سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سرپرست امور شهرسازی و معماری شهرداری قم خبر داد

تصویب طرح تفصیلی ۴۸۰ هکتاری منطقه 7 قم

سرپرست امور شهرسازی و معماری شهرداری قم از تصویب طرح تفصیلی ۴۸۰ هکتاری منطقه 7 در کمیسیون ماده 5 استان خبر داد.

غلامرضا جانقربان با اشاره به برگزاری جلسه کمیسیون ماده پنج استان در حضور تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) و با حضور استاندار قم در حرم مطهر، اظهار کرد: این جلسه با دستور بررسی طرح تفصیلی منطقه معصومیه(هفت) و طرح جامع حرم مطهر تشکیل شد.

وی با بیان اینکه طرح جامع حرم مطهر حضرت معصومه(س) در افق 1420 توسط مهندسین مشاور فجر توسعه با مشارکت ادارات استان به کارفرمایی آستان مقدس و با همکاری شهرداری قم تهیه شده است، افزود: این طرح در مدت پنج سال مطالعه و طراحی شده و بیش از 50 جلسه در سطوح کارشناسی و مدیریتی برای تدوین آن برگزار شده است.

سرپرست امور شهرسازی و معماری شهرداری قم با اشاره به وسعت و وضعیت کنونی حرم مطهر حضرت معصومه(س)، خاطرنشان کرد: این طرح برای افق 1420 محدوده 19 هکتاری توسعه آینده حرم مطهر پیش بینی شده و جانمایی‌های لازم با ارتباطات فضایی انجام شده است.

وی با اشاره به جزئیات طرح توسعه حرم مطهر حضرت معصومه(س) خاطرنشان کرد: طبق این طرح، توسعه حرم مطهر از جنوب تا چهارراه شهدا، از شمال تا میدان بزرگ امام خمینی(ره) با حفظ فضای شهری و فضای سبز موجود، از شرق تا محدوده صحن شرقی و از غرب تا بلوار امام موسی صدر است.

وی با اشاره به تدوین طرح تفصیلی منطقه هفت به مساحت 480 هکتار، خاطرنشان کرد: این طرح نیز با همکاری مهندسین مشاور باوند تهیه و ارائه شده است.

جانقربان خاطرنشان کرد: در نظر گرفتن نیازهای حرم مطهر و پیش بینی افق طرح جامع آن و در نظر گرفتن نیازهای اساسی زائرین حرم مطهر از جمله مواردی است که در تهیه طرح تفصیلی منطفه هفت مورد توجه بوده است.

وی با بیان اینکه مطالعه و تدوین طرح تفصیلی منطقه معصومیه بیش از پنج سال زمان برده است، افزود: بیش از 80 جلسه در موضوعات شهرسازی، معماری منظر، طراحی شهری، حمل و نقل و ترافیک، اجتماعی و فرهنگی و اقتصاد شهری در سطوح مدیریت و کارشناسی برای تدوین این طرح تشکیل شده است.

سرپرست امور شهرسازی و معماری شهرداری قم با تاکید بر اینکه با تصویب طرح تفصیلی منطقه هفت بسیاری از مشکلات منطقه از جمله ماده واحده، تعریض شبکه معابر به دلیل عدم اجرایی بودن، نیمه تمام بودن موضوعات شهرسازی و صدور پروانه مرتفع شده است، گفت: این طرح قابلیت تحقق پذیری و اجرای مناسبی را پیش روی شهروندان قرار داده و مشکلات بسیار کمتری نسبت به طرح تفصیلی قبلی دارد.          

جانقربان تصریح کرد: در طرح تفصیلی منطقه هفت به محدودیت ارتفاع، محدودیت ترافیک، حداقل طبقات و با کاربری‌های اقامتی، پذیرایی و فرهنگی توجه زیادی شده است.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠٧-١٣٩۵, ١٣:۵٣

   

پر مبحث ترین ها