سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تحلیل گاردین از تاثیر نتیجه انتخابات ایران بر روابط با کشورهای عربی

در جولای 2015 دولت روحانی با غرب به یک توافق هسته‌ای دست یافت. توافقی که بیشتر مردم ایران از آن حمایت کردند اما عده‌ای نیز در اقلیت مخالف این توافق بودند. تندروهای ایران با این که در این زمینه شکست خوردند اما جنگ علیه دولت را با حمله به روشها و اولویت‌های حسن روحانی آغاز کردند که شامل مخالفت با دولت در زمینه‌ی کاهش تهدیدات امنیتی منطقه بود.روزنامه گاردین در گزارشی نوشت که اگر چه پیروزی نسبی میانه روها در انتخابات مجلس ایران نمی‌تواند دست روحانی را در همه حوزه‌ها باز نگه دارد اما قطعا منجر به بهبود روابط پرتنش میان ایران و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس خواهد شد.

 

روزنامه گاردین در گزارشی با پرداختن به انتخابات اخیر مجلس و خبرگان رهبری ایران نوشت: پس از برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در ایران و نتیجه‌ی آن که تغییراتی نسبت به دوره‌ی گذشته به نفع حسن روحانی، رئیس جمهور ایران دیده می‌شود، به نظر می‌رسد با این که نتیجه‌ی این انتخابات نمی‌تواند دست روحانی را در همه زمینه‌ها باز نگه دارد اما قطعا به تلاش‌های او برای توسعه روابط با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس کمک خواهد کرد. در انتخابات امسال بیش از نیمی از افراد واجد شرایط رای دادن شرکت کردند و این به کاندیداهای مورد حمایت اصلاح طلبان و میانه روها کمک کرد تا به کرسی‌های پارلمان ایران دست یابند.

در جولای 2015 دولت روحانی با غرب به یک توافق هسته‌ای دست یافت. توافقی که بیشتر مردم ایران از آن حمایت کردند اما عده‌ای نیز در اقلیت مخالف این توافق بودند.

تندروهای ایران با این که در این زمینه شکست خوردند اما جنگ علیه دولت را با حمله به روشها و اولویت‌های حسن روحانی آغاز کردند که شامل مخالفت با دولت در زمینه‌ی کاهش تهدیدات امنیتی منطقه بود.

در واقع تلاش‌های روحانی برای بهبود روابط با عربستان با مخالفت شدید تندروها در ایران مواجه شد. یکی از اهداف اولیه دولت روحانی، آغاز گفت و گوهای دوستانه با هسایه‌های ایران بوده است. اما اعضای مجلس نهم از محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران برای تلاش در جهت بهبود روابط با ریاض به شدت انتقاد و با آن مخالفت کردند.

تنها با حمایت مقام معظم رهبری ایران و علی لاریجانی، رئیس مجلس بود که روحانی و ظریف تواسنتند با ادامه‌ی تلاش ها و برنامه های خود به یک توافق هسته‌ای با غرب دست یابند. انتخابات اخیر مجلس یک شکست دیگر برای تندروها محسوب می‌شود.

حتی با وجود این که بخشی از اصول گرایان معتدل در انتخابات خود را از تندروها جدا کردند و فهرست انتخاباتی جداگانه منتشر کردند، اما هنوز هم نفوذ گسترده‌ای در مجلس آینده دارند و احتمالا تلاش های خود را در پاسخ به شکست اخیر خود برای ضربه زدن به دولت یشتر خواهند کرد.

این می‌تواند باعث پیچیده‌تر شدن سیاست داخلی و خارجی دولت روحانی شود.

روزونامه‌ی گاردین در ادامه این گزارش مدعی شد که هرگونه تلاش وزارت خارجه ایران برای اعمال تغییرات در رابطه با موضوع عراق و یا سوریه بسیار سخت خواهد بود چرا که حتی با وجود پیروزی میانه روها در انتخابات مجلس نفوذ و قدرت تصمیم گیری برخی دیگر از نهادها در رابطه با جنگ داخلی سوریه و عراق حرف اول را می‌زند.

اما با این حال به نظر می‌رسد که مجلس آینده باعث تغییر رویکرد ایران در قبال همسایه‌های عرب خود خواهد شد. با این که ممکن است خود میانه‌ها نیز در مورد میزان بهبود روابط ما کشورهای حوزه خلیج فارس تفاوت نظر داشته باشند، اما همگی آنها معتقدند که شرایط کنونی به خصوص رابطه با عربستان مناسب نیست.

پیش بینی سیاست خارجی ایران در زمان آغاز مجلس دهم بسیار دشوار است اما پیروزی نسبی میانه روها و اصلاح طلبان قطعا باعث از میان برداشتن موانع برای گفت و گو خواهد شد. باید صبر کرد ودید که آیا طرف دیگر (‌کشورهای عربی حاشیه‌ی خلیج فارس) آماده‌اند تا برای حل مشکلات خود با ایران گفت‌وگو کنند.

منبع: ایسنا

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-١٢-١٣٩۴, ١٧:١٩

   

پر مبحث ترین ها