سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مونیز: توافق با ایران همیشگی است

ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا روز دوشنبه گفت آمریکا و ایران درباره چارچوب توافق هسته‌ای که هفته گذشته حاصل شد توافق کامل داشتند.

مونیز در گفتگو با خبرنگاران در کاخ سفید گفت اختلافات عمدتا مربوط به این مساله است که کدام یک از مفاد این توافق باید برجسته شود و مورد تاکید قرار گیرد و نه بر سر محتوای خود توافق.

وزیر انرژی آمریکا گفت توافق هسته ای که با ایران مورد مذاکره قرار می گیرد نباید به عنوان یک توافق ده ساله در نظر گرفته شود بلکه از همان مراحل آغازین باید یک « موافقتنامه همیشگی » توصیف شود.

مونیز، یک فیزیکدان هسته ای که به چهره علمی در پس این توافق هسته ای تبدیل شده است، می گوید این طرح « شفافیت و‌ دسترسی بی سابقه » به برنامه هسته ای ایران به ارمغان خواهد آورد.

مونیز روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران در کاخ سفید اعلام کرد این توافق بر اساس اعتماد به ایران نیست بلکه بر اساس محدودیت های محکم به منظور جلوگیری از اقدام ایران به ساخت سلاح هسته ای است.

وی افزود این توافق همچنین تضمین خواهد کرد دست‌کم « دوره گریز » یک ساله برای ایران به منظور ساخت بمب در صورتی که این توافق پایان یابد، وجود خواهد داشت.

 

منبع: تیک

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠١-١٣٩۴, ١٠:٣٩

   

پر مبحث ترین ها