سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آقای وزیر بهداشت مشکلات مراکز چشم پزشکی ایران را دریابید

جایی با عصاهای سفید و عینک های سیاه

داخل ساختمان نور آفتاب نیست اما اینجا جایی هست که همه با عصاهای سفید و عینک های سیاه ناراحت و در خود فرورفته و ساکتند و آرام دست به نرده ها می گیرند و بالا و پایین می روند.

فاطمه محمدی

مشکلات چشمی، مردم قم به عنوان کلان شهر و ام القرای جهان اسلام را سرگردان کرده است؛ با وجود اینکه برخی قم را زادگاه انقلاب معرفی می کنند اما همچنان عقب ماندگی های قبل از انقلاب آن جبران نشده است.

تاسف بار است اما باید گفت مسئولان که ادعای این را دارند که توریسم درمانی را در قم راه بیاندازند خدمات بسیار ضعیفی را به مردم این شهر ارائه می دهند به نحوی که اشک آنان را هر روزه در دادن خدمات نامناسب درمانی درمی آورند.

اینجا شهری یک میلیون و۳۰۰ هزارنفری است که برای چشم که عضو حساس و مهم در بدن است تنها یک کلینیک چشم پزشکی به نام جواد الائمه(ع) آن هم به برکت وجود آیت الله سیستانی دارد.

چشمان مردم قم چشم انتظار یاری

راس ساعت ۲۰ شروع به تماس به منظور گرفتن نوبت در این کلینیک می کنم، ۱۲۵ بار تماس می گیرم و در نهایت ساعت ۲۱:۱۰ دقیقه اوپراتور اعلام می کند که زمان نوبت دهی به اتمام رسیده است.

برای اطلاع از مشکلات مردم راس ساعت هفت صبح به این کلینیک می روم؛ دو نفر در پذیرش، و ۱۶ نفر به انتظار نشسته اند.

چند پله را بالا می روم؛ مزیت طبقه اول این است که برای بیمارانی که مشکل چشمی دارند اتاق اتاق نیست ,سالن انتظار، جایگاه منشی ها، اتاق معاون و کافی شاپ با میز وصندلی سفید و گلدان های رنگارنگ در این طبقه هست.

در قفسه ای تحت عنوان آشنایی با بیماری های چشم برای ۳۱ بیماری چشم بروشور گذاشته اند.

پله ها را پایین می روم هنوز تاریک است؛ ۷:۵۰ دقیقه کولرها و برق ها روشن می شود.

آقایی می گوید چندمین بار هست که به دلیل دیابت آمدم عکس بگیرم تا لیزر کنم؛ گویا پزشکان دکان برای تزریق باز کرده اند همه می گویند باید تزریق کرد، ما که فایده ای ندیدیم فقط جلوگیری از نابینایی است؛ قیمت تزریق هر چشم در مطب خصوصی ۳۰۰ هزار تومان بود، دو ماهی هست که ۴۰۰ هزار تومان کرده اند. یک سال هست مجبورم ماهی یک بار به هر دو چشمم آمپول بزنم.

چند نفر برای آب مروارید، سه نفر برای تاری نیم کره چشم، دو نفر برای بیماری مگس پران آمده اند.

۳۰ نفر برای ویزیت و۲۵ نفر برای اتاق عمل لیزیک نشسته اند.

خانمی که از اضطراب پاهایش را مدام تکان می دهد و قرآن می خواند می گوید دارو خوردم که ریه ام خوب شود چشمم آب آورد دکتر گفت آب مروارید هست نباید عمل را به تاخیر بیاندازید.

از ساعت ۱۰ به بعد لحظه لحظه شلوغ تر می شود صندلی ها دیگر جایی برای نشستن ندارد بسیاری ایستادند بوی نسکافه به همراه عطر عربی طبقه اول را پر کرده است.

طبقه دوم روی سرتا سر صندلی ها پوشه هایی چیده شده و یک نفر آن ها را مرتب می کند.

