سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چرا آنکارا نمی تواند از خیر تهران بگذرد؟

ترکیه به خوبی می داند که برکناری یا ادامه کار بشار اسد ارتباط مستقیم با خواست سران مسکو و تهران و توافق آن ها دارد.

 

درحالی نخست وزیر ترکیه دیدارهای دیپلماتیک و رسمی خود در تهران را به پایان رسانده که سخنان وی در تهران از ابعاد مختلف قابل بررسی است. پیش از ورود داوود اوغلو به ایران بسیاری از رسانه ها و تحلیل گران اختلافات میان ایران و ترکیه را عمیق تر از آن می دانستند که حضور نخست وزیر ترکیه بتواند روابط تهران و آنکارا را به حالت قبل بازگرداند. طی یکی دوسال گذشته اختلاف اصلی دو کشور در سوریه خود را به وضوح نشان داده است.

 

ایران بارها از دولت بشار اسد حمایت کرده است و حتی این حمایت به حضور مستشاری نیروهای نظامی سپاه پاسداران نیز برای مبارزه با گروه های تروریستی در سوریه کشیده شده است و این درحالی است که ترکیه بارها خواستار کناره گیری اسد از قدرت شده است. اگرچه آنکارا در این مسیر تنها به حرف بسنده نکرده است به گفته رئیس جمهور و وزیرخارجه روسیه آشکارا از تروریست های داعش برای سرکوب نظام اسد حمایت می کند.

با این وجود چرا همچنان مقامات ایران و ترکیه برای حفظ ارتباط بین دوکشور در حال رفت و آمد به پایتخت های یکدیگر هستند؟ نکته غیرقابل انکار که هم نخست وزیر ترکیه و هم رئیس جمهوری ایران در دیدار روز شنبه خود برآن تاکید داشتند، همجواری و مشترکات فرهنگی و تاریخی بین دو کشور بود. واقعیت غیرقابل انکار این است که تصور قطع کامل روابط سیاسی و اقتصادی میان دو همسایه قدرتمند مانند ایران و ترکیه بسیار سخت است.

نخست وزیر ترکیه در این راستا با بیان اینکه ممکن است در برخی از موارد با ایران دیدگاه های متفاوتی داشته باشیم اما تاریخ همسایگی کهن و جغرافیایی، جبران کننده آن است، اظهار داشت: در حوزه انرژی ایران تولید کننده و ترکیه مصرف کننده بزرگ آن است، ایران دروازه ترکیه برای رسیدن به کشورهای عربی و ترکیه نیز دروازه ایران برای رسیدن به کشورهای اروپایی است.

داوود اوغلو حتی تا آنجا پیش رفت که ایران را مخزن کشف نشده حوزه توریست خواند. وی با اشاره به اینکه ترکیه آماده همکاری با ایران در مبارزه با گروه های تروریستی است، از دولتمردان ایران خواست تا با همکاری دو کشور مانع ورود بیگانگان به منطقه شوند.

 

از سوی دیگر حسن روحانی در این دیدار با تاکید بر اینکه لذا مشکلات منطقه باید توسط کشورها و ملت های منطقه حل و فصل شود و بدون تردید همکاری ایران و ترکیه در ایجاد صلح پایدار در منطقه نقش سازنده ای خواهد داشت، گفت: در اینکه باید به تمامیت ارضی کشورها احترام گذاشته شود، آینده هر کشوری توسط مردم آن کشور تعیین شود و جنگ و خونریزی متوقف شده و به آوارگان امدادرسانی شود، اختلاف نظری بین دو کشور وجود ندارد و تهران و آنکارا با اشتراک نظر در این موارد می توانند در کنار یکدیگر، گام های جدی و مفیدی را برای حل و فصل گام به گام مسایل و مشکلات منطقه بردارند.

روحانی حتی با وجود اختلاف نظرات سیاسی دو کشور بر اینکه نکته که هیچ مانعی در توسعه روابط دو کشور وجود ندارد نیز تاکید کرد.

مساله مهم در شرایط کنونی این است که ایران پسابرجام قدرتی نیست که ترکیه با وجود تحریم های همه جانبه روسیه علیه خود از یک سو و نزدیکی و دوستی استراتژیک تهران و مسکو از سوی دیگر بخواهد از خیر حفظ روابط سیاسی و به خصوص اقتصادی با آن بگذرد. سران آنکارا اگرچه در برهه های مختلف پس از ساقط کردن هواپیمای روسی طوری رفتار کردند که آن ها نیز دیگر خواهان برقراری ارتباط با مسکو نیستند، اما چه کسی است که نداند ترکیه برای حفظ قدرت خود در منطقه به بهبود روابط با مسکو نیاز دارد. به خصوص در شرایطی که حامیان آمریکایی و اروپایی اردوغان تمام تلاششان تنها به حمایت های کلامی از خواسته های وی پیرامون موضوع سوریه خلاصه شده و به هیچ وجه خواهان اعزام نیروی نظامی به خاک سوریه که مورد نظر آنکارا است، نیستند.

 

همچنین ترکیه به خوبی می داند که برکناری یا ادامه کار بشار اسد ارتباط مستقیم با خواست سران مسکو و تهران و توافق آن ها دارد. بنابراین با استناد به سخنان نخست وزیر ترکیه در خاک تهران به نظر می رسد دولت داوود اوغلو به خوبی از ضررهای سیاسی و اقتصادی ناشی از قطع روابط با تهران با خبر است.

 

نهایتا شاید نتوان انتظار بازگشت روابط ایران و ترکیه را مانند آنچه پیش از بحران سوریه بوده به این زودی ها داشت اما قطعا ادامه روابط دیپلماتیک و اقتصادی بین دو کشور به رفع اختلافات بر سر سوریه و کمک به مردم درد کشیده این کشور بیش از قطع روابط و بالا گرفتن اختلافات کمک خواهد کرد.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-١٢-١٣٩۴, ١١:١٧

   

پر مبحث ترین ها