سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در دیدار معاون سازمان میراث فرهنگی کشور از نیروگاه برق ‌آبی قم مطرح شد؛

احداث نخستین نیروگاه برق آبی «بر خط» کشور در قم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم از احداث نخستین نیروگاه برق آبی «بر خط» کشور در تصفیه‌خانه آب قم خبر داد و گفت: این نیروگاه توان تولید ۲۰ هزار مگاوات ساعت برق را در سال دارد.

معاون سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی سازمان میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری کشور از پروژه نیروگاه برق‌آبی آبفای قم بازدید کرد و از نزدیک در جریان نحوه اجرا و قابلیت‌ها و ظرفیت‌های این نیروگاه قرار کرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم در بازدید به ارائه گزارشی از روند اجرای این پروژه پرداخت و با بیان اینکه در این نیروگاه با استفاده از پتانسیل هیدرولیکی آب، برق تولید می‌شود، اظهار داشت: نیروگاه برق‌آبی تصفیه‌خانه آب قم نخستین نیروگاه بر خط «in line» کشور به شمار می‌رود که با استفاده ۱۷۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بخش خصوصی احداث می‌شود.

وی  با بیان اینکه این نیروگاه توان تولید ۲۰ هزار مگاوات ساعت برق را در سال دارد، گفت: احداث این نیروگاه برق‌آبی در کاهش انتشار ۱۱ میلیون کیلوگرم دی اکسید کربن در سال نیز موثر است.

علی جان صادق پور احداث این پروژه را استفاده از ظرفیت‌های موجود در راستای اقتصادی مقاومتی دانست و ابراز داشت: امیدواریم این پروژه که تولید انرژی پاک است به الگویی برای سایر نقاط کشور تبدیل شود تا بتواند بخشی از کمبود برق در کشور را جبران کند.

معاون سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی سازمان میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری با قدردانی از اقدامات صورت گرفته در راستای احداث نیروگاه برق آبی در تصفیه‌خانه آب قم اظهار داشت: احداث نیروگاه با استفاده از فشار آب که در تصفیه‌خانه آب قم برای نخستین بار انجام شده، می‌تواند برای سایر نقاط کشور قابلیت اجرا داشته باشد.

سعید شیرکوند با اشاره به اینکه از این انرژی تا کنون استفاده نمی‌شده است، گفت: امیدواریم احداث این نیروگاه برق‌آبی به عنوان پایلوت در قم و ارزیابی هزینه‌ها و درآمدهای آن، در نهایت به اقتصاد کشور کمک کند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-١١-١٣٩۵, ٢٢:١٢

   

پر مبحث ترین ها