·        می پرسم این پرونده ها همه برای امروز هست؟

می گوید نه پرونده های امروز هنوز بالا نیامده؛ این ها آمدند فرم پر کردند، پرونده ها خیلی بیشتر از این هست من شش سال هست که اینجا مشغول فعالیت هستم هر روز بیماری ها بیشتر می شود.

مردم از شهرستان ها با کیف و پتوی مسافرتی و فلاسک چای آمدند کمتر کسی لبخند می زند.

صبح هست، داخل ساختمان نور آفتابی هم نیست اما اینجا جایی هست که همه با عصاهای سفید و عینک های سیاه ناراحت و در خود فرورفته و ساکتند و آرام دست به نرده ها می گیرند و بالا و پایین می روند.

برخی یک چشمی می بینند، برخی عمل کرده اند و کاسه تخم مرغی روی چشمشان بسته اند و یا دستشان را یک نفر گرفته یا با عصا راه می روند.

تلویزیون روشن است و صدای آن همه جا را روی سرش گذاشته اما هیچ کس نگاه نمی کند.

از کودکان یکی دو ساله که با گریه و سختی قطره در چشمشان می ریزند تا پیرمردهایی با عصا و کمر خم شده، اینجا هستند.

اینجا برعکس بیمارستان ها و درمانگاه های قم آب سردکن و لیوان آب، محیط تمیز، آسانسور، رمپ، نرده، راهنمای طبقات و اطلاع رسانی هوشمند، چندین ویلچر، عینک فروشی و داروخانه وظاهر آرامش بخش را با هم دارد.

اخلاق خوب و پیگیری نیازهای بیماران توسط کارمندان با وجود مراجعات زیاد هم جای تشکر دارد اما مردم قم نیازمند خدمات بیشتری هستند.

خانمی می گوید تلفنی موفق به دریافت نوبت نشدم آنقدر قسم دادم تا وضعیت اورژانسی مرا دیدند نوبت دادند.

دیگری می گوید یک هفته است که دارم تماس می گیرم و خانمی می گوید من سه روز بود با وجود آبریزش شدید چشم تماس می گرفتم تا نوبت گرفتم.

خانمی می گوید به دلیل اینکه ما مطب رفتیم و برای عمل اینجا آمدیم برای گرفتن نوبت معطل نشدیم.

آقایی در پاسخ به اینکه آیا نوبت دهی خوب بود؟ می گوید مگر نوبت می خواهد؟ می پرسی مگر نباید ساعت ۲۰ تماس بگیریم؟ با خنده می گوید یکی از همکارانم سفارش کرده بود بی نوبت پذیرش شدم.

خانمی هم گفت که دخترم را پیش چشم پزشک بردم گفتند مجرای چشمش بسته است باید با عمل باز شود آمدم تا عکس بگیریم نشان چند متخصص بدهم.

پیرمردی که گوش هایش هم سنگین است می گوید دهمین عکس است که می گیرم هر بار ۵۰ هزار تومان دادم.

خانمی از لنز زیبایی استفاده کرده و با وجود اینکه هر بار استفاده می کرده ومشکلی نداشته این بار چشمش ورم کرده و یک شبانه روز هست که آبریزش شدید دارد.

می گویند خیلی ها بینایی شان را برای همین لنزهای زیبایی از دست داده اند.

آقایی می گوید من برای پیگیری عکس آنژیوگرافی چشم آمدم وضعیت اضطراری دارم چشمم خونریزی دارد و درست نمی بیند از ۲۶ شهریور پرونده تشکیل دادم اما نوبتم نشده؛ در این مدت نتوانستم سر کار بروم خانه نشین شدم هر لحظه استرس دارم که تماس بگیرند بگویند اخراجی دیگر نیا؛ خرج زن و بچه مرا چه کسی می دهد؟

 وزیر بهداشت علنی می گوید مشکل دارو نیست؛ اگر صدای شما به گوش آقای وزیر می رسد به وی بگویید تکلیف ما را روشن کند بالاخره دارو هست یا نیست؟

××

از مسئول پذیرش درباره دلیل طولانی بودن نوبت آنژویوگرافی چشم می پرسم می گوید می توانید پرونده را بگیرید وبروید تهران اما چند نفر از بیمارستان دولتی فارابی تهران هم کنسل کردند و اینجا آمدند.

