سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی:

تبلیغ نباید به مساجد و حسینیه‌ها منحصر شود

19 دی: یکی از مراجع تقلید شیعیان با بیان این که نهج البلاغه مانند امیرمؤمنان مظلوم است، خواستار قرار گرفتن نهج البلاغه دربرنامه رسمی حوزه‌های علمیه شد.

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در مراسم بزرگداشت سی و هفتمین سالگرد ارتحال علامه طباطبایی و ششمین همایش انجمن تبلیغ حوزه که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد، با تقدیر از فعالیت‌های این دارالقرآن گفت: علامه طباطبایی فرزندی نداشت که چراغ را در خانه او روشن نگه دارد اما خدا خیرانی را فرستاد تا خانه علامه را دارالقرآن کنند.

وی افزود: 37 سال از رحلت علامه می‌گذرد اما بر اثر آن روح نورانی و با صفا چنین مجلس با عظمتی تشکیل شده و از این نشانه‌ها می‌توانیم شخصیت‌ها را بشناسیم.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که در قرآن کریم عنوان تبلیغ فراوان ذکر شده است، اظهار داشت: در بسیاری از موارد از لفظ بلاغ استفاده شده است و فرموده قرآن باید بلاغ مبین باشد تا در اعماق قلب‌ها اثر کرده و فضای جامعه را روشن کند.

وی ادامه داد: وظیفه رسول خدا بلاغ مبین است و حتی اگر مردم هم گوش ندادند باید به وظیفه خود عمل کنند، وظیفه ما این است که دنبال بلاغ مبین باشیم؛ امیرمومنان در 5 سالی که در صحنه بودند خطبه‌های بسیاری فرمودند که برخی از آن‌ها توسط سید رضی جمع آوری شده است که اگر حضرت 25 سال را بر مسند کار قرار می‌گرفتند امروز چه دریایی از علم و معرفت در اختیار ما بود و چه ظلمی بزرگی به امت اسلامی شد که علی(ع) را ۲۵ سال خانه نشین کردند.

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی با تأکید بر این که فعالیت‌های تبلیغی نباید محصور در مساجد و حسینیه‌ها باشد، ابراز داشت: وقتی از تبلیغ گفته می‌شود ذهن‌ها به ایام تبلیغی و مساجد و حسینیه‌ها می‌رود اما وقتی زندگانی پیامبر و اهل بیت(ع) را نگاه می‌کنیم اینگونه نیست و از هر فرصتی برای تبلیغ استفاده می‌کردند.

وی افزود: گاهی مواردی را فرصت تبلیغی نمی‌دانیم در حالی که اثر بسیاری به دنبال خواهد داشت، پیامبر اسلام(ص) وقتی مشاهده کردند که عده‌ای دیوانه‌ای را که بیمار بود مورد تمسخر و آزار قرار می‌دهند، درهمانجا فرمودند مجنون کسی است که متکبرانه قدم بر می‌دارد و کسی که شما اذیت می‌کنید تنها یک بیمار است.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: از هر فرصتی می‌توان استفاده تبلیغاتی کرد و باید قدر فرصت‌ها را دانست و نهایت استفاده را انجام داد، پیامبر وقتی از بیماری عیادت می‌کردند فواید مریضی را هم که یاد خدا، استجابت دعا و آمرزش گناهان است یادآور شدند.

وی ادامه داد: امیرمؤمنان در خطبه همام 110 صفت ممتاز برای متقین و پرهیزکاران را بیان فرموده که یک دوره کامل اخلاق اسلامی است، همچنین تمام ریزه کاری‌های اخلاقی در وصیت نامه امیرمؤمنان به فرزندش جمع شده است.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این که نباید تبلیغات را محدود به مسجد کنیم بلکه باید از هر فرصتی استفاده کرد، گفت: باید از فضای مجازی که امروز مرکزی برای سوء استفاده دشمنان شده استفاده کنیم و از کتاب‌های درسی دانش‌آموزان و دانشجویان استفاده شود.

وی گفت: چند نفر کتب درسی را مطالعه می‌کنند تا ببینند در چه حالی است و چه مسائلی را وارد کردند که نباید وجود داشته باشد و چه مسائلی را کم کردند که باید پررنگ باشد، همچنین از ظرفیت صداوسیما، رسانه‌ها، روز نامه‌ها و حتی ورزشگاه می‌توان استفاده کرد، سابقاً ورزش‌های باستانی درس اخلاق بود و ورزش آن‌ها همراه با ذکر فضایل امیرمؤمنان(ع) بود.

این مرجع تقلید با طرح این سؤال که فضای ورزشی امروز چگونه است؟ اظهار داشت: یکی از روزنامه‌ها نوشته بود که حاضریم انگ تعصب و تحجر به ما بزنند اما شرکت زنان با وضعیت فعلی در ورزشگاه‌ها نباشد، صحنه‌ها و فیلم‌هایی را که نشان دادند چه افتضاح و رسوایی بوده است، شما خیال می‌کنید می‌شود کنترل کرد اما نمی‌توانید.

