سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بنیانگذار تلگرام: داعش توان طراحی ارتباط سایبری دارد

«پاول والریویچ دورف» بنیانگذار تلگرام با گسترده خواندن زمینه های سوءاستفاده از فضای سایبری توسط گروه های تروریستی، گفت: تروریست های گروه داعش قادرند برای انجام مکاتبات خود در عرض یک ماه ابزار جدیدی بسازند.

اسپوتنیک به نقل از مصاحبه دورف با کانال خبری اس بی اس اظهار کرد: دنیای تکنولوژی گسترده است و کسی نمی تواند آن را متوقف کند.
وی در رابطه با استفاده تروریست ها از برنامه های الکترونیکی برای مکاتبات محرمانه گفت: پیشتر آژآنس های مختلف امنیتی راجع به نگرانی های خود درباره ورود به برنامه های مختلف و سختی های این کار سخن گفته بودند، ولی نباید به خاطر این مساله فضای شخصی ارتباطی صدها میلیون نفر محدودیت ایجاد کرد. برای ورود به برنامه، باید قفل آن شکسته شود و راه دیگری وجود ندارد.
دورف همچنین تاکید کرد: امروز هیچ دلیلی برای اثبات این مساله نداریم که تروریست های افراطی در انفجار 13 نوامبر 2015 در پاریس از برنامه های الکترونیکی رایج استفاده کرده اند.
وی گفت: همیشه افرادی هستند که از این ابزارهای طراحی شده برای اهداف مختلف سوءاستفاده کنند.
دوروف روسی متولد 1984 که برای طراحی تلگرام به مارک زوکربرگ (بنیانگذار فیس بوک) روسیه شهرت یافته است، سال 2014 در خارج از این کشور زندگی می کند.
تلگرام همیشه هدف این اتهام قرار گرفته که حاضر به استفاده از نرم افزارهای ممانعتی برای جلوگیری از استفاده گروه های تروریستی از این برنامه ارتباطی نشده است.
همزمان با تاکید برخی مقام های روس برای فیلترینگ سامانه پیام رسان تلگرام به دلیل استفاده داعش و دیگر گروه های تروریستی افراطی برای عضوگیری و حذب کمک های مالی، سخنگوی رییس جمهوری روسیه نیز چندی پیش تاکید کرد: سامانه تلگرام نواقصی دارد که باید ساماندهی و مشکلات آن برطرف شود.
وی گفت: ساماندهی و تنظیم فعالیت سامانه تلگرام مطرح است، زیرا انجام این اقدامات برای تامین امنیت جامعه اهمیت دارد.
سخنگوی رییس جمهوری روسیه افزود: فیلترینگ سامانه پیام رسانی تلگرام در دستور کار قرار ندارد و این سامانه به فعالیت خود ادامه خواهد داد.
پسکوف همچنین یادآوری کرد که بسیاری از مقام های روس از سامانه تلگرام استفاده می کنند.
«آلکساندر آگییف» معاون کمیسیون امور قوانین دومای روسیه نیز درنامه ای به «آلکساندر بورتنیکوف» رییس سازمان امنیت فدرال این کشور خواستار اقدام فوری درباره سامانه پیام رسان تلگرام شده است.
آگییف تاکید کرده است که تروریست های داعشی از طریق تلگرام اقدامات خود را هماهنگ می کنند.
به گفته معاون کمیسیون امور قوانین دومای روسیه، اعضای داعش فعالانه از تلگرام برای انتشار ایده های افراط گرایانه و عملی کردن اهداف این گروه تروریستی استفاده کرده و تصاویر و فیلم های ویدیوئی مربوط به فعالیت های خود را منتشر می کنند.
وی خاطرنشان کرد: در حالی که برخی شبکه های اجتماعی دیگر با ایده ها و فیلم های افراط گرایان و تروریست ها مقابله می کنند، تلگرام تاکنون از قبول درخواست های کاربران برای پیوستن به اقدامات نرم افزاری ضد تروریستی خودداری کرده است.
بر اساس اطلاعات رسانه های روسی، بیش از 9 هزار نفر از اعضای داعش از سامانه پیام رسانی تلگرام استفاده می کنند.
این سامانه به تازگی اعلام کرد که 78 کانال به 12 زبان را که با گروه تروریستی داعش ارتباط داشت وایده های افراط گرایی و تروریستی را ترویج می کردند، مسدود کرده است.
در گزارش تلگرام آمده است: تمام شکایات کاربران در پایگاه اینترنتی ویژه ای به نام abuse@telegram.org به دقت بررسی می شود و تدابیر متناسب برای مسدود کردن کانال های متخلف اجرا می شود.
سامانه تلگرام همچنین امکان اطلاع رسانی درباره اطلاعات غیرقابل قبول را برای کاربران فراهم کرده است.
این سامانه سال 2013 توسط یک سرمایه دار روسی به نام «پاول دوروف» تاسیس و راه اندازی شد که اکنون در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع: ایرنا

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-١٢-١٣٩۴, ١۴:۴١

   

پر مبحث ترین ها