××

ابتدا خواستم مشکل را با ابوالفضل ایرانی خواه رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم مطرح کنم که مانند همیشه گوشی را برنداشت و دایورت شد و فرد پاسخگو شماره حمیدرضا غلامحسینی از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی قم را داد.

××

 وی هم پاسخگو نبود و خانمی برداشت و گفت به ما ربطی ندارد؛ با ۱۹۰ تماس بگیرید.

××

کارشناس۱۹۰ هم مشکل را پرسید و پس از چند روز یک نفر تماس گرفت و دوباره مشکل را پرسید اما هیچ اتفاقی نیفتاد.

××

سید مهدی حسینی روابط عمومی علوم پزشکی قم دراین باره می گوید این کلینیک برای بخش خصوصی و خیری با خدمات خوب در قم هست اما ظرفیت محدودی دارد زیرا تنها مرکز در یک استان هست.

وی در پاسخ به این سوال که مگر این مرکز یارانه از دانشگاه علوم پزشکی دریافت نمی کند؟ اظهارداشت: چرا اما چون بخش خصوصی هست دانشگاه در بحث مدیریتی آنجا دخالت نمی کند.

××

سپس از علی کرمانی از مسئولان این کلینیک درباره سختی نوبت دهی می پرسم.

وی می گوید ازدحام جمعیت آنقدر زیاد است که واقعا نمی توان برای نوبت دهی کاری انجام داد؛ پزشکان اینجا به غیر از عرب ها حداقل روزی ۱۰۰ بیمار پذیرش می کنند.

·        چند پزشک دارید؟

چهار تا.

·        عرب ها که تعداد زیادی هستند یعنی روزی ۷۰۰ بیمار دارید؟

بله.

·        پزشکان خسته نمی شوند که این تعداد ویزیت می کنند؟ روزی ۱۷۰ ویزیت خیلی زیاد هست! رسیدگی به بیمار کم می شود.

نه؛ همه مشکل خاص ندارند برخی برای خارش، دانه پشت چشم یا برای چکاپ آمدند که سریع انجام می شود.

·        برای آنژیوگرافی چشم چه اقدامی می کنید؟

 ما آمپول فلورسین را به دلیل تحریم ها نداریم؛ در تهران با قیمت های نجومی و من درآوردی ارائه می دهند که اگر ما بیاوریم کسی در قم قبول نمی کند.

درخواست آمپول دادیم گفتند شما تشکیل پرونده بدهید آمپول می فرستیم؛ دستگاه هم با مشکل مواجه شده باید مهندس آن بیاید.

·        بیمار هزینه کرده اما آمپول را نفرستادند؛ چرا بیمارستان خصوصی وزیر این آمپول را دارد؟

ما وزیر و پشتیبانی نداریم.

××

به سراغ محمد مهدی نصیری معاون کلینیک می روم وی در مورد نوبت دهی سخت این مرکز می گوید: قم و اطراف آن، بروجرد، اراک، ملایر و همدان هست و مرکز چشم پزشکی جواد الائمه؛ قطعا متقاضیان بیش از حد پذیرش هستند شاید روزی دو هزار نفر بخواهند مراجعه کنند اما نهایت خدمت رسانی ما همین هست؛ اگر مراکز بیشتر شود به نفع سلامت مردم هست.

وی در پاسخ به این سوال که مشکل مردمی که به شما مراجعه می کنند چیست؟ می گوید مشکل از ما نیست و دیگر پاسخ نمی دهد.

