سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اصول‌گرایان و دوراهی احمدی نژاد

انتخابات هفتم اسفند، باب تازه ای شد تا مخالفان حسن روحانی که تازه متوجه جدی بودن حضور سیاسی حریف شدند، وادار به زنده کردن مسائل مربوط به برجام و ترکیب آن‌ها با مشکلات اقتصادی و سیاسی داخلی شوند.

 

درحالی‌که هنوز صحت انتخابات هفتم اسفند ماه سال جاری در ایران توسط شورای نگهبان تأیید نشده است، رحمانی فضلی، وزیر کشور دولت یازدهم در سخنان روز شنبه خود، ضمن درخواست تسریع در تأیید این انتخابات از سوی شورای نگهبان، گفت: مهرماه 95 کلید انتخابات ریاست جمهوری زده می‌شود.

 

با وجود این گفته رحمانی فضلی، به نظر می‌آید کلید انتخابات ریاست جمهوری سال 96 به شکلی غیررسمی و قبل از مهر ماه آینده زده شده است.

سیری کوتاه در عمر دولت یازدهم نشان می‌دهد حسن روحانی برخلاف محمود احمدی نژاد، هنگامی که کلید پاستوررا تحویل گرفت با مخالفت‌های زیادی از سوی گروه‌ها و چهره‌هایی که به نوعی با وی و بهتر بگوییم، با کسانی که از وی در انتخابات ریاست جمهوری 92 حمایت کردند روبه رو شد. هرچقدر احمدی نژاد با حمایت کامل مجلس و برخی سازمان‌ها و نهادها اقدام به بستن کابینه‌اش کرد، حسن روحانی از ابتدا با مخالفت وگاها کارشکنی‌های زیادی دست به گریبان بود.

به هرحال شیخ دیپلمات بدون توجه چندان به مسائل سیاسی داخلی، درصدد حل اولین و مهم‌ترین وعده انتخاباتی‌اش که همانا بستن پرونده هسته ای ایران که موجب وضع قطعنامه‌های پی در پی علیه بیش از 70 میلیون ایرانی در محیط بین الملل شده بود، برآمد. در این میان مخالفت‌های مستمر گروه‌های سیاسی مخالف وی در داخل ایران و برخی نمایندگان مجلس بیش از پیش خود را نشان می‌داد. با وجود اینکه نظارت، سؤال و حتی استیضاح طبق قانون وظیفه نمایندگان دربرابر دولت است، اما افزایش غیرمعمول این نظارت بر دولتی که از نظر مالی و قانونی عملاً در مسیری شفاف تر از دولت گذشته بود، به خوبی نشان دهنده ماهیت سیاسی شده این نظارت در برخی جهات و رویدادها بود. موضوع جالب اما رأی نیاوردن قریب به اتفاق افراد حامی این رویه یا به وجود آورنده آن در انتخابات مجلس دهم از حوزه انتخابیه تهران بود. مسئله‌ای که حرف‌های زیادی پیرامون آنچه توسط برخی نمایندگان با شعار حمایت از حق موکلین خود انجام می‌گرفت و واکنش همان موکلین پای صندوق‌های رأی نسبت به این وظیفه شناسی داشت.

به هر روی در موضوع هسته‌ای، ایران توانست با مذاکره مستقیم در برابر 6 قدرت جهانی، با پذیرش برخی محدودیت‌های مدت‌دار و گرفتن امتیازاتی از جمله رفع تحریم‌ها و بازگشت پول‌های بلوکه شده به کشور، موجب پذیرش جهانی فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود و صدور قطعنامه‌ای از سوی شورای امنیت برای بسته شدن این پرونده شود.

موضوعی که از سوی سران تلاویو و یا مخالفین آمریکایی برجام، بزرگ‌ترین پیروزی برای ایران محسوب می‌شد.

هرچند در داخل ایران نیز مخالفان مذاکرات هسته ای و برخی اعضای اصلی کمیسیون ویژه برجام با تلاش‌های خود نتوانستند مانعی در برابر تصویب کلیات و جزئیات برجام ایجاد کرده و نهایتاً سند برجام با لحاظ شروطی به امضای مقام رهبری رسید، اما انتخابات هفتم اسفند، باب تازه ای شد تا مخالفان حسن روحانی که تازه متوجه جدی بودن حضور سیاسی حریف شدند، وادار به زنده کردن مسائل مربوط به برجام و ترکیب آن‌ها با مشکلات اقتصادی و سیاسی داخلی شوند.

 

برخی از سخنرانی‌های انجام شده توسط عده ای که سخنان اخیر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق در بین مردم ورامین که گفت «خیال کردند که چیزی رد و بدل کنند و پشت تریبون‌ قیافه فاتح بگیرند کار تمام شده» را نیز شامل می‌شود، اینگونه نتیجه گیری می‌کنند که نتایج انتخابات هفتم اسفند، موجب شد تا مخالفان روحانی پیش از موعد، به منظور جلوگیری از پیروزی دیگری برای طیف‌های همسو با دولت یازدهم در انتخابات 96، اقدام کنند. هرچند هنوز مشخص نیست سکوت یکی دوسال اخیر رئیس جمهور سابق ایران کی قرار است شکسته شود، اما شکست اصولگرایان در هفتم اسفند، به خصوص در حوزه تهران و اظهار نظر عده ای از هواداران احمدی نژاد مبنی بر اینکه فاصله گرفتن اصولگرایان از وی موجب شکست‌های متوالی آن‌ها می‌شود، شاید نشانه‌هایی از بازگشت دوباره وی داشته باشد.

بازگشتی که به گفته برخی ممکن است حتی به حمایت دوباره برخی طیف‌های مختلف اصولگرایی از رئیس دولت‌های نهم و دهم بینجامد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-١٢-١٣٩۴, ٠٩:۵٢

   

پر مبحث ترین ها