وی ادامه داد: باید از فضاهای ورزشی، فیلم‌ها و از فرصت استفاده کنیم که اگر استفاده نشود اشتباه کرده‌ایم، مبلغان باید در ایام تبلیغی فعالیت خود را انجام دهند اما در جهات دیگر نیز باید دقت کرد.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که نهج البلاغه مانند امیرمؤمنان مظلوم است، ابراز داشت: وقتی می‌خواستیم شرح نهج البلاغه را بنویسیم شرح‌های به درد بخور به‌اندازه انگشتان دست پیدا نمی‌شد، چرا در حوزه‌ها درس نهج البلاغه وجود نداشته باشد؟

وی اظهار داشت: چرا نهج البلاغه درس رسمی حوزه‌های علمیه نباشد و از مظلومیت خارج نشود، امیداوریم به همت فضلا بتوانیم نهج البلاغه را از مظلومیت و مهجوریت خارج کنیم، تصمیم گرفتیم با کمک خیران که یک دوره نهج البلاغه را چاپ و به تمام کتابخانه‌ها در ایران و برخی کشورها ارسال کنیم.

رئیس انجمن ارتباطات و تبلیغ حوزه علمیه قم نیز در این مراسم با ارائه گزارشی از فعالیت‌های این انجمن، گفت: مباحث تبلیغی همواره مورد توجه بزرگان بوده و و بزرگانی مانند امام راحل و رهبر معظم انقلاب همواره بر استفاده حداکثری از این موضوع مهم تأکید کرده‌اند.

حجت‌الاسلام سید محمد واعظ موسوی افزود: امروزه ۲۰ انجمن علمی در حوزه وجود دارد که انجمن تبلیغ و ارتباطات یکی از آن‌ها است، در این انجمن‌ها مجموعه‌ای از نخبگان دور هم جمع می‌شوند و درباره موضوعات تخصصی مورد نظر خود فعالیت می‌کنند.

وی با انتقاد از کسانی که حوزه علمیه قم را متهم به کم کاری می‌کنند، اظهار داشت: چرا باید برخی بدون استناد بگویند حوزه کم کاری می‌کند؟ وقتی پژوهش‌های حوزه در جای دیگر ثبت شود ناظر خارجی تصور می‌کند کاری صورت نگرفته است.

استاد حوزه علمیه قم با تأکید بر این که باید از ظرفیت‌های حوزه به خوبی استفاده شود، تصریح کرد که حوزه به عنوان مادر نظام وظایف خود را به خوبی انجام می‌دهد.

در ادامه آیت‌الله سید مجتبی حسینی نماینده ولی فقیه در عراق با تأکید بر این که تبلیغ باید بر محور قرآن و اهل بیت(ع) باشد، گفت: باید از سوژه‌های مورد تأکید قرآن و اهل بیت(ع) در تبلیغ‌ها استفاده شود، تبلیغ تنها به گفتار انسان‌ها نیست بلکه رفتار را نیز شامل می‌شود.

وی افزود: کار مبلغان باید دعوت و جذب باشد و باید مراقب بود که اساس کار خیرخواهی باشد و سبب دافعه نشود، گاهی گفته می‌شود اگر نصیحت و تبلیغ کنیم اثر ندارد که این تفکر غلط است و وظیفه مبلغ خیرخواهی و جذب است.

سپس آیت‌الله نوری مفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان این که مهم‌ترین وظیفه حوزه‌های علمیه تبلیغ دین و معارف اسلامی است، گفت: حوزه‌های علمیه باید به امر مهم تبلیغ توجه بیشتری داشته باشند چرا که امروز اهمیت تبلیغ برای همه گروه‌ها، ادیان و مذاهب روشن شده و سعی می‌کنند از این امر به بهترین صورت استفاده کنند.

وی افزود: دشمنان افرادی را تربیت می‌کنند و در مناطق جهان برای تبلیغ تفکر خود می‌فرستند، وهابیت امروز در کشورهای اسلامی بسیار فعالیت می‌کند و مسیحیان با چهره تدریس زبان وارد می‌شوند و کار خود را انجام می‌دهند اما حوزه‌های شیعی آنگونه که باید و شاید عمل نکرده است که باید اهتمام بیشتری نسبت به این موضوع داشته باشد.

در ادامه حجت‌الاسلام حسین انصاریان با بیان این که تبلیغ که کار همه انبیای الهی و ائمه طاهرین(ع) بوده است، ابراز داشت: مبلغان نباید از کار تبلیغ خسته، دلسرد، ناامید و ساکت شوند.

وی عنوان کرد: مبلغان تا زنده هستند و نفس دارند باید تبلیغ را پیگیری کنند، انبیا و ائمه(ع) نشان دادند که تبلیغات آن‌ها تا لحظه آخر عمر تداوم داشته است و ائمه طاهرین(ع) در سخت‌ترین شرایط تبلیغ را رها نکردند.

استاد حوزه علمیه تأکید کرد: تا زمانی که انسان به قرآن و عترت تمسک کند گمراه نمی‌شود و ملاک تبلیغ باید قرآن و عترت باشد، گاهی پرسیده می‌شود چگونه منبر برویم، پاسخ این است مبلغ باید تنها برای خدا حرف بزند تا بر مردم تأثیرگذار باشد.

گفتنی است، در پایان مراسم از آیات سید کاظم نوری مفیدی نماینده ولی فقیه در گلستان و سید مجتبی حسینی نماینده ولی فقیه در عراق، حجت‌الاسلام والمسلمین انصاریان، آیت‌الله سید فاضل جابری الموسوی از عراق و علامه جعفر مرتضی از لبنان تقدیر شد و این فعالان عرصه تبلیغ لوح خود را از دستان حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی دریافت کردند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠٨-١٣٩٧, ١٣:۵٨

   

پر مبحث ترین ها