××

یکی از مسئولان کلینیک به جای وی می گوید مشکل این است که قم خدمات دهی دولتی چشم پزشکی ندارد در این شهر تنها بیمارستان کامکار هست اما دستگاه های ساده چشم پزشکی مانند دستگاه اکوی چند میلیونی که نمره چشم را تعیین می کند ندارد.

·        جالب اینجاست که استخر سرپوشیده، احداث تالار پذیرایی و احداث ورزشگاه با زمین چمن پردیس دانشگاهی با اعتبار ۱۱ هزار میلیون تومان جزء پروژه های نیاز به سرمایه گذاری در سال ۹۷ از سوی دانشگاه علوم پزشکی قم معرفی شده اما نیازهای ضروری مردم رها شده است.

عده ای نمی گذارند چشم پزشک به قم وارد شود

بروید ببینید چه کسانی هستند که اجازه نمی دهند چشم پزشک وارد این شهر شود؟ ما یک پزشک بخواهیم در این شهر بیاوریم باید حداقل شش ماه دنبال مجوز آن باشیم.

ما فوق تخصص گلوکوم(آب سیاه) از تهران به این مرکز آوردیم که صبح تا ۱۱ شب با ویزیت ۱۰ هزار تومان به اینجا آمده که می تواند در مطب ۵۰ هزار تومان دریافت کند؛ در کشور ۱۰ نفر نیست و حتی استان اصفهان ندارد.

باید التماس به ما کنند که چنین پزشکانی بیاوریم اما شش ماه دویدیم تا مجوز آمدن وی به این مرکز را گرفتیم.

برای عمل گلوکم هشت میلیون دریافت می کنند در این مرکز با همان روند دو میلیون و۲۰۰ هزار تومان دریافت می شود.

عمل لیزیک در همین شهر دو میلیون و۸۰۰ هزار تومان اما اینجا یک میلیون و۵۰۰ هزار تومان وعکس اوسی تی تهران ۲۵۰ اما اینجا ۵۰ هزار تومان است.

·        می گویم آقایی می گفت در یکی از مراکز خصوصی قم عکس اشتباهی از چشمم گرفتند.

می گوید به این دلیل است که اپتومتریست عکس را نمی گیرد به یک نفر آموزش کوتاه مدت دادند تا حقوق کمتری بپردازند؛ گفتن ها هم تاثیری ندارد.

××

چند دقیقه ای منتظر می شوم تا با حامد کرمانی رئیس کلینیک هم گفت وگو کنم وی با شنیدن نام خبرنگار با خوشرویی می گوید چرا منتظر شدید بفرمایید.

وی با بیان اینکه مرجعیت بهترین خدمت را با راه اندازی چنین مرکزی انجام داده ادامه می دهد هزینه های این مرکز با خدمات رسانی مطلوب کمتر از تعرفه های دولتی است؛ قسمت زیادی از کمبودها با ایجاد چنین مرکزی تامین و راه تهران رفتن مداوم بیماران قمی بسته شده است.

۴۳ درصد توریسم درمانی در مرکز جواد الائمه

سالانه ۵۷ درصد ایرانی، ۲۸درصد عراقی، هشت درصد از اروپا و استرالیا و هفت درصد از کشوهای حاشیه خلیج فارس به این مرکز مراجعه می کنند.

آمپولی که یک میلیون و۴۰۰ هزار تومان است دراین مرکز فقط ۲۵۰ هزار تومان برای تزریق آن دریافت می شود.

·        از لحاظ مواد مصرفی مشکل دارید؟

بله؛ باید با دلار خریداری کنیم اما تغییر در نرخ ندادیم تا به بیماران فشار وارد نشود.

·        وزیر بهداشت که می گویند تعرفه برای دارو داده می شود و کمبودی نیست؛ آیا تعرفه دولتی به شما داده نمی شود؟

ولله و بالله ما به سختی تهیه می کردیم اما دو ماه است یک آمپول فلورسین نیست.

اورسنین داروی التهاب داخل شبکیه که داروی مورد نیاز سرطانی ها هم هست تمام شد و ما ایرانی آن را استفاده می کنیم.

