سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

جریانی انحرافی موذیانه تلاش دارد از پذیرش مسئولیت تخریب‌ها و مشکلات کشورشانه خالی كند

بعضی از شخصیت‌ها، اعم از روحانی و غیرروحانی، خام برخی جریانات مشكوك و افراطی شدند و آن‌چنان مورد حمایت قرار دادند كه اكنون به‌رغم فهم اشتباهات گذشته، روی بازگشت و اعتراف به خطا و اشتباه را ندارند و خلاف میل قلبی و عقلی خود دست از حمایت از این بلیه برنمی‌دارند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در دیدار جمعی از نمایندگان ادوار گوناگون مجلس شورای اسلامی، دغدغه‌ها و نگرانی‌های دلسوزان و نخبگان كشور را به حق خواند و با برشمردن زمینه‌های ایجاد نگرانی‌ها گفت: انقلاب اسلامی ایران با آرزو و آرمان الگو شدن و پیاده‌سازی معارف پیشرو و بشردوستانه اسلام و مكتب اهل بیت(ع) ایجاد و به پیروزی رسید و مردم ایران اسلامی با اطمینان از آبادانی كشور و نداشتن دغدغه مادی و اقتصادی، آخرت و اعتقادات دینی خود را به دست علما و روحانیت مبارز و انقلابی سپردند تا دین و دنیایشان سرآمد، نمونه و موجب غبطه بشر امروزی گردد.

به گزارش ایلنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، برخی جریانات مشكوك و افراطی را متخصص تخریب دستاوردهای سه دهه گذشته نظام اسلامی خواند و افزود: عجیب این است كه بعضی از شخصیت‌ها، اعم از روحانی و غیرروحانی، خام این جریان و تفكر شدند و آن‌چنان مورد حمایت قرار دادند كه اكنون به‌رغم فهم اشتباهات گذشته، روی بازگشت و اعتراف به خطا و اشتباه را ندارند و خلاف میل قلبی و عقلی خود دست از حمایت از این بلیه برنمی‌دارند.

عضو مجلس خبرگان رهبری، با بیان اینكه شجاعت و شهامت اعتراف به اشتباه نعمت بزرگ خداوند است، تصریح كرد: برخی در توجیه خطا و اشتباه خود به جایی رسیده‌اند كه نعوذبالله جریان «معاذ» صدر اسلام را درباره خطاپذیری و اشتباه رسول گرامی اسلام مثال می‌آورند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، ولایت فقیه را ستون خیمه نظام جمهوری اسلامی خواند و حفظ اعتبار و عظمت آن را ضرورت كشور عنوان كرد و افزود: خطر اصلی این است كه جریانی انحرافی تلاش دارد معضلات و ناكارآمدی‌هایی را كه خود باعث و علت آن بوده است، موذیانه از پذیرش مسئولیت تخریب‌ها و ضایع شدن اعتماد مردم شانه خالی كند و جاخالی بدهد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به مباحث مربوط به شكل‌گیری قانون اساسی جمهوری اسلام ایران اشاره كرد و با بیان اینكه از ابتدای انقلاب هم غیر از «نظام جمهوری اسلامی» به شیوه دیگری نمی‌شد كشور را اداره كرد، افزود: اكثریت قریب به اتفاق مردم ایران مسلمان و محبّ اهل بیت(ع) هستند و همین مردمی كه برای كوچكترین امور اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود از روحانیت و علما استمزاج می‌كردند و می‌كنند، چگونه پذیرای سیستم حكومتی غیر از جمهوری اسلامی و ولایت فقیه می‌شوند؟

