سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پرفروش ترین های موسیقی ۹۰؛ آلبوم شجریان چقدر فروخت؟

«مرغ خوشخوان» اثرجدید استاد آواز ایران و گروه شهناز است که از صبح ۲۸ شهریور ماه توسط شرکت فرهنگی و هنری دل آواز در سراسر ایران منتشر شده است.

محمدرضا شجریان با «مرغ خوشخوان» و سهیل نفیسی با «چنگ و سرود» بازار موسیقی ایران را در نیمه اول سال ۹۰ فتح کردند.

 

شش ماهه اول سال آلبوم های بسیاری روانه بازار موسیقی شدند که بعضی با ناکامی و برخی دیگر با اقبال روبه رو شدند؛ تعدادی از ناشران موسیقی کشور لیست پرفروش ترین آلبوم های موسیقی خود را در اختیار خبرنگار ایسنا، قرار دادند.

 

براساس این گزارش بابک چمن آرا ـ مدیر نشر بتهوون آلبوم «مرغ خوشخوان» اثر استاد آواز ایران و «چنگ و سرود» اثر سهیل نفیسی را پر فروش آلبوم های این انتشارات در نیمه اول سال ۹۰ دانست.

 

او اضافه کرد: البته نشر بتهوون در ژانرهای دیگر نیز آلبوم هایی ارائه داده است که با اقبال عمومی مواجه شده اند.

 

چمن آرا از «سرانجام» اثر کارن همایون فر (موسیقی فیلم) «مهمانی طولانی غمناک» اثر احمدرضا احمدی (دکلمه) و «یاد باد» اثر سالار عقیلی (سی دی تصویری )به عنوان سایر آلبوم های پرفروش نام برد. نشر هرمس نیز از فروش فوق العاده ای آلبوم «چنگ و سرود» خبر داد.

 

فروشگاه مرکزی شهر کتاب «مرغ خوشخوان» و «چنگ و سرود» را به عنوان پر مخاطب ترین آلبوم هایش بر شمرد که در نیمه اول سال در این فروشگاه عرضه شدند.

 

آلبوم های «جلوه ی گل» با صدای علیرضا قربانی و «یاد باد» با صدای سالار عقیلی در رتبه های بعدی فروش این مرکز قرار دارند.

 

مدیر انتشارات ماهورهم «مردی که لب نداشت» با صدای شاملو، قطعاتی از «استادان قدیم ایران» اثر فرامرز پایور و آلبوم «ویولن استاد ابوالحسن صبا» را در لیست پر فروش ترین های خود را اعلام کرد.

 

توتونچیان مدیر انتشارات ققنوس با بیان این که در شش ماهه اول سال بیشتر بر برگزاری کنسرت تمرکز داشته است گفت: در نیمه اول سال یک آلبوم بی کلام منتشر کردیم که انتظاری هم نداشتیم در رده پر فروش ترین ها قرارگیرد اما برای نیمه دوم سال برنامه هایی در دست داریم.

 

سایر فروشگاه های معتبر و کتابفروشی های شهر نیز معتقد بودند: با این که «مرغ خوشخوان» آخر شهریور ماه عرضه شد اما تکانی به بازار موسیقی داد واز روز اول انتشار، به طور مداوم مخاطبان خواهان خریداری این آلبوم هستند و این استقبال همچنان ادامه دارد.

 

«چنگ و سرود» سهیل نفیسی و «شوق نامه» اثر همایون شجریان و به اهتمام محمدرضا درویشی نیز جز آلبوم هایی هستند که این روزها مخاطبان برای خریداریشان زیاد به فروشگاه های شهرمان سر می زنند.

 

«مرغ خوشخوان» اثرجدید استاد آواز ایران و گروه شهناز است که از صبح ۲۸ شهریور ماه توسط شرکت فرهنگی و هنری دل آواز در سراسر ایران منتشر شده است.

 

این اثر توسط مجید درخشانی تنظیم شده و در دستگاه های شور و آواز ابوعطا بر اشعار مولانا، حافظ و باباطاهر است.

 

آلبوم «چنگ و سرود» اثر سهیل نفیسی نیز هفته آخر فروردین ماه از سوی انتشارات هرمس منتشر شد.

 

مجموعه سهیل نفیسی شامل قطعاتی همچون «ترانه» با شعری از احمد شاملو، «کوه بیداد» بهمن فرس، «لحظه ی دیدار» مهدی اخوان ثالث،« من و تو درخت و بارون» احمد شاملو، «سمیرمی» احمد شاملو،«ندای آغاز» سهراب سپهری «یک پوست و یک استخوان» بهمن فرسی می شود.

 

همچنین در این آلبوم که سومین کار نفیس محسوب می شود پیتر سلیمانی پور، به عنوان نوازنده مهمان او را همراهی کرده است.

 

نفیسی این آلبوم را درا دامه آلبوم «ری را» می داند، که بار دیگر در آن اشعاری از شاعران معاصر شنیده می شود و همچون دو تجربه قبلی او بر اساس تجربه آوازی ساخته و گیتار به عنوان ساز اصلی در آلبوم با شعر همراه شده است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠٧-١٣٩٠, ١٩:٢۴

   

پر مبحث ترین ها