·        خوب هست؟

هنوز مشخص نیست.

·        چقدر وقت هست که نیست؟

چند ماهی است؛ از سوی وزارت بهداشت منحصر کردند به یک شرکت، آن هم می گوید دلار نیست نمی توانم وارد کنم.

·        مردم در سختی هستند آن که تزریق کرده از عواقب آن می ترسد آن که تزریق را انجام نداده از نابینایی می ترسد.

بله؛ مردم استرس زیادی پیدا کرده اند.

·        شنیدم برخی به این منظور جلوی معاونت غذا وداروی قم تجمع کردند.

بله؛ پس از آن به همت معاون غذا وداروی قم نوع ایرانی آن را تهیه کردند ودکتر مدرس زاده استاد شبکیه گفت من استفاده کردم خوب بوده سپس دکترهای دیگر هم استفاده کردند.

·        نتیجه این دارو پس از چند وقت مشخص می شود؟

یک تا دو ماه.

·        داروهای دیگری هم هست که مردم می خواهند اما یافت نمی شود؟

بله؛ به عنوان مثال اشک مصنوعی کم هست همه جا ۵۵ هزار تومان می دهند داروخانه اینجا ۳۴ هزار تومان می فروشد؛ به ولله قسم داروخانه ای به من گفت هر چی داری ۵۰ تومان می خرم اما من گفتم به خاطر مردم نمی خواهم سود کنم.

·        ماهانه چه تعداد عمل در این مرکز انجام می شود؟

۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ عمل.

·        یعنی اینقدر بیماری ها زیاد شده است؟

قم واقعا محروم است و به دلیل نبود مراکز اینجا اینقدر شلوغ هست.

وی پیشنهاد می دهد که مرکز را با هم ببینیم؛ بدون هیچ هماهنگی می رویم.

در راه می گوید چشم برای مردم مهم است به همین جهت بهترین دستگاه ها و پزشکان را آوردیم.

اتاق های عمل لیزیک، تعیین شماره لنز، سونوگرافی یا اکوگرافی چشم، اپتومتری، توپوگرافی سلول های قرنیه(به منظور پیوند قرنیه) را یکی یکی می رویم.

به اتاق مراقبت پس از عمل هم می رویم همه آقا هستند می گویند یک خانم هم در اتاق عمل هست.

مسئول این بخش می گوید روزی ۴۰ تا ۵۰ عمل چشم در این مرکز انجام می شود.

·        لیزر و لیزیک راهم جزء عمل حساب می کنید؟

نه؛۳۰ تا ۴۰ عمل آب مروارید در روز داریم.

·        عمل شبکیه در هفته چه تعداد انجام می شود؟

حدود ۹ عمل.

والدین، نوزادان نارس را نزد چشم پزشک ببرند

به اتاق دیگری می رویم روی یک دستگاه را پوشاندند رئیس می گوید این دستگاه رت کم برای پیشگیری از عوارض شبکیه در نوزادان نارس است که غیر از بیمارستان فارابی تهران در ایران این دستگاه نبود و برای آن یک میلیارد تومان هزینه کردیم.

وی می گوید برخی نوزادان نارس(شش و هفت ماهه ای) که در دستگاه اکسیژن نگهداری می شوند به دلیل ورود اکسیژن زیاد به شبکیه با کم توجهی نابینا می شوند.

والدین حتما باید نوزادان نارس را نزد چشم پزشک ببرند و در صورت وجود این بیماری، با این دستگاه شناسایی و درمان می شود؛ متاسفانه با وجود اینکه هنگام ترخیص به والدین می گویند که باید به چشم پزشک مراجعه کنید اما نداشتن آگاهی یا کوتاهی والدین سبب می شود که به چشم پزشک مراجعه نکنند یا پیش پزشک معمولی بروند وی هم می گوید چیزی نیست؛ باید به وی بگویند این نوزاد چند روز در دستگاه بوده است.

