:‌ در منطقه جمکران و در کنار بقعه متبرکه امامزاده علیرضا(ع) آرامستانی ایجاد خواهد شد که در آن بوستان‌های ویژه و همچنین سالن‌های مخصوص عزاداری نیز طراحی خواهد شد.

دفن اموات در آرمستانهای داخل شهر با نارضایتی مردم همراه است

رئیس کمیسیون حمل و نقل و خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم نیز در این بازدید اظهار داشت: به منظور خدمات رسانی مطلوب‌تر به همشهریان اتوبوس‌های شهری از برخی میادین شهر تا بهشت معصومه(س) راه اندازی شده که می‌توانند نقش موثری در خدمات رسانی مطلوب داشته باشند.

عباس ذاکریان گفت: ‌مظلوم ترین پرسنل شهرداری، پرسنل بهشت معصومه(س) هستند که بار مهمی را از دوش مردم بر می دارند.

وی تصریح کرد:‌ اقدامات بسیار خوبی در این سازمان انجام شده که کاملا مشهود است و امکانات را برای مردم فراهم کرده‌اند.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم تصریح کرد:‌ همچنین به منظور خدمات رسانی مطلوب‌تر به همشهریان اتوبوس‌های شهری از برخی میادین شهر تا بهشت معصومه(س) راه اندازی شده که می‌توانند نقش موثری در خدمات رسانی مطلوب داشته باشند.

ذاکریان در ادامه با اشاره به موضوع ممنوعیت دفن در سطح شهر بیان داشت:‌ متاسفانه ممنوعیت دفن در شهر خود به خوبی اجرا نمی‌شود و شاهد هستیم که در برخی ار آرامستان‌ها که دفن کردن ممنوع است، دفن اموات صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد:‌ متاسفانه دفن اموات در داخل شهر برای همسایگان آرامستان‌ها نیز مشکلاتی را به بار آورده است که باید مسئولان تلاش بیشتری برای عدم دفن در این آرامستان‌ها داشته باشند.

افزایش آرامستان بهشت معصومه(س) به 250 هکتار

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری قم نیز در این بازدید از افزایش وسعت آرمستان بهشت معصومه(س) خبر داد و گفت:‌ در گذشته وسعت این آرمستان 100 هکتار بود که پس از پیگیری‌های انجام شده با افزایش 150 هکتار دیگر به 250 هکتار وسعت زیربنا رسیده است.

عبدالحمید وکیلی گفت:‌ اقدامات مختلفی به منظور رفاه حال همشهریان در این آرامستان انجام شده و دفن اموات بدون هیچ دغدغه‌ای انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: همچنین در این سازمان قطعه‌های ممتاز احداث شده و 35 مقبره خانوادگی نیز فراهم شده که در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

وکیلی تصریح کرد:‌همچنین به منظور ایجاد فضای سبز در این آرمستان، دو بوستان جدید احداث شده که 80 درصد پیشرفت داشته است.

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری قم از افزایش وسعت آرمستان بهشت معصومه(س) خبر داد و گفت:‌ در گذشته وسعت این آرمستان 100 هکتار بود که پس از پیگیری‌های انجام شده با افزایش 150 هکتار دیگر به 250 هکتار وسعت زیربنا رسیده است.

وی در خصوص دفن اموات در این آرمستان اذعان داشت:‌ در 9 ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به سال گذشته چهار درصد دفن اموات در آرمستان بهشت معصومه(س) بیشتر شده که این امر موجب کاهش ترافیک و همچنین مشکلات زیست محیطی درون شهر خواهد شد.

وکیلی ادامه داد:‌ میانگین روزی 17 نفر در قم فوت می کنند که هشت نفر از آنها آرمستان‌های خارج شهر دفن می‌شوند.

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری قم در خصوص موضوع هزینه‌های دریافتی برای دفن اموات گفت:‌ هزینه مختصری برای دفن اموات به منظور کارهای جانبی گرفته می‌شود اما هزینه فروش قبر برای دفن اموات قمی گرفته نخواهد شد و برای اموات خارج از قم نیز 600 هزار تومان خواهد بود.

نظر مخالف رئیس مجلس با دفن اموات در خارج از شهر

به گزارش مهر، رئیس مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه در دیدار اعضای شورای اسلامی شهر قم در خصوص ایجاد مکانی در خارج شهر جهت دفن اموات گفته بود: من با این مسئله که باید قبور خارج از شهر باشند موافق نیستم.

دکتر علی لاریجانی با بیان اینکه در سنت اسلامی نیز بر خارج کردن قبور از داخل شهرها تأکید نشده است، گفت:‌ در سنت دینی مرگ از زندگی جدا نیست و در روستاها نیز قبور را بر روی تپه‌ها می‌سازند تا مردم در هنگام انجام کارهای روزمره با نگاهی به این مکان، مرگ را نیز در یاد داشته باشند.

نماینده مردم قم در خانه ملت ادامه داد: علاوه بر اثر معنوی که قبور می‌توانند بر روی انسان‌ها داشته باشند، انسان همواره به تذکر نیاز دارد و مرگ بهترین تذکر است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-١٠-١٣٩١, ١۴:١٧

   

پر مبحث ترین ها