سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اگر نتانیاهو با اوباما درگیر نمی شد، اکنون می توانستیم بر مذاکرات هسته ای با ایران تاثیر بگذاریم

کاخ سفید قبل از این دعوت، مورد مشورت قرار نگرفت و این سخنرانی اقدامی با هدف تضعیف مذاکرات در حال انجام با ایران تلقی می شود.


جروزالم پست: یائیر لاپید رهبر حزب یشآتید اسرائیل، روز سه شنبه گفت، اگر بنیامین نتانیاهو به روابط با آمریکا صدمه نزده بود، اسرائیل در موقعیت بهتری برای بهبود توافق هسته ای بین ایران و غرب قرار داشت.

به گزارش پایگاه خبری «تیک»، این روزنامه اسرائیلی به نقل از لاپید نوشت :« من فکر می کنم هنوز تعداد بسیار زیادی سانتریفیوژ در ایران وجود دارد و در مورد ایرانی ها اقدامات سختگیرانه و قاطعانه ای صورت نمی گیرد. اگر همه چیز در رابطه میان اسرائیل و آمریکا مانند قبل بود، ما می توانستیم تاثیراتی بگذاریم و این توافق را به نفع اسرائیل تغییر دهیم.»

روابط بنیامین نتانیاهو و باراک اوباما که هرگز به طور کامل دوستانه نبوده است و زمانی که نخست وزیر اسرائیل دعوت جان بینر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا را در مورد سخنرانی در جلسه مشترک کنگره در مورد مسئله ایران پذیرفت، ضربه ای تازه خورده است.

این مقام اسرائیلی اضافه کرد: کاخ سفید قبل از این دعوت، مورد مشورت قرار نگرفت و این سخنرانی اقدامی با هدف تضعیف مذاکرات در حال انجام با ایران تلقی می شود.

لاپید در مورد اینکه آیا فکر می کند این توافق خوب یا بد است، با صراحت اظهار نظر نکرد ولی گفت، در نتیجه این سخنرانی، دیگر اطلاعات کافی وجود ندارد.

لاپید در پاسخ به این پرسش که اسرائیل باید با این توافق به چه شکلی برخورد کند؟ گفت، این کار باید بی سر و صدا انجام شود و نباید رئیس جمهور آمریکا تحریک شود.

تحریم های برنامه ریزی شده علیه ایران که سناتورهای آمریکایی باب منندز و مارک کرک از آنها حمایت می کردند، به سبب این سخنرانی حمایت حزبی خود را از دست داد.

دولت آمریکا هشدار داده است تصویب چنین طرحی موجب سقوط مذاکرات می شود.

با اینحال لاپید باز هم از طرح های تحریم ایران حمایت کرد و گفت :« اینها همه چیزهایی بودند که ما به آنها امید داشتیم، زیرا تحریم های بیشتر و در لحظه ای مناسب بر ضد ایران اجرا می شود. اگر به خاطر این سخنرانی نبود، طرح منندز - کرک در کنگره مطرح شده بود و حتی اگر رئیس جمهور آن را وتو می کرد، فکر می کنم اسرائیل همراه با ایپک و دوستانمان در کنگره می توانست با بدست آوردن دو سوم آراء، مانع وتو شود.»

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-١١-١٣٩٣, ١٠:٢٠

   

پر مبحث ترین ها