به تمامی زایشگاه ها نامه دادیم که والدین این نوزادان را از این خدمت مطلع کنند، امروزبه کل شهرستان ها هم ابلاغ می شود که این نوزادان را به این مرکز بیاورند؛ اخیرا دو نوزاد را آوردند که مشکل شان برطرف شد و از نابینایی نجات پیدا کردند.

دیابتی ها قند را پایین بیاورند چشمشان خوب می شود

·        برای آموزش مردم و پیشگیری هم اقدامی دارید؟

تابلویی برای پیشگیری از نابینایی برای دیابتی ها گذاشتم که روی آن نوشته«امروز به وضوح می بینی، فردا تار می بینی و پس فردا دیگر نمی بینی»

·        مردم۲۰ بار و ۳۰ بار تزریق و لیزر می کنند اما خوب نمی شوند در این حد هست که از نابینایی جلوگیری می شود.

چشم پزشک به دیابتی ها می گوید رگ چشم خونریزی کرده و دستور لیزر می دهد که رگ را کور کند تا خونریزی متوقف شود بیمار هم خوشحال می شود و گمان می کند که بهبود پیدا کرده اما واقعیت این است که چشم پزشک فرصت ندارد برای بیمار شرح بدهد و وقت نمی گذارد که بگوید به جای اینکه زود به زود بیایی باید سراغ دکتر غدد بروی و قندت را پایین بیاوری تا چشمت سالم شود.

متاسفانه دیابت مانند پی ریزی یک ساختمان است که اگر شناژ آن محکم نباشد فرو می ریزد.

در دیابت، چشم معیوب می شود پزشک ترمیم می کند اما اگر قند کنترل شود تنها یک بار چشم اصلاح می شود و دیگر نیاز به چشم پزشک نیست.

این اقدام اساسی است اما مردم تزریق می کنند دوباره قند بالا می رود ودنبال نقطه ضعیف در بدن می گردد و در قلب، کلیه و چشم خود را نشان می دهد.

شبکیه از عروق تشکیل شده و هر رگ را بسوزانی باز دیابت به رگ دیگر فشار می آورد و لیزر و تزریق هر بار تکرار می شود و باید هم انجام شود زیرا خون در چشم می ماند و دید چشم کمتر می شود.

باید به مردم گفت که دید چشم شما مانند گذشته نمی شود پس باید پیشگیری کنید.

پزشکان هم تدریس، معاینه و عمل دارند و فرصت رسیدگی به بیمار را ندارند؛ از لحاظ فرهنگی باید اقدام شود.

جهت پیشگیری فصل نامه تخصصی چشم پزشکی و مجله عربی ابصار را منتشر و در مراکز چشم پزشکی توزیع کردیم و در اینستاگرام هم هر روز یک پیام می گذاریم.

·        چند خط سامانه گویای نوبت دهی دارید؟

۱۲ خط ساعت ۲۰ باز می شود و از قم و استان های دیگر تماس می گیرند که ۱۰ تا ۲۰ درصد به افرادی اختصاص دادیم که از راه دور تماس می گیرند.

·        هزینه دستگاه های این مرکز به صورت میانگین چند میلیارد است؟

۵۰ میلیارد تومان.

·        این مرکز چقدر به روز است؟

این مرکز ابتدا یک درمانگاه با یک اتاق عمل بود؛ از سال ۸۶ که مدیریت اینجا را برعهده دارم ۲۳ پزشک در چهار طبقه با پنج اتاق عمل، اینجا فعالیت می کنند.

·        آیا افراد صاحب نام هم در این کلینیک عمل کرده اند؟

بله؛ مراجع تقلیدی مانند آیت الله شبیری زنجانی، مسعودی، صانعی، سید جعفر کرمانی و آیت الله وحید خراسانی اینجا عمل کرده اند.

·        مسئولان و افراد معروف برای دیدار اینجا آمدند؟

آوازه این کلینیک پیچیده؛ سفرای ایتالیا، فرانسه، استرالیا و نیوزلند اینجا آمدند و وزیر بهداشت دو بار آمده است.

