سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ابراز شرمندگی تاریخی

نامه سعید مرتضوی از آن دسته ابراز ندامت‌هایی است که هم از حافظه مردم پاک نخواهد شد و هم صفحات زیادی از تاریخ را به خود اختصاص خواهد داد

سرمقاله روزنامه 19 دی شماره سه‌شنبه 23 شهریور

ابراز شرمندگی تاریخی

مرتضی داستانی

qom19dey@gmail.com

بعد از گذشت 7سال از وقایع تلخ و فجیع کهریزک در حوادث پس از انتخابات سال 88 که مقام معظم رهبری از آن به عنوان جنایت یاد فرمودند، سعید مرتضوی دادستان وقت تهران پس از آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به شکایت خانواده‌های قربانیان آن، با انتشار نامه‌ای خطاب به هیأت محترم قضات شعبه 22 دادگاه تجدیدنظر استان تهران از مردم و مقام معظم رهبری به خاطر این حوادث عذرخواهی و ابراز شرمندگی کرد. وی در این اطلاعیه با یاد کردن از قربانیان این جنایت به عنوان شهید تصریح کرد: در شکل‌گیری این حادثه هولناک هیچ عمدی در کار نبوده است!!

عذرخواهی سعید مرتضوی از وقوع حوادث تلخ کهریزک هر چند فی نفسه اقدام مؤثر در کم‌کردن آلام مردم از برخی حوادث سال 88 است، ولی نمی‌توان از برخی نکات راجع به این اعتذار گذشت .

1ـ اگر آقای مرتضوی به آنچه در نامه شرمندگی‌اش آورده صادق بود و واقعا دلش به حال این مردم و نظام و انقلاب می‌سوخت و به چارچوب‌های نظام عدالت محور جمهوری اسلامی معتقد بود می‌بایست از همان بدو تأسیس با دیدن وضعیت عمومی کهریزک آنجا را تعطیل می‌کرد اگر این کار حداقلی را انجام داده بود به طور طبیعی فجایع کهریزک هیچ‌گاه به وجود نمی‌آمد.

2ـ به عنوان دادستان همان سال 88 با شنیدن اخبار فجایع از مردم عذرخواهی و عوامل آن را مجازات می‌کرد.

3ـ حداقل بعد ازآن که مقام معظم رهبری از این فجایع به عنوان جنایت یاد کردند، ابراز شرمندگی می‌نمود.

بنابر این ابراز ندامت و عذرخواهی از نوعی که آقای مرتضوی برای تأثیرگذاری در احکام قضات کرده نه تنها در تلطیف افکار عمومی مؤثر نیست بلکه افکار عمومی را جریحه‌دارتر نیز می‌کند. بی‌تردید خیلی افراد هستند که اگر اشتباه و خلافی را مرتکب می‌شوند با یک معذرت خواهی ساده ولی به موقع تا حدود زیادی افکار مخاطبان خود را تحت تأثیر قرار داده و مورد عفو و اغماض قرار می‌گیرند ولی برخی‌ها هم طوری عذرخواهی می‌کنند که شرمندگی‌شان به یک شرمندگی تاریخی تبدیل می‌شود. نامه سعید مرتضوی از آن دسته ابراز ندامت‌هایی است که هم از حافظه مردم پاک نخواهد شد و هم صفحات زیادی از تاریخ را به خود اختصاص خواهد داد.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠۶-١٣٩۵, ٢١:٠٣

   

پر مبحث ترین ها