سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

به‌جای اعتراض به شجریان مقابل مداحی پاپ صف بکشید

آنان که اعتراض دارند یا قانون را نمی‌‌‌شناسند یا خود را بالاتر از قانون می‌‌پندارند.

فرهیختگان آنلاین(FDN.ir) نوشت: باز هم اصفهان محل حادثه موسیقی شد. این‌بار نوبت به همایون شجریان رسید و وقتی او در این شهر کنسرت داشت عده‌ای وارد سالن شدند و نظم اجرا را به هم ریختند. شنیده‌ها حاکی از این است که اعتراض آنها به حضور نوازنده‌های زن در این کنسرت بوده در حالی که نوازنده‌های زن این برنامه با پوشش مناسب و با مقنعه به اجرای برنامه پرداخته‌اند. چهار روز پیش کنسرت همایون شجریان در اصفهان بهانه‌ای برای عده‌ای از مخالفان سیاست‌های فرهنگی دولت یازدهم فراهم آورد تا با تجمعی اعتراض‌آمیز همزمان با اجرای این کنسرت اعتراض خود را نسبت به ادعای مجوز به تک‌خوانی زنان ابراز کنند. با مداخله نیروی انتظامی کنسرت همایون شجریان در اصفهان به پایان رسید و همزمان نیز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به دروغگویی‌های عده‌ای مبنی‌بر مجوزدادن برای تک‌خوانی زنان واکنش نشان داد.
اداره کل ارشاد اصفهان اما دو روز بعد از آن اتفاق بیانیه‌ای را در تاریخ 27 بهمن منتشر کرد. در بخشی از این بیانیه که دوشنبه شب رسانه‌ای شد، آمده است: «کاش این مدعیان در مقابل مداحی پاپِ ذاکر و ذاکر‌ها صف می‌کشیدند و از اینکه ذائقه بچه‌مذهبی‌‌های عاشق امام حسین علیه‌‌السلام آلوده به موسیقی پاپ شود، مانع می‌‌شدند.» در بخش‌های دیگری از این بیانیه در حمایت از برگزاری کنسرت همایون شجریان در اصفهان آمده است: «نوای گلوی همایون شجریان یکی از قله‌های موسیقی سنتی معاصر به حساب می‌آید که با آن و نواهای مشابه آن می‌توان ذائقه نسل جوان و نوجوان را دوباره با سنت و گذشته خویش آشنا سازیم و سپر بلایمان باشد در مقابل آنچه از ناکجاآباد بر ما پرتاب می‌‌شود. آنان که با اجرای موسیقی همایون شجریان موافق نیستند یا سنت را نمی‌‌شناسند یا موج موسیقی مدرن را یا از قدرت موسیقی سنتی در برابر موسیقی بیگانه بی‌خبرند.» اداره کل ارشاد اصفهان برگزاری کنسرت همایون شجریان را با حمایت صریح استاندار اصفهان دانسته و در ادامه بیانیه آورده است: «اجرای همایون شجریان که با حمایت صریح شخص آقای استاندار صورت گرفت، نشانی بود از اقتدار آواز ایرانی و موسیقی محلی؛ اجرایی بود که با بندبند قوانین کشور مطابقت داشت و حریم‌‌ها و حرمت‌‌ها را رعایت کرده بود. آنان که اعتراض دارند یا قانون را نمی‌‌‌شناسند یا خود را بالاتر از قانون می‌‌پندارند.

ما معتقدیم قانون در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برخاسته از شرع و منطبق بر احکام شرعی است و حتی اگر جایی هم کسی تشخیص متفاوت داشته باشد نباید در مقابل قانون بایستد و با اردوکشی و یارگیری و تحریک چند جوان ترم اولی روی نیمکت بایستد تا قدش بلند شود.» از سوی دیگر رسانه‌های وابسته به طیف تندرو اصولگرایی تجمع جمعی را در برابر سالن نگین سپاهان‌شهر محل برگزاری کنسرت همایون شجریان، به علت پوشش نامناسب شرکت‌کنندگان در این کنسرت  و در پی مخالفت آیت‌الله مهدوی با برگزاری این کنسرت دانسته‌اند. این دست از گزارش‌ها مدعی هستند که معترضان بعد از تعهد مسئولان برگزاری کنسرت مبنی‌بر عدم تک‌خوانی زن، به تجمع خود پایان دادند و با شعارهای خود خواستار استعفای قطبی مدیر‌کل اداره ارشاد به دلیل صدور مجوز کنسرت شدند. داود گنجه‌ای از اعضای شورای عالی خانه موسیقی در گفت‌وگو با فرهیختگان به این مساله اشاره کرد که پیش از این اعتراض خود را در قالب بیانیه‌ای با امضای شورای عالی خانه موسیقی رسانه‌ای کرده‌اند و حرف تازه‌ای در این باره ندارد. از سوی دیگر برخی اعتراض‌ها به کنسرت همایون شجریان در اصفهان را واکنش به عملکرد رئیس اداره کل ارشاد اصفهان دانسته‌اند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-١١-١٣٩٣, ٢٣:٣۶

   

پر مبحث ترین ها