هر سال کنگره چشم پزشکی برپا می شود؛ هر بار دو یا سه پزشک می فرستم که به علم روز مجهز شوند.

·        اینجا بوی بیمارستان و دارو نمی دهد

بله خانم دستجردی هم در بازدید از اینجا گفت اولین بیمارستانی هست که بوی بیمارستان نمی دهد زیرا وسایل از طریق اشعه و مواد بی بوی گران و درجه یک استریل می شود.

·        طبق بخشنامه دولت به کل بیمارستان ها می توان مواد مصرفی را تا زمانی که می شود استریل و چندین بار استفاده کرد.

بله؛ اما ما یک بار استفاده می کنیم زیرا با استفاده مجدد بیماری ها افزایش می یابد؛ ما را به ۵۰ سال پیش برمی گرداندند مانند زمانی که سر سرنگ را در آبجوش می گذاشتند؛ ما این کار را نمی کنیم.

روی تابلوی بالای صندلی اتاق رئیس حدیثی از امام موسی بن جعفر(ع) نوشته «یاری ضعیف برتر از صدقه است» گفت این شعار من هست.

در آخر گفت هر چه می خواهی علیه ما بنویس و من گفتم باید از مسئولان کشور خودمان بنویسم که پس از ۴۰ سال یک مرکز دولتی چشم پزشکی در این استان دایر نکردند.

××

به مطب خصوصی یکی از پزشکان معروف در قم می روم که به اغلب بیماران تجویز تزریق، لیزر و عمل می کند.

یکی می گوید ۱۰ بار، دیگری می گوید ۲۰ بار برای تزریق داخل چشم آمده؛ هشت بار یک عدد نرمال است یکی می گوید هر ماه و دیگری می گوید سه ماه یک بار برای تزریق می آید.

خانمی که چند سال است برای تزریق می آید و حساب آن از دستش خارج شده می گوید هزینه ها کمر شکن هست.

آقایی می گوید پزشک گفته به دلیل اینکه زیاد در آفتاب بودی چشمت مویرگ پاره کرده؛ این دکتر در این مطب خصوصی بدون عکس لیزر و تزریق را برای من انجام داد و ۴۰۰ هزار تومان برای تزریق هر چشم و ۲۵۰ هزار تومان برای لیزر هر چشم از من دریافت کرد اما هنوز نقطه سیاه جلوی چشمانم هست دکتر دیگری رفتم گفت که چون بدون عکس بوده پزشک رگ اصلی را نسوزانده و سیاهی نشان می دهد که خونریزی هنوز ادامه دارد.

××

به بخش چشم پزشکی بیمارستان کامکار قم هم می روم؛ یک اتاق عمل چشم دارد که در آن عمل زیبایی، حلق و سایر عمل ها را هم انجام می دهند.

چند اتاق دارد که روی تابلوی همه آن ها نوشته اتاق چشم اما حتی یک بیمار چشم در آن بستری نیست.

کسی که در اتاق عمل پاسخگو هست می گوید عمل های چشم معمولا در مرکز جواد الائمه انجام می شود و فقط عمل آب مروارید توسط دو پزشک اینجا انجام می شود.

برای گرفتن نوبت عکس و اکوی چشم می روم.

آقایی که آنجا پاسخگو هست می گوید هیچ عکسی اینجا گرفته نمی شود باید کلینیک جوادالائمه یا خصوصی بروی؛ برای اکو هم باید شنبه شش صبح بیایی اگر دکتر صلاح دانست انجام می شود

آقایی که کنار وی ایستاده می گوید هرچند اینجا اگر شماره چشم شما یک دهم باشد می زند هشت دهم؛ جنس چینی هست دیگه؛ دستگاه آمریکایی نمی گذارند که چشم من و شما رو که بیمارستان دولتی می آییم ببینند.

