سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

توافق پوتین، اولاند و مرکل بر ادامه گفت‌وگوها

کار ادامه می‌یابد. روز یکشنبه طی یک مکالمه تلفنی که بین هیئت نرماندی برگزار می‌شود، نتایج اولیه جمع‌بندی خواهد شد.

دیدار سه جانبه سران سه کشور روسیه، فرانسه و آلمان روز جمعه در حالی در شهر مسکو برگزار شد که طرفین گفت‌وگوها را «سازنده» توصیف کردند، اما تاکنون تنها بر سر ادامه گفت‌وگوها توافق صورت گرفته است.

 ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه، روز جمعه میزبان فرانسوا اولاند همتای فرانسوی خود و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان بود.

اولاند و مرکل دیروز با هدف میانجیگری در بحران اوکراین، که جرقه آن یک سال قبل در پی آشوب خیابانی گروه‌های مورد حمایت غرب خورد، راهی مسکو پایتخت روسیه شدند.

گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از آن بود که سران فرانسه و آلمان با خود طرحی را به همراه دارند که می‌تواند زمینه‌ساز بازگشت آرامش به شرق اوکراین باشد.

با این حال، مذاکرات مسکو که به مدت بیش از 5 ساعت پشت درهای بسته صورت گرفت، تنها با توافق برای ادامه گفت‌وگوها و تلاش در راستای ایجاد سندی مکتوب برای اجرای آتش‌بس در مناطق ناآرام شرق و جنوب شرق اوکراین، به پایان رسید.

به نوشته پایگاه خبری «اسپوتنیک»، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین، مذاکرات روز جمعه را «سازنده و مثمر ثمر» توصیف کرده و گفته است «هیئت نرماندی» روز یکشنبه به صورت تلفنی برای نهایی کردن گفت‌وگوها، بحث خواهند کرد. هیئت نرماندی که برگرفته از مذاکرات صلح دهه 70 در منطقه‌ای به همین نام است، متشکل از سران چهار کشور روسیه، فرانسه، آلمان و اوکراین است.

آقای پسکوف که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: «کار ادامه می‌یابد. روز یکشنبه طی یک مکالمه تلفنی که بین هیئت نرماندی برگزار می‌شود، نتایج اولیه جمع‌بندی خواهد شد.»

مناطق شرق و جنوب شرق اوکراین، که ساکنانی عمدتا روس‌تبار دارند، از اسفند ماه سال گذشته (1392) در پی سقوط دولت مرکزی اوکراین تحت فشار معترضان مورد حمایت غرب صحنه درگیری میان استقلال‌طلبان و نیروهای امنیتی بوده است.

بر اساس آخرین گزارش سازمان ملل، در جریان این درگیری‌های خونین، تعداد قربانیان مناقشه نظامی در شرق اوکراین از اول ماه آوریل سال 2014 (فروردین ماه گذشته) به بیش از 5300 نفر رسیده است.

 

منبع: فارس

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-١١-١٣٩٣, ٠٩:۴٧

   

پر مبحث ترین ها