سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ژنرال سلیمانی برای خرید اسلحه به روسیه آمده بود

سایت «اسپوتنیک» هدف از سفر فرمانده سپاه قدس ایران به روسیه را خرید تسلیحات برای ارتش‌های عراق و سوریه عنوان کرد و این در حالی است که روز گذشته وزیر امورخارجه ایران اینگونه اخبار را تکذیب کرده است.


سایت «اسپوتنیک» هدف از سفر فرمانده سپاه قدس ایران به روسیه را خرید تسلیحات برای ارتش‌های عراق و سوریه عنوان کرد و این در حالی است که روز گذشته وزیر امورخارجه ایران اینگونه اخبار را تکذیب کرده است.

به‌گزارش پایگاه خبری «تیک»، رادیو فرانسه به‌نقل از سایت «اسپوتنیک» روسیه اعلام کرد: سردار «قاسم سلیمانی» در سفر اخیرش به روسیه تلاش کرد تا مقام‌های روسی را برای تحویل سلاح مورد نیاز ارتش‌های سوریه و عراق قانع کند.

براساس این گزارش، «اسپوتنیک» نوشت: در صورتی که سفر سردار «سلیمانی» به روسیه انجام شده باشد، هدف از آن تهیه تسلیحات برای ارتش‌های عراق و سوریه بوده است.

«اسپوتنیک» می‌نویسد: به فرض اگر چنین دیداری صورت گرفته باشد، چه دلیلی وجود دارد که آمریکا این‌قدر آشفته شده است؟ ناراحتی آمریکایی‌ها از سردار «سلیمانی» به این دلیل است که وی توانست نقشه‌های آن‌ها و هم‌پیمانانشان برای تجزیه منطقه و نابودی ایران را خنثی کند. دلیل بیم آن‌ها از دیدار سردار «سلیمانی» با مقام‌های روسی هم این است که وی با تجربه‌ترین فرد در زمینه مبارزه با تروریست‌ها در منطقه است و شاید بخواهد این تجربه و اطلاعات را با مسئولان روسیه در میان بگذارد.

این سایت روسی می‌افزاید: دولت‌های عراق و سوریه برای مبارزه با تروریست‌ها به انواع خاصی از تسلیحات احتیاج دارند که آمریکا به هر ترفندی تلاش می‌کند از دسترسی ارتش‌های عراق و سوریه به آن جلوگیری کند. احتمالا آن‌ها واهمه دارند که مبادا سردار «سلیمانی» مسئولان روسیه را قانع کند این تسلیحات را در اختیار ارتش‌های سوریه و عراق قرار دهند تا ماجرای تروریست‌ها در منطقه خاورمیانه را یک‌سره کنند.

خبرگزاری «فاکس‌نیوز» هفته گذشته ادعا کرده بود که سردار «سلیمانی» روز 24 ژوئیه گذشته مخفیانه از روسیه دیدار کرد و با «ولادیمیر پوتین» و وزیر دفاع روسیه گفت‌وگو کرده است. پس از این دیدار، «جان کری» وزیر امورخارجه آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با «سرگئی لاوروف» همتای روس خود، درباره این سفر ابراز نگرانی کرد.

باوجود این، منابع روسی و ایرانی اینگونه اخبار را تکذیب کرده‌اند و «محمدجواد ظریف» وزیر امورخارجه ایران در سفر روز گذشته (دوشنبه) خود به مسکو خبر سفر سردار «سلیمانی» به روسیه را «تبلیغات آمریکا» خواند و آن را تکذیب کرد.

/انا

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠۵-١٣٩۴, ٢١:١٠

   

پر مبحث ترین ها