سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روسیه عامدانه توافق جدید با ایران را منتشر کرد

ریابکوف همچنین تاکید کرد که روسیه قصد دارد به همکاری‌های خود با جمهوری اسلامی ایران در زمینه استفاده از انرژی اتمی صلح آمیز، بخصوص در زمینه ساخت راکتورهای هسته‌ای جدید در این کشور ادامه دهد.
معاون وزیر خارجه روسیه درباره توافق جدید روسیه و ایران برای گسترش همکاری‌ها در حوزه انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز اعلام کرد که متن این اسناد آگاهانه منتشر شده تا جلوی هر نوع گمانه زنی غیرواقعی در این خصوص گرفته شود.

به گزارش فارس، «سرگئی لاوروف» معاون وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه کشورش به همکاری هسته‌ای با ایران و ساخت رأکتور ادامه خواهد داد، گفت که مسکو اسناد توافق جدید هسته‌ای با ایران را عامدانه منتشر کرده است.

به گزارش خبرگزاری «نووستی»، ریابکوف پایان مذاکرات روز سه‌شنبه (دیروز) نمایندگان ایران و گروه 1+5 در مسقط، پایتخت عمان اعلام کرد که طرف روسی با آگاهی کامل متن اسناد امضاء شده با ایران که همکاری‌های دو طرف در عرصه استفاده از انرژی صلح آمیز هسته‌ای را گسترش خواهد داد را منتشر کرده تا مانع از امکان هر نوع گمانه زنی‌های غیرواقعی و مشکوک شود.

ریابکوف در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: «در رابطه با توافقنامه امضاء شده در مسکو باید بگویم که در خصوص محتوای این توافقات گمانه زنی‌های بسیاری، حتی در جریان مذاکرات هسته‌ای صورت گرفته است. روز دوشنبه و حتی قبل از اینکه ما به مسقط بیاییم و امروز در جریان مذاکرات همتایان ما علاقه‌مندی زیادی در این خصوص نشان دادند که قضیه توافقات صورت گرفته با ایران چیست. باید بگویم که این قضیه تصادفی نبوده که متن اسناد امضاء شده در مسکو بسرعت منتشر شده است. ما آگاهانه به این کار اقدام کردیم تا قبل از پیش‌بینی‌های مختلف و فاش شدن محتوای آن از سوی منابع خبری مختلف که ممکن بود با واقعیت مطابقت داشته باشد یا نداشته باشد، همه با چشمان خود ببینند که توافقات در چه زمینه بوده است».

سرپرست هیئت مذاکره کننده روسی تاکید کرد که همیشه در چنین مواردی، اخبار و اطلاعات نادرست و دروغی در مورد محتوای توافقات صورت می‌گیرد که موجب تحریک دیگران و عکس العمل‌های منفی می‌شود و روسیه با این اقدام خود مانع از بروز چنین تحریکاتی شده است.

ریابکوف همچنین تاکید کرد که روسیه قصد دارد به همکاری‌های خود با جمهوری اسلامی ایران در زمینه استفاده از انرژی اتمی صلح آمیز، بخصوص در زمینه ساخت راکتورهای هسته‌ای جدید در این کشور ادامه دهد.

معاون وزیر خارجه روسیه افزود: «واقعیت این است که ما با ایران به همکاری خود در عرصه انرژی اتمی و در وهله نخست ساخت راکتورهای هسته‌ای جدید به منظور تولید برق ادامه خواهیم داد. برای کسانی که در مذاکرات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران شرکت دارند، بسیار مهم است که درک کنند چه اتفاقی در حال رخ دادن بین روسیه و ایران است و ما نیز قصد نداریم هیچ مسئله‌ای را پنهان کنیم».

ریابکوف با یادآوری اینکه در ایران تنها یک راکتور هسته‌ای با قدرت تولید 1000 مگاوات برق که با همکاری روسیه ساخته شده است، در حال کار است، افزود: «نیروگاه اتمی بوشهر طرح منحصر به فردی است، برای اینکه شامل طرح خاصی در زمینه کار با سوخت هسته‌ای است. سوخت مورد نیاز آن در روسیه تولید شده و بعد از مصرف دوباره به روسیه بازگردانده می‌شود. ما روی این حساب می‌کنیم که این طرح برای فعالیت دیگر راکتورهای جدید ساخته شده در ایران که توافقنامه مربوط به آن امروز در مسکو امضاء شده هم با همین موفقیت تحقق یابد».

ایران و روسیه روز سه شنبه در مسکو چند سند مهم امضاء کردند که همکاری‌های دو کشور در زمینه استفاده از انرژی هسته‌ای صلح آمیز را گسترش می‌دهد و امکان ساخت راکتورهای جدید هسته ای در ایران را برنامه ریزی کرده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٨-١٣٩٣, ٠٩:۴٢

   

پر مبحث ترین ها