سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

هنر نمایی مردم

بروز شده : ٨-١٢-١٣٩۴, ١٠:۵١    نسخه چاپی    
مجالس گذشته به ویژه هشتم و نهم نشان دادند نمایندگان حاضر در خانه ملت چه قدر می‌توانند در سیاست های کلان نظام تأثیرگذار باشند و بی اخلاقی، توهین و کجروی آن ها نیز تا چه میزان برای ایران و انقلاب مصیبت آفرین می شود.


تا لحظه تنظیم این یادداشت مبنی بر میزان مشارکت روز گذشته مردم در انتخابات خبر رسمی اعلام نشده است؛ اما از شواهد و قرائن و گفته ها و شنیده‌ها در شهرستان های مختلف به ویژه تهران این طور بر می آید که اگر رکورد جدیدی از مشارکت در این دوره از انتخابات به ثبت نرسد، بدون شک روز جمعه یکی از پرشورترین و گسترده ترین حضور مردم در ادوار مختلف انتخابات مجلس شورای اسلامی را شاهد بوده ایم. تا پیش از این مجالس پنجم و ششم به ترتیب با 71 و 69 درصد بیش ترین میزان مشارکت مردم را از آن خود کرده اند. این در حالی است که برخی ناظران در تهران پیش بینی کرده اند مشارکت مردم در این دوره به 75 درصد خواهد رسید.

با فرض این که پیش بینی مشارکت 75 درصدی با ضریب خطای 10 درصد هم صادق باشد، باز شاهد یک هنرنمایی و حماسه سازی واقعی از سوی مردم ایران بوده ایم؛ آن هم در شرایطی که بخش قابل توجهی از نیروهای انقلابی و دلسوزان نظام پشت سد شورای نگهبان متوقف شدند و دست‌هایی پنهان و قدرتمند نیز همه توان خود را به کار گرفت تا به هر میزان ممکن از مشارکت مردم بکاهد. با این حال و علی رغم تمام دلخوری ها، بی مهری ها، بی اخلاقی ها و کم توجهی‌ها مردم پای صندوق‌های رأی حاضر شدند تا این پیام را با صدای رسا مخابره کنند که میهن خود را دوست می‌داریم و برای اعتلای سربلندی و سرافرازی آن از این حداقل نیز دریغ نمی‌کنیم. 7 اسفند 1394 همه طیف ها واقشار  به وضوح پای صندوق‌های رأی حضور یافتندتا حماسه و جشن سرنوشت خود را برا ی چهار سال دیگر رقم زنند.

مهم ترین علت حضور مردم پای صندوق های رأی و تشکیل صف های طولانی پیش از آغاز فرآیند انتخابات نیز بی گمان توجه و دغدغه آن ها برای بهبود اوضاع کشور از جمله مسائل معیشتی، سیاسی و فرهنگی است که وکلای ملت سهم بسزایی در تحقق آن دارند. مجالس گذشته به ویژه هشتم و نهم نشان دادند نمایندگان حاضر در خانه ملت چه قدر می‌توانند در سیاست های کلان نظام تأثیرگذار باشند و بی اخلاقی، توهین و کجروی آن ها نیز تا چه میزان برای ایران و انقلاب مصیبت آفرین می شود.

مردم در انتخابات دیروزبار دیگر از امتحان خود سربلند، رو سپید و پیروز بیرون آمدند و روسیاهی باقی ماند نزد کسانی که دل در گرو نظام و انقلاب نداشته و ندارند و خواهان عدم حضور مردم پای صندوق ها بودند. امروز انتخابات تمام شده و دوره‌ای جدید از حیات ایران اسلامی کلید خورده است. نیکو است از امروز گروه های موافق و مخالف، چه آن ها که مورد اقبال مردم واقع شده اند و چه آن ها که مردم این روزها کمتر به آن ها اعتماد دارند، نتیجه انتخابات را بپذیرند و دولت و مجلس را در واپسین روزهای سال همدلی و هم زبانی یاری کنند؛ دست اتحاد با یک دیگر دهند و با یک دیگر زمزمه کنند:  

ایران ای سرای امید بر بامت سپیده دمید/ بنگر کزین ره پر خون خورشیدی خجسته رسید
ای ایران ! غمت مرساد!/ جاویدان شکوه تو باد!

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-١٢-١٣٩۴, ١٠:۵١

   

پر مبحث ترین ها