سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کودتای ترکیه و روند تضعیف اردوغان

موج دستگیری‌های وسیع نیروهای نظامی و برکناری قضات و مخالفان اردوغان طی چند روز گذشته موجب شد تا نه تنها رئیس جمهور ترکیه از سوی همپیمانانش مورد حمایت قرار نگیرد، بلکه تهدید هم شود.

 

میثم رضوانی

meysam.rezvani1980@gmail.com

 

امروز روزی است که رجب طیب اردوغان از 24 ساعت قبل وعده اعلام یک تصمیم گیری مهم در آن را به رسانه‌ها و مردم ترکیه داده است. رئیس جمهور ترکیه که تنها چند روزی است خطر یک شبه کودتا را پشت سر گذاشته، در تلاش است تا با بستن همه راه‌های نفوذ مخالفان یا حتی منتقدانش، مانع از تکرار دوباره آنچه جمعه شب گذشت و منجر به کشته شدن بیش از 200 تن شد، شود.

هرچند همانگونه که سردار محمد حسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران و بشار اسد، رئیس جمهور سوریه اظهار داشتند، آنچه طی هفته جاری در ترکیه گذشت ابعاد غیرشفاف و مبهمی دارد که هنوز بر کسی آشکار نشده و می‌تواند دلیل واکنش محتاطانه سران برخی کشورها به این حادثه نیز باشد. ساعات پایانی دفع کودتای تعدادی از نیروهای ارتش علیه دولت، همه شواهد حاکی از تقویت چهره اردوغان، دولت وی و حمایت بی دریغ کشورهای جهان، به خصوص همپیمانانش از وی بود. اما رفته رفته با پیش آمدن سؤال‌ها و نظریات جدید و موضع گیری سران بلند پایه ارتش ترکیه و فتح الله گولن که خود را از آنچه جمعه شب روی داد جدا کردند، ابعاد جدیدی از شرایط این روزهای اردوغان ترسیم شده است.

موج دستگیری‌های وسیع نیروهای نظامی و برکناری قضات و مخالفان اردوغان طی چند روز گذشته موجب شد تا نه تنها رئیس جمهور ترکیه از سوی همپیمانانش مورد حمایت قرار نگیرد، بلکه تهدید هم شود. انتقادات پس از کودتا از رفتارهای اردوغان زمانی به تهدید تبدیل شد که وی از لزوم بازگشت مجازات اعدام صحبت کرد. مجازات اعدام در سال 2004 در ترکیه لغو شد تا راه را برای ورود ترکیه به اتحادیه اروپا و نزدیک شدن به کشورهای غربی بیشتر باز کند اما طی روزهای گذشته نه فقط موگرینی که دولت آلمان و جان کری، وزیرخارجه آمریکا ترکیه را تهدید کردند که اگر خواهان بازگشت مجازات اعدام باشد و دست به اجرای آن در قبال دستگیرشدگان بزند، نه تنها باید فاتحه عضویت در اتحادیه اروپا را بخواند، بلکه خود به خود موجب خروج ترکیه از ناتو نیز خواهد شد. حتی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز از دولت ترکیه خواست براساس قوانین جاری در ترکیه با بازداشت شدگان برخورد کنند و از این قوانین تخطی نکند.

واکنش‌های مذکور به این دلیل است که اردوغان طی دوره ریاست جمهوری‌اش به خوبی نشان داده که هرزمان لازم باشد می‌تواند قانون یا شرایط را به نفع خودش مصادره ودر زمانی دیگر، رفتار متفاوتی داشته باشد. در حال حاضر احتمال این می‌رود که رئیس جمهور ترکیه به بهانه مجازات عاملان کودتای جمعه شب، تعداد زیادی از مخالفانش را که طبق قوانین جاری این کشور مستحق مرگ هم نیستند از دم تیغ بگذراند و بیش از گذشته برای اثبات جایگاه خود با اختیارات بیشتر تلاش کند.

بنابراین برخلاف حدسیات 24 ساعت اولیه پس از کودتا که شرایط را به نفع افزایش محبوبیت و جایگاه و قدرت اردوغان پیش‌بینی می‌کرد، هم اکنون حمایت از وی در عرصه بین الملل، تبدیل به موجی از انتقادات، تهدیدها و نگاه‌های تیزبینانه ای شده است که به محض اخذ کوچک‌ترین تصمیم گیری برای مجازات مخالفان، مجازات‌ها و واکنش‌های فراموش نشدنی برای دولت ترکیه خواهد داشت. علاوه براین گمانه زنی‌ها درباره ساختگی بودن کودتا با دلایل قابل تأمل نیز عامل دیگری است که جایگاه رئیس جمهور ترکیه را تضعیف می‌کند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠۴-١٣٩۵, ١١:۴٩

   

پر مبحث ترین ها