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه و در پاسخ به پرسش یكی از حاضران پیرامون مطرح شدن مجدد بحث «انتخاب ریاست جمهور به روش پارلمانی» به مخالفت صریح رهبر معظم انقلاب در موارد گوناگون اشاره كرد و گفت: ایشان چه در كرمانشاه و چه در دیدار اخیر با خبرگان رهبری، مثال «سیستم پارلمانی» را به عنوان نمونه‌ای از بن‌بست‌ناپذیری نظام و قانون اساسی جمهوری اسلامی عنوان كردند و خود ایشان هم موافق تضعیف بعد جمهوریت نظام نیستند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به مباحث بازنگری قانون اساسی در این زمینه اشاره كرد و افزود: در همان زمان هم بسیاری از خبرگان ملت، پارلمانی شدن نظام را مخالف با بعد جمهوریت می‌دانستند، چرا كه از الزامات پذیرش نظام پارلمانی، تغییر بُعد جمهوریت نظام است كه این امر در هیچ دوره‌ای مورد موافقت قرار نگرفته است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنانش و در پی درخواست‌های مكرر حاضران مبنی بر حضور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری، این امر را مستلزم وجود توان و نیرو دانست و گفت: به نظر می‌رسد اگر شرایط حضور همه سلایق، شخصیت‌ها و دوستداران و وفادارن به نظام اسلامی فراهم شود، شخصیت‌های خوشفكر، باتجربه و دارای پایگاه اجتماعی خوب برای حضور در صحنه وجود دارند و من هم تا حد توان به تحقق این امر كمك خواهم كرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأكید بر اینكه باید زمینه مساعد برای گفتگو میان گروه‌ها و جریانات مختلف نظام را برای رسیدن به همدلی و هماهنگی بیشتر فراهم كرد، افزود: شخصیت‌های باتجربه و دلسوز كشور می‌توانند در نزدیك كردن سلایق گوناگون به هم و ایجاد شرایط حضور همدلانه و رفع اختلافات و سوءتفاهم‌ها نقش مؤثری ایفا كنند.

در ابتدای این دیدار آقایان علی عسگری، اكرمی، ساداتیان، عباسپور، نوروززاده، فلاحت پیشه، سادات موسوی، نریمان، عفوری فرد و برخی دیگر از حاضران در جلسه محورهای زیر را بیان كردند:

- نگرانی از عمومی و تبلیغاتی شدن بحث «نظام پارلمانی» و نادیده گرفتن بعد جمهوریت نظام

- نگرانی از انتقال تقابل و اختلاف میان گروه‌ها به قوای كشور

- سوءاستفاده دشمنان خارجی از اختلاف میان قوای سه‌گانه، مردم و گروه‌ها

- درخواست و استقبال مردم، گروه‌ها و شخصیت‌های كشور از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای حضور در عرصه انتخابات

- آسیب دیدن سرمایه اجتماعی كشور و وارد شدن صدمه به اعتقادات و اخلاقیات جامعه

- گره‌گشایی از مشكلات و معضلات، نیاز به شخصیتی قوی، باتجربه و فراجناحی دارد

- نگاه آیت‌الله هاشمی به انتخابات و شرایط كشور، نگاه «برخاستن به موقع سیاستمدار از سر میز نیست»، بلكه آیت‌الله هاشمی انقلاب و نظام را همچون فرزند خود می‌داند و احساس مسئولیت می‌كند.

- نقش بزرگان نظام، فراهم‌سازی شرایط مناسب و رقابتی قبل از انتخابات كه ازخود انتخابات مهم است، می‌باشد.

- تمركز دشمنان كشور بر مثلث ناامیدی نخبگان، ضعف كارآمدی اقتصادی و نارضایتی مردم قرار گرفته است.

- راهكار عبور از مشكلات به میدان آوردن نخبگان و دلسوزان، مردم و كارآمدی اقتصادی است.

- لزوم در پیش گرفتن سیاست خارجی مدبرانه براساس سه اصل عزت، حكمت و مصلحت و پرهیز از جنجال‌آفرینی

- وجود سردرگمی در مردم و مسئولان در مسائل اقتصادی و عدم امنیت و چشم‌انداز روشن در این زمینه

- نگرانی مراجع معظم تقلید در داخل و خارج از كشور از تشدید اختلافات و افزایش تورم و گرانی

- لزوم ایجاد نشاط و امید در میان ملت و به خصوص جوانان و دانشجویان

- خطر به سخره گرفته شدن اعتقادات و مهدویت و رجعت...

- حمله جریان خاص به ولایت فقیه به عنوان تیرك خیمه انقلاب با جاخالی دادن مسئولان ذیربط.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-١٢-١٣٩١, ١۶:٠٠

   

پر مبحث ترین ها