سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عملیات بزرگ علیه داعش

هادی العامری گفته است عملیات آزادسازی استان صلاح‌الدین 15 روز به طول خواهد انجامید.
عملیات بزرگ علیه داعش
فرارو- بزرگترین عملیات ارتش و نیروهای مردمی علیه داعش بامداد امروز و پس از فرمان شب گذشته حیدر عبادی نخست وزیر عراق آغاز شد. هدف این عملیات باز پس گیری تمام استان صلاح الدین و پاکسازی آن است.

به گزارش فرارو، استان صلاح‌الدین و قلب آن تکریت پس از موصل مهمترین پایگاه نیروهای داعش به حساب می آید. تکریت دومین شهر بزرگی است که در اختیار داعش قرار دارد.

با آغاز عملیات از صبح امروز رسانه های عراقی از پیش‌روی نیرهای دولت عراق به سمت تکریت خبر داده اند. گزارش هایی از آزادسازی چند منطقه در نزدیکی مرکز استان صلاح الدین حکایت دارد.

به گزارش خبرگزاری‌ها جنگ رودرو در حوالی تکریت در جریان است.

براساس گزارش ها نیروهای دولتی عراق موفق شده اند دانشکده پلیس تکریت را از دست داعش خارج کردند. آن ها همچنین کنترل شهرک زرکوش و سد بین منطقه العظیم و تکریت را به دست گرفته اند.

در عملیات گسترده امروز ارتش عراق و حشد الشعبی (نیروهای مردمی شیعه) نزدیک به 30 هزار نفر شرکت دارند.

عملیات امروز از سه محور اصلی به سمت تکریت مرکز استان صلاح الدین آغاز شده است. محور طوزخورماتو از شرق، بیجی از غرب و سامرا از جنوب. بیشترین تمرکز بر روی محور جنوبی یعنی سامرا به تکریت است. حیدر عبادی نیز در سامرا با فرماندهان این عملیات دیدار کرد.
عملیات بزرگ علیه داعش
تکریت زادگاه صدام حسین دیکتاتور عراق است. این شهر یکی از پایگاه های نیروهای بعثی است.

جت‌های جنگنده، نیروهای زمینی ارتش و حشد الشعبی را در حمله به تکریت، همراهی می‌کنند. در این عملیات نیروهای ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا دخالتی ندارند.

برخی گزارش ها از حمایت تعدادی از قبائل سنی استان صلاح الدین از این حمله حکایت می کند. عبادی اعلام کرده است شبه‌نظامیان قبائل سنی که دست از حمایت داعش بکشند، عفو خواهند شد.

هادی العامری فرمانده نیروهای بدر که وظیفه نظارت بر نیروهای مردمی مبارزه با گروه داعش را بر عهده دارد، اعلام کرده است که «عشایر اصیل عرب» در درگیری‌ها و عملیات آزادسازی استان صلاح‌الدین در کنار نیروهای بسیج مردمی حضور دارند و «تعداد زیادی از این عشایر تاکنون به نیروهای مردمی و پلیس و ارتش عراق پیوسته‌اند.»

عملیات بزرگ علیه داعش
خبرگزاری فارس گزارش داده است که در عملیات آزاد سازی تکریت سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه حضور دارد. براساس این گزارش سلیمانی از روز شنبه به این عملیات پیوسته است.

برخی رسانه های منطقه از این هم فراتر رفته‌اند و گفته اند فرماندهی عملیات بر عهده سلیمانی است.

اما خبرگزاری فارس نقش سلیمانی را "نظارت و مشورت به فرماندهان میدانی عراق" عنوان کرده است.

روزنامه المستقبل لبنان به نقل از منابع خود نوشته است "عملیات نظامی در تکریت را اتاق عملیاتی نظامی از سامراء هدایت می‌کند. قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس و هادی العامری فرمانده نیروهای «بدر» و «قیس الخزعلی» فرمانده عصائب اهل الحق و ابومهدی فرمانده گردان‌های حزب‌الله عراق این اتاق عملیات را رهبری می‌کنند.»

آزاد سازی استان صلاح الدین می تواند پیش زمینه بازپس گیری موصل پایگاه اصلی داعش در عراق باشد.

هادی العامری گفته است عملیات آزادسازی استان صلاح‌الدین 15 روز به طول خواهد انجامید.

خبرگزاری رویترز از بغداد گزارش داد که یک مقام آمریکایی که این خبرگزاری از آن نام نبرده، اعلام کرد که طرح عملیات علیه داعش برای آزادسازی موصل ممکن است، ماه آینده آغاز شود.

منابع رسمی دولت عراق این گزارش را تائید نکرده اند.


telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-١٢-١٣٩٣, ٢٢:١۵

   

پر مبحث ترین ها