سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حضور جریان اعتدال در زمین بازی اصول‌گرایان

آیت‌الله مصباح یزدی نیز با تعدیل برخی نظرات تند خود در مورد دیگر جریان‌های اصول گرایی سعی کرد که این استراتژی را پیش ببرد. اما با به بن بست رسیدن جلسات سه نفره با آیات یزدی و موحدی کرمانی، جبهه پایداری و آیت‌الله مصباح باید به فکر راه دیگری برای بقای سیاسی خود باشند.

 

 

مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز تهران خبر از پایان جلسات هم نشینی آیات مصباح، یزدی و موحدی کرمانی داد. این نماینده مجلس در گفت‌وگویی گفت: «عده‌ای تاکید داشتند که جامعه روحانیت محور قرار بگیرد، اما عده‌ای سناریوی دیگری مبنی بر «محور قرار گرفتن سه آیت الله» را دنبال می‌کردند؛ وی گفت: طبعا این دو نگرش به نقطه مشترک نمی‌رسیدند. الان سناریوی دوم به نتیجه نرسیده و نقش آفرینی این سه نفر - آیات موحدی کرمانی، یزدی و مصباح یزدی- منتفی شد. دلیلش عدم استقبال هر دو نفر یعنی آیت الله یزدی و آیت الله مصباح بود. پیگیری‌ها بیشتر از طرف آیت الله موحدی کرمانی انجام می‌شد. آن هم با توجه به اصراری بود که دوستان ما در جبهه پایداری داشتند. این پیگیری‌ها منجر به تشکیل جلسه‌ای شد که آن جلسه هیچ خروجی نداشت.»

پایان جلسات سه آیت‌الله در زمینه وحدت اصول گرایان را می‌شود پایانی دانست بر حضور جریان‌های تندرو در وحدت اصول گرایان. آیات یزدی و موحدی کرمانی به عنوان نماینده‌های جریان‌های معتدل و دو نهاد تاثیرگذار اصول گرایی یعنی جامعه مدرسین و جامعه روحانیت مبارز و آیت‌الله مصباح به عنوان نماینده جریان تندرو یعنی جبهه پایداری و نواصول گرایان، به دنبال پیدا کردن راهکاری برای رسیدن به وحدت بودند. حالا که این جلسات به نتیجه نرسیده است می‌توان گفت بازی وحدت در زمین اصول گرایان دچار تحولات گسترده‌ای شده است.

اعضای جبهه پایداری بعد از درگذشت آیت‌الله مهدوی کنی به عنوان زعیم اصول گرایان، سعی کردند آیت‌الله مصباح یزدی را وارد کادر رهبری اصول گرایان کنند. جبهه پایداری سخت به دنبال هم نشینی با دیگر اصول گرایان بود. آن‌ها به دلیل شکستی که در خرداد 92 خورده بودند به این نتیجه رسیدند که دیگر به تنهایی نمی‌توانند مسیر سیاسی خود را طی کنند و اگر می‌خواهند در آینده سیاسی ایران جایی داشته باشند باید زیر چتر اصول گرایی قرار بگیرند. آن‌ها حتی برای رسیدن به این هدف تئوری اصول گرای تندرو و معتدل نداریم را وارد ادبیات سیاسی ایران کردند تا از این طریق برای خود مشروعیت سیاسی ایجاد کنند.

آیت‌الله مصباح یزدی نیز با تعدیل برخی نظرات تند خود در مورد دیگر جریان‌های اصول گرایی سعی کرد که این استراتژی را پیش ببرد. اما با به بن بست رسیدن جلسات سه نفره با آیات یزدی و موحدی کرمانی، جبهه پایداری و آیت‌الله مصباح باید به فکر راه دیگری برای بقای سیاسی خود باشند.

آنگونه که از شواهد پیداست زین پس بار وحدت اصول گرایی بر دوش جامعه مدرسین و جامعه روحانیت مبارز تهران است. جامعه روحانیت به دلیل سبقه سیاسی بیشتری که نسبت به جامعه مدرسین دارد می‌تواند راهبر خوبی برای اصول گرایان برای انتخابات مجلس دهم باشد. جامعه روحانیت پیش از این‌ها و قبل از انتخابات مجلس هفتم نیز محور اصلی راست گرایان برای انتخابات مجلس و ریاست جمهوری بوده است. در انتخابات مجلس دوم تا پنجم اکثر نمایندگان از لیست این نهاد راهی مجلس می‌شدند.

جامعه مدرسین نیز به عنوان یک نهاد مذهبی نقش هادی نامزد‌ها در انتخابات مجلس خبرگان را به عهده دارد. بسیاری از نمایندگان مجلس خبرگان عضو جامعه مدرسین هستند. رئیس مجلس خبرگان یعنی آیت‌الله یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است.

ورود «جامعیتن» به انتخابات یعنی پایان کار تندروی در جریان اصول گرایی. حضور جریان اعتدال در زمین بازی اصول گرایان می‌تواند این امید را در اصول گرایان ایجاد کند که بتوانند کرسی‌های بیتشری را در پارلمان دهم به خود اختصاص دهند.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠٩-١٣٩۴, ١٠:١۴

   

پر مبحث ترین ها