سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اتحاديه اروپا: تا پايان ژوئن به توافق جامع هسته‌اي می‌رسیم

کاترين ري سخنگوي مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا روز سه‌شنبه ابراز اطمينان کرد که ايران و 1+5 بتوانند در ضرب‌الاجل مقرر، به توافق جامع هسته‌اي دست يابند.

 

 به نوشته خبرنگار روزنامه وال‌استريت‌ژورنال، خانم ري در پاسخ به اين سوال که آيا طرفين مي‌توانند تا 30 ژوئن (9 تير) به توافق جامع دست يابند يا نه، گفت: «اطمينان داريم که مي‌توانيم برسيم.»

هيأت‌هاي ديپلماتيک ايران و کشورهاي موسوم به گروه 1+5 پنجشنبه (13 فروردين ماه) اعلام کردند به تفاهمي بر سر چارچوب توافق نهايي رسيده‌اند که قرار است زيربناي ادامه رايزني‌ها تا ضرب‌الاجل خودخوانده 30 ژوئن (9 تيرماه) باشد.

بيانيه مشترکي که «محمدجواد ظريف» وزير خارجه ايران و «فدريکا موگريني» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در لوزان قرائت کردند به مشخص کردن رئوس چارچوبي مي‌پردازد که طرفين براي توافق نهايي به آن رسيده‌اند.

علاوه بر اين، ايران و آمريکا همزمان سندهاي جداگانه و متفاوتي منتشر کرده‌اند که به شرح جزئياتي از مفاد مورد توافق طرفين مي‌پردازد. محمد جواد ظريف سند طرف آمريکايي (فکت‌شيت) را رد کرده و آن را تلاش طرف آمريکايي براي مصادره به مطلوب تفاهم ياد شده خوانده است.


*فارس

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠١-١٣٩۴, ٠٠:۵٢

   

پر مبحث ترین ها