·        می گویم اینگونه که شما می گویید اعتمادی به مراکز دیگر قم هم نیست

با ناراحتی می گوید آنجا خوبه چون ۷۰ هزار تومان می گیرند اینجا سه هزار تومان می گیرند همین قدر هم خدمات می دهند. اگر پول داری برو آنجا اگر مثل ما هستی بیا اینجا.

دلت به درد می آید با خود می گویی این انصاف نیست که از مزیت های کشوری انقلابی که اغلب با خون فقرا و طبقه متوسط آبیاری شده، ثروتمندان و پایتخت نشینان بهره مند شوند.

کرامت فقرا حداقل در بیماری و گرفتاری ها که به قول رهبری رنج مضاعف هست باید حفظ شود.

××

این را هم باید گفت که در قم برای پیشگیری و اطلاع رسانی اقدامی که باید انجام نمی شود وهفت چشم پزشک در قم با خرید سهام یک کلینیک خصوصی چشم پزشکی را دایر کردند اما هزینه های آن چند برابر کلینیک جواد الائمه است و تجهیزات آن کامل نیست.

ساختمان سازی پزشکان هم به دلیل پول آوری تزریق، عمل و لیزرهای گسترده مانند بسیاری از پزشکان دیگر در این شهر زیاد شده است هر کدام مطب و کلینیک در خیابان های بالای شهر قم دارند.

 سالاریه، بلوارامین، بلوار بوعلی، جمهوری ...

××

لازم به ذکر است در یک ماه اخیر حدود ۱۰ بار با بیمارستان فارابی جهت گرفتن عکس آنژیوگرافی تماس گرفتم مسئول مربوطه گفت ما این آمپول را به دلیل تحریم ها نداریم هر دو سه روز یک بار تماس بگیرید هر زمان بود می گوییم بیایید.

آخرین بار مسئول اطلاعات این بیمارستان گفت یک ماه دیگر تماس بگیرید و بدون توضیح تلفن را قطع کرد.

××

بیمارستان خصوصی وزیر، دارو دارد بیمارستان های دولتی ایران ندارند

در این مدت هر بار با کلینیک چشم پزشکی خصوصی نور متعلق به وزیر بهداشت تماس گرفتم گفتند از هشت صبح تا ۱۷ بعد از ظهر هر زمان خواستید می توانید بیایید؛ آمپول موجود است؛ هزینه آن هم حدود دو برابر درمانگاه جوادالائمه قم بود.

باید به آقای وزیر گفت همه مردم ایران نمی توانند برای تزریق یک آمپول به تهران و مرکز شما بیایند.

××

در پایان سری هم به مرکز نور در تهران زدم هرچند بوی دارو می آید و ساختمان شکیلی ندارد اما سختی هایی که مردم متحمل می شوند در اینجا نیست.

 ۱۰ نفر برای تزریق نشسته اند در مجموع یک ساعت هم زمان نمی برد که کارشان تمام می شود و هیچ خبری از تشکیل پرونده و رفت وآمدها نیست.

سه نفری که از همدان، اراک و قم آمده بودند گفتند این تبعیض آشکار است.

آقای سالمندی که روی صندلی چرت می زد گفت جایی نداشتم از شش صبح از شهرستان اینجا آمدم اگر قبل از ۱۰:۳۰ اینجا نباشی نوبت دکتر نمی دهند.

جالب اینکه اینجا قیمت آمپول فلورسین نایاب و اضطراری ۲۰ هزار و دستمزد پزشک ۱۷۷ هزار تومان است.

هر چند در برگه پذیرش بیماران اسم دکتر آقایی نوشته شده اما برای همه آنان را یک خانم جوان انجام می دهد.

این گزارش به پایان رسید اما نبود خدمات دولتی چشم پزشکی در شهری که مسئولان آن ادعاهایی مانند توریسم درمانی و ام القرای جهان اسلام بودن را دارند مساله ای است که نمی توان از آن به سادگی عبور کرد.

خلاصه این گزارش در روزنامه 19دی کار شد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠٨-١٣٩٧, ١١:٣٠

   

پر مبحث ترین ها