سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شورای نگهبان و چالش تأیید صلاحیت هاشمی

بر این اساس برای تأیید و یا رد صلاحیت هر کاندیدایی از حوزه تهران از جمله آقای هاشمی رفسنجانی نه تنها آقایان جنتی و یزدی و مدرسی نمی‌توانند اعمال نظر کنند بلکه امکان تصمیم‌گیری نیز وجود ندارد.

سرمقاله روزنامه 19 دی شماره 2285 دی ماه 1394

مرتضی داستانی
این روزها در محافل سیاسی و حقوقی موضوع نظارت فقهای شورای نگهبان بر انتخابات یکی از مباحث روز و پر سروصدا میان آنهاست و سؤالات زیادی طرح و مورد بررسی قرار گرفته و بعضا موجب ابهاماتی نیز می‌شود. مهم‌ترین سؤالی که در این محافل مطرح است، این است که چگونه اعضای این شورا که خود داوطلب ورود به مجلس خبرگان هستند می‌توانند بدون ایجاد سؤال و ابهام صلاحیت رقبای خود را بررسی کرده و نسبت به آنان نظر دهند؟ و از آن بالاتر ناظر انتخابات هم باشند و آیا اساسا صحیح است که این افراد خود صلاحیتشان را بررسی و تأیید کنند؟
سخنگوی شورای محترم نگهبان بخشی از این سؤال‌ها را پاسخ داده است. به گفته آقای ابراهیمیان، زمانی که اعضای این شورا صلاحیت نامزدهای مجلس خبرگان رهبری را بررسی می‌کنند، اگر پرونده خودشان مورد بررسی و در دستور کار قرار گیرد، آن عضو از جلسه خارج شده و سایر اعضا در مورد صلاحیت وی تصمیم گیری می‌کنند.
بخشی دیگر از این سؤالات را هم تبصره 4 ماده 11 آئین نامه اجرایی انتخابات خبرگان رهبری مشخص کرده است. طبق این تبصره چنانچه اعضای شورای نگهبان داوطلب نمایندگی مجلس خبرگان گردند، نمی‌توانند نسبت به انتخابات استانی که از آنجا داوطلب شده‌اند، نظارت و اتخاذ تصمیم کنند. این ساز و کار برای این پیش‌بینی شده است که مثلا اگر در انتخابات تهران یکی از اعضا کاندیدا شد، دیگر نتواند در مورد مسائل انتخابات تهران اعمال نظر کند، چرا که اصل بر آن است که این کاندیدا دارای منافعی است که رقبا از منافع او می‌توانند متضرر شوند.
از  طرف دیگر آیین نامه اجرایی انتخابات خبرگان تشخیص صلاحیت عضویت در خبرگان را به عهده فقهای شورای نگهبان گذاشته است. بر این اساس تصمیم‌گیری راجع به صلاحیت نامزدهای انتخابات مثلا استان تهران به عهده فقهای شورای نگهبان می‌باشد که آقایان یزدی، جنتی، هاشمی شاهرودی، مدرسی یزدی، مؤمن و شب‌زنده‌دار هستند و از آنجا که در این دوره از انتخابات که سه نفر از فقهای شورای نگهبان آقایان یزدی، جنتی و مدرسی از حوزه انتخابیه استان تهران داوطلب نمایندگی مجلس خبرگان شده‌اند، بنابراین تنها سه نفر دیگر از اعضای فقهای شورای نگهبان آقایان هاشمی شاهرودی، مؤمن، و شب زنده‌دار می‌توانند فقط در مورد انتخابات استان تهران تصمیم‌گیری کنند. درحالیکه هر تصمیم‌گیری نیازمند اکثریت اعضا یعنی 4 نفر از اعضای شورای نگهبان می‌باشد.
بر این اساس برای تأیید و یا رد صلاحیت هر کاندیدایی از حوزه تهران از جمله آقای هاشمی رفسنجانی نه تنها آقایان جنتی و یزدی و مدرسی نمی‌توانند اعمال نظر کنند بلکه امکان تصمیم‌گیری نیز وجود ندارد. مگر آنکه یکی از فقهای شورای نگهبان قبل از بررسی صلاحیت‌ها حوزه انتخابیه خود را تغییر داده و یا از داوطلبی انصراف دهد. در این صورت نیز تأیید و یا رد هر یک از کاندیداها نیازمند نظر بالاتفاق اعضا می‌باشد که کار سهل و آسانی نخواهد بود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-١٠-١٣٩۴, ١٠:٢۴

   

پر مبحث ترین ها