سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آنچه درباره رهبر داعش نمی‌دانستید

سایت کردی "روداو" به تازگی مصاحبه‌ای را منتشر کرده که در آن فرد مصاحبه‌شونده مردی است که ادعا می‌کند "ابوبکر البغدادی" رهبر داعش را می‌شناسد و با او در اواخر دهه 90 میلادی زندگی کرده است.

نشریه "بیزینس اینسایدر" با انتشار بخش‌هایی از ادعاهای مطرح‌شده درباره "البغدادی" اشاره می‌کند که جزئیات منتشرشده منطبق با آن مطالبی است که "حسن حسن" و "مایکل ویس" درباره "ابوبکر البغدادی" در کتاب‌شان "داعش: درون ارتش ترور" گفته است. برای مثال، هر دو منبع تایید کرده‌اند که بغدادی فوتبالیست خوبی بوده است و از نظر خصوصیات فردی شخصیتی خجالتی داشته است. 

 

این نشریه در ادامه به نقل از "ابومحمد" که خود را فرد نزدیک به بغدادی نوشته مسائیلی را درباره او مطرح می‌کند: 

 

خلیفه خودخوانده داعش هرگز فردی مذهبی نبوده است: بغدادی معلمی در یکی از مساجد بوده و بعدا به طور گسترده با حقوق و فقه اسلامی آشنا شد. او یک شهروند معمولی بود و ابدا مذهبی نبود. زمانی که جوانترین پسرم را به خانه او بردم تا به نوای قرآن گوش فرادهد بغدادی گفت: "اگر قرآن می‌توانست کمک کند من پسر خود را با کمک آن درمان می‌کردم." پسر بغدادی "حظیفه" نام داشته و بسیار پرانرژی بوده به طوری که وی نمی‌توانسته او را کنترل کند. بغدادی در زندگی فردی‌اش قائل به رعایت دستورات مذهبی نبوده است. 

 

بغدادی فردی آرام بود: هم "ویس" و "حسن" و هم فردی که با او مصاحبه شده تاکید دارند که وی پیش از رهبری داعش و زمانی که به عنوان عضو القاعده سال‌های طولانی توسط امریکایی‌ها در بازداشت به‌سر می‌برد به شهادت دوستانش فردی بسیار آرام بوده است. او به هیچ عنوان استعداد ویژه‌ای نداشته و حتی زمانی که به دیدرا مقام‌های رسمی می‌رفته لباس مناسب نمی‌پوشیده و با تی‌شرت بوده است. 

 

بغدادی سخنرانی ماهر در مجامع عمومی نبوده است: او سخنرانی قهار نبوده و به ندرت در مسجد به پای منبر می‌رفته است. در واقع، او بیشتر نقش یک معلم و مدرس مذهبی را دشته است. ابومحمد اظهار داشته که بغدادی به‌طور بی‌وقفه فوتبال بازی می‌کرده است. او فوتبالیست بسیار خوبی بوده و کسی نمی‌توانسته وی را متوقف کند. 

 

منبع: خرداد

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠٢-١٣٩۴, ١٣:١۴

   

پر مبحث ترین ها